Ana Sayfa / Kadın / Dilara Yıldız için tören düzenlendi

Dilara Yıldız için tören düzenlendi

Uzman çavuş Oktay Dönmez tarafından katledilen avukat Dilara Yıldız için düzenlenen törene katılan meslektaşları, Yıldız ve tüm kadınlar için mücadele edeceklerini belirtti. 
İstanbul Tuzla’da uzman çavuş Oktay Dönmez tarafından katledilen avukat Dilara Yıldız için, Beyoğlu’nda bulunan İstanbul Barosu önünde anma töreni düzenlendi. Yıldız’ın ailesinin yanı sıra çok sayıda avukat Yıldız’ın fotoğrafını taşıyarak törene katıldı.
Törende konuşan İstanbul Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Nazan Moroğlu, ülkeyi yönetenlerin zihniyetinin değişmediği sürece kadın cinayetlerinin azalmayacağını söyledi. Yetkililere ve yargı sistemine seslenen Moroğlu, “Görevinizi yapın, kadın cinayetleri son bulsun. Sözün bittiği yer, İstanbul Barosu için bugün çok acı bir gün, kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir. Mücadelemiz bu yönde olacak” dedi. Her gün kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin durdurulması için haykırdıklarını belirten Moroğlu , “Meslektaşımızı katleden de bu zihniyetin ürünüdür, mücadelemizi sürdüreceğiz, Yılmaz’ın adını yaşatacağız” ifadelerini kullandı.
İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ise, cinayetin polisin yanında işlendiğine dikkat çekti. Durakoğlu, “Güvenlik güçleri bundan mutlaka ders almalı” şeklinde konuştu. İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasını hatırlatan Durakoğlu, “Ortaya çıkan cinayetlerin gerçeğini görmeniz gerekiyor artık. Biz mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Kadın cinayetlerinin önlenmesi adına ne yapılması gerekiyorsa sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz” dedi.
‘CİNS KIRIMI YAŞANIYOR’
Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez ise “Kimse biz kadınlardan değişmemizi beklemesin, değişmesi gereken bu kurumların yanlış zihniyetidir” dedi. Katliamların hiçbir kadının kişisel sorunu olmadığının altını çizen Suiçmez, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Toplumsal bir sorundur bu, Türkiye’de demokrasinin gelmesi mümkün değildir. Kimse bizden susmamızı beklemesin, tam tersi buradan olduğu gibi daha çok dayanışacak daha gür sesle ortaya çıkacağız. Bu mücadeleyi artık eylem haline getireceğiz.”
İstanbul Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Şükran Eroğlu da, cinayetin polislerin intikal ettiği bir alanda bu kadar rahatça işlenmesinin kadınların nasıl katledildiğinin dehşet verici bir göstergesi olduğunun kaydetti. Eroğlu, “Biz hukukçular, yıllardır şiddet uygulayanların cezalandırılmasını haykırıyoruz ama kulaklar, yürekler sağır. Artık söyleyecek sözümüz bitti ama mücadelemiz tükenmeyecek” ifadelerini kullandı.
‘KINAMAK YETMEZ’ 
Daha sonra söz alan Sakarya Baro Başkanı İlknur Ebiz Yıldız, ülkenin her yerinin yandığını, ve her yerde kadınların katledildiğine şahitlik eden avukatların, sorumluları görevini yapmaya davet ettiğini aktardı. Kınamanın yetmediğini, artık başka bir şey yapmak gerektiğine işaret eden Yıldız , “Mücadelenin içinde olan bir insana dahi ulaşabiliyorsa sorunluların görevini yapması elzem. Baroların siyasi iktidarın yapması gerekenleri bir kez daha ortaya koymak gerek. Katilin de hak ettiği cezayı alabilmesi için sürecin içerisinde yer alacağız” şeklinde konuştu.
İzmir Baro Başkan Yardımcısı Perihan Kayadelen de iktidara seslendi. Kayadelen, “Ey iktidar sahipleri oturduğunuz o koltuklar kadınların katledilmesi için size verilmedi” sözleriyle tepki gösterdi.
“İçişleri Bakanlığı ne yapar, kadınlar korunmak istediğinde polisler ne yapar?” diye soran Kayadelen, koruma kararlarının uygulanmasını istedi.
 ‘BİZE DERS VERDİ’
Tekrar söz alan İstanbul Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Nazan Moroğlu, Yıldız’ı Samsun Bafra’ya uğurlayacaklarını belirterek, “Herkesin şunu bilmesini diliyorum, Dilara hukuk mücadelemizde bir ders verdi bize, kanunlar uygulanmıyor ve bu dersi bizim mücadelemiz sürdürecek” sözlerini kullandı.
Ardından avukatlar Yıldız’ın cenazesini omuzlayarak, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Kadına şiddete hayır”, “İstanbul Sözleşmesi uygulansın” sloganları atarak cenaze aracına taşıdı.
Yıldız, alkışlar eşliğinde Bafra’ya uğurlandı./MA/
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

MKE fabrikasında patlama: 4 yaralı

Ankara’da bulunan MKE fabrikasında gerçekleşen patlamada 4 işçi yaralandı. Ankara Kayaş’ta bulunan Makine ve Kimya ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir