Ana Sayfa / Eğitim / Öğretmenlerle ilgili düzenleme Meclis’e sunuldu

Öğretmenlerle ilgili düzenleme Meclis’e sunuldu

Öğretmenlere kariyer ve sınav şartı getiren 12 maddelik yasa teklifi AKP tarafından Meclis’e sunuldu.

AKP, öğretmenliği kariyer haline getiren 12 maddelik “Öğretmenlik Meslek Kanunu”na ilişkin yasa teklifini, Meclis Başkanlığı’na sundu. 57 milletvekilinin imzasını taşıyan teklif; öğretmenlerin mesleklerinde kariyer ve liyakat esaslarına uygun olarak ilerlemeleri, mesleki gelişimlerini sağlamaları ve bunlara bağlı olarak özlük haklarının iyileştirilmesini amaçlıyor.
ÖĞRETMENLİĞİ 3 KARİYER BASAMAĞA AYIRIYOR
Düzenlemeyle öğretmenlik mesleği adaylık döneminden sonra; “öğretmen”, “uzman öğretmen” ve “başöğretmen” olarak üç kariyer basamağına ayrılıyor. Ayrıca öğretmenlik “kariyer meslek” olarak tanımlanıyor. Böylece gelişim temelli bir sistem içerisinde adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğin hakları, görevleri ve sorumluluklarının netleştirilmesi hedefleniyor.
ADAYLIK KALDIRMA SINAVI KALDIRILIYOR
Öğretmenlikte “Adaylık Kaldırma Sınavı”nın kaldırılması öngörülüne teklifte, bunun yerine öğretmenlerin mesleki gelişimleri temelinde bir program uygulayarak, adaylara destek olunması amaçlanıyor. Öğretmenlikte 10 yılını doldurmuş öğretmenlere “uzman öğretmenlik” imkanı getiriliyor. Bu unvan için eğitimlerini tamamlayan ve sonunda yapılacak sınavdan başarıyla geçen öğretmenlere “uzman öğretmen” unvanı verilecek. Değişikliğe göre öğretmenler hem bir derece alacaklar hem de maaşlarında bin TL artış olacak. “Uzman öğretmen’ unvanı alanlar arasında yüksek lisans yapmış olanlar ise sınavdan muaf tutulacak.
BAŞÖĞRETMENE 2 BİN TL İLAVE MAAŞ
Teklife göre 10 yıllık uzman öğretmenler de başöğretmenlik ile ilgili eğitimlerini tamamlayıp, sınavdan başarılı oldukları takdirde “başöğretmen” olmalarının önü açılarak ve yine ilave bir derece almaları sağlanacak. Aynı zamanda kademeleri yükseldiği için de maaşlarına 2 bin TL ilave edilecek. Doktora yapmış öğretmenler de yine “başöğretmen” sınavından muaf olacak.
Yeni düzenleme ile ayrıca lisansüstü eğitim için uzman ve başöğretmen sınav puanı 70 ve üzeri olarak düzenleniyor. Birinci derecedeki öğretmenlerin ek göstergeleri, 3 binden 3 bin 600’e çıkarılıyor. Teklifle; ek göstergeyi düzenleyen maddenin yürürlük tarihi ise 15 Ocak 2023 olurken, sözleşmeli öğretmenlikte 3+1 mecburi hizmet hariç özlük haklarında iyileştirmeler yapılıyor.
EĞİTİM SEN KARŞI ÇIKIYOR
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) ise daha önce yaptığı açıklamada, “Öğretmenlerimiz zaten yoksulluk sınırının çok altında bir ücretle çalışmaya mahkûm edilmişken ve son ekonomik krizle iyice yoksullaşmışken, özlük haklarının geliştirilmesi ve mali kayıplarının giderilmesi için kariyer ve sınav şartı getirilmesi kabul edilemez. Kariyer sınavı her şeyden önce, çalışma barışını bozan, öğretmenler arasındaki mesleki dayanışmayı ortadan kaldıran, eğitim emekçileri arasındaki rekabeti arttırarak, aralarındaki güven ilişkisini zedeleyecek özellikler içermektedir. Ayrıca öğretmenler arasında hiyerarşi yaratmak, aynı işi yapan öğretmenlere farklı ücret politikası uygulamak, ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesine aykırıdır. Hiçbir ayrıma tabi tutulmadan tüm eğitim emekçilerinin özlük hakları geliştirilmeli ve mali kayıpları acilen giderilmelidir” demişti./MA/
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yargıtay başkan seçimi ikinci tura kaldı

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın görev süresinin dolmasının ardından yapılan seçim ikinci tura kaldı.   Yargıtay ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir