Ana Sayfa / Kültür/Sanat / Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü verildi

Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü verildi

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla bu yıl ilki düzenlenen Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü’ yarışmasında, yazar Turan Ali Çağlar’ın ‘Mersin ve Tarsus Halk Kültürü’ adlı kitabı ödüle layık görüldü. Yazar Çağlar’a ödülünü takdim eden Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’in değerlerinin gün ışığına çıkarılması için oluşumunu başlattıkları Mersin’e Değer Katanlar Kurulu (MEDEKA) ve Mersin’in yakın tarihinde çok önemli bir yeri olan Akkahve’nin de yeniden hayata geçirileceğini duyurdu. Seçer, büyük tarihi ve kültürel mirasa sahip Yumuktepe için hazırladıkları proje hakkında da konuştu. 

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında yaşamını yitiren Mersin’in tanınmış avukat, yazar ve kent araştırmacısı Şinasi Develi’nin adının yaşatıldığı ödül töreni, Kültür Merkezi’nde pandemi nedeniyle salgın tedbirleri alınarak düzenlendi. Törene Başkan Seçer’in yanı sıra ilçe belediye başkanları, Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Bedrettin Gündeş, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Mersin Kent Ödülü Denetim Kurulu üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

“Mersin’deki değerleri gün yüzüne çıkarmamız, tanıtmamız gerekiyor”

Başkan Seçer,  bir kentin değerli bir kent olabilmesi için öncelikle içindeki değerlerin açığa çıkması gerektiğini vurgulayarak, “O potansiyeli gün yüzüne çıkartmamız, yaşadığımız topluma, ülkeye, dünyaya tanıtmamız gerekiyor. Mersin bünyesinde çok değerler beslenmiş hala besleniyor, tarihi ve kültürel derinliği, zenginliği olan bir kent. Bugün burada olmamızın temel sebeplerinden bir tanesi Mersin’in bu değerlerini gün yüzüne çıkarmak, tanıtmak. Onların değerini bugün yaşadığımız dönemde hem kentimizde, hem ülkemizde hem de dünyada yaşayan insanlara aktarabilmek. Şinasi Develi Mersin’in bir değeri. Bir hukukçu, bir kent yöneticisi. Hümanist ilişkileri son derece değerli. Çünkü birikimli, erdemli bir insan. Bu çok önemli. Çünkü biz belirli makamları işgal edebiliyoruz.  Belirli imkanlara sahip olabiliyoruz ama insan olmak çok önemli bir özellik. Şinasi Develi bir yıl önce hayatını kaybetti. Ama hemen bir yıl içerisinde bu kentin hemşehrileri, onun için bir araya geldik” dedi.

“MEDEKA’yı oluşturduk

Şinasi Develi özelinde aslında kente de bir mesaj vermiş olduklarının altını çizen Başkan Seçer, Mersin’in değerlerini açığa çıkarmak için işbirliği yapmak istediklerini, bu amaçla da çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Seçer, şöyle devam etti:

“Belediye olarak aslında bu bizim görevimiz. Bu görevi biz memnuniyetle yapmak istedik. Bu konuda arkadaşlarımızla bir değerlendirme yaptık. Dedik ki, Mersin’e değer katanları oluşturacağımız bir kurumla açığa çıkaralım. Kurumsal hüviyet içerisinde sistematik bir şekilde biz bu çalışmaları yapalım. Bugüne kadar belki bu başlatılmamıştı bu kentte ama bunu başlatan biz olalım diye, bir öncülük yapalım diye MEDEKA’yı oluşturduk. Zaman içerisinde kentimizin entelektüelleri, akademisyenleri, sanatçıları, sporcuları kente dair ne varsa bütün aktörler, belediyemizin yapacağı bu çalışmalarda eşgüdüm halinde, bundan sonraki Mersin’in sanatına, kültürüne ve hayatın her alanına dair yapılacak çalışmalarda bir işbirliği için aranacaklar ve bu çalışmaları da başlatmış bulunuyoruz. 13 alt komiteden oluşturacağımız MEDEKA’nın turizm ve arkeoloji komitesinde arkadaşlarımız ilk toplantısını yaptılar. Umut ediyorum kısa süre içerisinde önemli bir mesafe alacağız.”

“Kentin değerlerinin gün ışığına çıkarılmasıyla ilgili önemli çalışmalar başlattık”

MEDEKA’nın yanı sıra kentin sanatı ve değerleri adına yürüttükleri diğer çalışmalara da değinen Seçer, “Özel olarak önemsediğimiz kentin değerlerinin gün ışığına çıkarılmasıyla ilgili bazı önemli çalışmalar başlattık. Örneğin Yumuktepe Arkeolojik Projesi’nin hızlandırılması. Oranın bir an önce değerlendirilmesi lazım. Muazzam bir tarih ve kültürel miras. Bunun göz göre göre heba olmaması için önüne geçilmesi gerekiyor. Tabi başta Büyükşehir’in görevi, ilgili Bakanlığın görevi. Bu konuda çalışmalarımızı başlattık. Oraya yaraşır bir proje gerçekleştiriyoruz. Yine Taş Bina kent müzesi haline dönüşecek. Çok kısa bir süre içerisinde ora boşaltılacak ve çalışmalar başlayacak” dedi.

“Akkahve’yi de hayata geçireceğiz”

Başkan Seçer, Akkahveyi de hayata geçireceklerini ifade ederek, “Biliyorsunuz Mersin’in yakın tarihinde çok önemli anıları vardır Akkahve’nin. Tekrar onları yaşamak için Akkahve’yi yaşatmak gerekiyor. Yine Çamlıbel başta olmak üzere kentin önemli yerleşim yerlerinde kentsel tasarım çalışmaları başlattık ve bunu bir yarışma marifetiyle yapacağız. Tüm bunlar aslında sözlerimin başında söylediğim kentimizin açığa çıkarılmamış bütün değerlerinin gün yüzüne çıkması için yapılan, en azından geç de olsa başlatılmış olan çalışmalar. Bunu biz bir kurum olarak bir öncü diyebiliriz, bir destek sağlayan organize kurum, halkın belediyesiyiz ama asıl bu çalışmaları yürütecek olan Mersin halkı. Mersin konusunda söyleyecek lafı olan herkesle bu çalışmaları işbirliği içerisinde yürütmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Yazar Çağlar’a ödülünü sunan Başkan Seçer, “Kendisini kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Bugün sizlerle bir arada olduk. Şinasi Develi’yi andık. Ona da rahmet diliyorum” dedi. Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından basımı yapılan “Mersin’in Belleği Şinasi Develi” kitabı da eserin sahibi olan yazar ve kent araştırmacısı Semihi Vural’a takdim etti.(HABERGRAM)

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Gürsel Tekin partisinden istifa etti

CHP eski Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, partisinden istifa ettiğini duyurdu. CHP’nin eski ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir