Ana Sayfa / Medya / Metin Göktepe mezarı başında anıldı

Metin Göktepe mezarı başında anıldı

Metin Göktepe katledilişinin 26’ıncı yılında ailesi ve meslektaşları tarafından mezarı başında anıldı.
Gazeteci Metin Göktepe, katledilişinin 26’ıncı yılında ailesi ve meslektaşları tarafından İstanbul Esenler’de bulunan Kemer Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. Göktepe’nin mezarı, karanfiller, fotoğrafı ve Evrensel Gazetesi ile süslendi. Anmaya ablası Meryem Göktepe, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Ahmet Şık’ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Anmada sık sık, “İnadına hepimiz Metin’iz” ve “Metin Göktepe ölümsüzdür” sloganları atıldı. Anma etkinliği, hayatını kaybeden gazeteciler için yapılan saygı duruşuyla başladı.
ENERJİSİ BİZE YOL GÖSTERİYOR
Anmada konuşan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Türkiye’nin her ay basın üzerindeki hak ihlalleri raporlarının yayınlandığı ülkelerin başında geldiğini belirterek, “Hala onlarca gazeteci cezaevinde. İktidarın güdümünde olmayan az sayıda televizyon var. Her gün çeşitli gerekçelerle ceza kesiliyor. Bir yalan iktidarı sürdürülmeye çalışılıyor. Burada halkın haber alma hakkı son derece önemli. Metin’in bıraktığı miras bugün bizim yolumuza ışık tutuyor. Bugün hala onun gerçeği ortaya çıkarma gayreti, halkın haber alma açısından tutumu, enerjisi, bize yol göstermeye devam ediyor” şeklinde konuştu.
METİN’İ UNUTMAYACAĞIZ
Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe, “Metin aslında bize haber verirdi ama bugün biz ona haber vermeye geldik” dedi. Göktepe’nin katillerinin ceza almasının önemli olduğunu fakat yetersiz olduğunu söyleyen abla Göktepe, “Bizim açımızdan cezasızlık bitmiş değil. Çünkü cezasızlık bizim açımızdan o sopaları kullananlar değil, asıl o ortamı hazırlayanlardır. Bu davanın üstünü örtmek isteyen herkes cezasızlıkla ödüllendirildi. Bizim açımızdan bu dava bitmiş değil. Metin’i unutmayacağız, unutturmayacağız” diye konuştu.
GAZETECİLER BU YOLDA YÜRÜYECEK
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Metin katledildiğinde daha doğmamış olan genç meslektaşlarının bugün onun ışığında doğrunun ve halkın haber alma hakkı peşinde koşmaya devam ettiğini belirterek, “26 yıl geçti, baskılarda değişen bir şey olmadı. Ama gazeteciler tıpkı Metin gibi vazgeçmiyorlar. Metin bir ışık yaktı. Bugün onun peşinde, onun yaktığı ışığın gösterdiği yolda binlerce gazeteci yürüyor. Yürümeye devam edecek” ifadelerini kullandı.
GAZETESİNE SAHİP ÇIKILMALI
EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ise, Türkiye’de ekmek hakkı kadar halkın haber alma hakkının da çok önemli olduğunu vurgulayarak, “O yüzden işçi sınıfının kendi işçi basınına sahip çıkması gerekir. Metin’i yaşatmak, ideallerini yaşatmak onun gazetesine sahip çıkmaktır. Hele ki bugünkü medya tekelinin olduğu dönemde” dedi.
MİRAS BIRAKTI
TİP Milletvekili Ahmet Şık da Metin’in mirası için burada olduklarını kaydederek, “Gazetesini miras bıraktı, gazetesi dimdik ayakta duruyor. Kendisine, meslektaşlarına ve dahası devamcısı olacak meslektaşlarına hakikate olan bağlılığı miras bıraktı. Onu da yapan çok sayıda meslektaşımız var” diye belirtti.
KATİLLERİMİZ AYNI
Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, mücadelelerini sürdürdüklerini kaydederek, “Katilimiz aynı, sadece rol değişik. Metin’e bunu demeye geldim. Metin illaki benim yavrumu görmüştür. Benim yavrum 23 yaşına girdi ama 16 kiloyla 15 yaşında kaldı bende. İllaki Metin onun yanındadır, kolların altına almıştır. Sar oğlumun yaralarını” ifadelerini kullandı.
Anma yapılan konuşmaların ardından son buldu. /MA/
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

DEM Parti 16 büyükşehir, 40 il ve 3 ilçe adayını açıkladı

DEM Parti, 16 büyükşehir, 40 il ve 3 ilçe eşbaşkan adaylarını açıkladı. Partinin İstanbul adayları ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir