Ana Sayfa / Manşet / Hatay Barosu’nda ‘sandık güvenliği’ seferberliği

Hatay Barosu’nda ‘sandık güvenliği’ seferberliği

1 milyon 62 bin seçmenin oy kullanacağı Hatay’ın Baro İnsan Hakları Merkezi Başkanı Ali Bilgin, “Halkın iradesinin sandığa yansıması için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.  
Hatay’da 14 Mayıs seçimlerinde 1 milyon 62 bin 40 kişi oy kullanacak. Hatay’ın Antakya ve Defne ilçelerinde bin 89 sandık kurulacakken, 245’inin konulduğu okulların depremden etkilenmesinden dolayı bölgelerde sandıkların 110’unun konteynırde kurulması bekleniyor. Yine ulaşımın zor olduğu kırsal mahallelerde ise vatandaşlar için oy çadırlarının kurulması planlanırken, 26 Nisan’da kente gelen Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Hatay’da seçmenlerin oy kullanması için güvenli alanların oluşturulduğunu iddia ederek, “Hatay’ımız şu an için seçime hazır vaziyette. Vatandaşlarımız ve tüm siyasi partilerimiz şundan emin olabilir, seçim güvenliği açısından Hatay özelinde ve diğer illerimizde gerekli tedbirler alınmıştır” dedi.
Açıklamaya rağmen insanların kentte tedirginliği sürerken, Hatay Barosu ise gerçekleşecek seçim için gerekli güvenlik önlemlerini aldı. Seçim güvenliği ve endişelerine ilişkin Hatay Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ali Bilgin, baro olarak hazır olduklarını söyledi.
SANDIK VE SEÇİMLE İLGİLİ EĞİTİMLER VERİLDİ
Seçim kararının alındığı ilk günden bu yana afet bölgesinde olan barolarının diğer barolardan aldığı destekle sandıkların nasıl korunması gerektiği, seçimde halkın iradesinin nasıl yansıtılacağı kaygısına düşmeden çalışmalarına başladığını söyleyen Bilgin, İzmir Barosu ve TBB’de alınan eğitmen toplantısının ardından Hatay’daki sivil toplum örgütlerine eğitim verdiklerini söyledi. Seçimde meslektaşlarının nasıl görev alacağına dair görev dağılımı yaptıklarını ifade eden Bilgin, “Seçim süresince yapılacak şikayet ve itirazlarda nasıl çalışılacağını hem paylaştık, hem okullara görevlendirmeler yaptık. Oy ve Ötesi gibi kurumlarla da dayanışma göstereceğiz. Seçim günü de sahada olacağız” dedi.
HATAY BAROSU ELİNDEN GELENİ YAPACAK
Halkın iradesinin sandığa doğrudan yansıması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Bilgin, Hatay barosunun ilk günden bu yana hiçbir mazeret üretmeden çaba gösterdiğini ve göstermeye devam ettiğini ifade etti. Ülkede halen seçim güvenliği kaygısı olmasının, iradenin sandığa doğru yansımayacağı kaygısı olmasının halen demokrasiyi tam anlamıyla sağlanmadığının, yönetenlere halen güvenilmediğinin bir göstergesi olduğunu söyleyen Bilgin, “Öncelikle sandık güvenliğinin sağlanması, daha sonra da sandık güvenliği riskinin kalmayacağı bir ortam yaratma mücadelesini vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
‘OHAL UZASA DA HALK İRADESİNE SAHİP ÇIKACAKTIR’
10 Şubat’ta ilan edilen 3 aylık OHAL’in seçim öncesi yeniden uzatılabileceğine ve bunun etkilerine dair de konuşan Bilgin, OHAL sürecinin ilan edilmesinden önce de buradaki insanların OHAL’de olduğu gerçeğini hatırlattı. Bilgin, “Yönetenlerin kanun yapma yetkisini meclisten almak, yönetimi tekelleştirmek önünde atılan adımlar somutta karşılık bulmuyor. Burada OHAL’de yaşayan halklar var. Bunun seçimi etkileyip, etkilemeyeceğini OHAL’in uzatılmasına göre değerlendireceğiz ama bu uzatılsa da uzatılmasa da buradaki halk kendi iradesine sahip çıkacaktır” dedi.
HATAY BAROSU TÜM İLÇELERDE SAHADA OLACAK
Hatay Barosu’nun neredeyse tüm meslektaşlarının şehre geri döndüğünü belirten Bilgin, bütün ilçelerde avukatlarla seçim günü sahada, sandık başlarında ve sürecin takipçisi olacağını söyledi. Olası ihlallerde dava açma için baronun sahada olacağını söyleyen Bilgin, “Hiçbir partiye, görüşe göre hareket etmiyoruz. Yardım çağrısı aldığımız her yerde olmaya çalışacağız. Birilerinin değil, halkın iradesinin tecellisi peşindeyiz. Halkımız gelsin oyuna ve sandığa sahip çıksın. Zira buralar hepimizin” diye konuştu. /MA/
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

YSK: Yurtdışında oy verme günü 5 güne çıkarıldı

YSK Başkanı Ahmet Yener; ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya ve İrlanda’daki ikinci tur seçimlerinde oy verme gününü 2 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir