Ana Sayfa / Manşet / SES Hemşirelerin sorunlarına çözüm istedi

SES Hemşirelerin sorunlarına çözüm istedi

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi Hemşireler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada Hemşirelerin sorunlarına çözüm istedi.

Açıklamada, “Sağlık ekibinin en önemli parçası olan hemşireler sadece bu tarihler arasında hatırlanmak istemiyor, sorunlarının çözülmesini talep ediyor” denildi.

Hemşireler Haftası nedeniyle yazılı açıklama yapan SES Mersin Şubesi önemli mesajlar verdi.

12- 18 Mayıs tarihleri arasının hemşirelik haftası olarak ve 12 Mayıs Günü’nünü  ise Hemşirelik günü olarak kutlandığına dikkat çeken SES, “Hemşirelik mesleği tarihsel bir geçmişi olan, birey, aile ve toplumun sağlığını koruma ve geliştirmeye odaklanan, ideal sağlık düzeyine ve yaşam kalitesine ulaştırmayı hedefleyen önemli bir meslektir.  Hemşirelik mesleğinin varoluşu milattan önce beşinci yüzyıla kadar dayanır.” bilgisine yer verildi.

Hemşirelerin yaşadığı sorunlara ilişkin önemli tespit ve çözüm önerileri sunan SES açıklamasında devamla şunlara yer verildi.

“Her yıl 12- 18 Mayıs tarihleri arası hemşirelik haftası olarak ve 12 Mayıs ise Hemşirelik günü olarak kutlanmaktadır.  Sağlık ekibinin en önemli parçası olan hemşireler sadece bu tarihler arasında hatırlanmak istemiyor, sorunlarının çözülmesini talep ediyor.  Ağır ve uzun çalışma süreleri, son iki yıldır Covid-19 pandemisinin üzerlerindeki ağır yükü ve büyük etkileri, hemşirelik mesleğinin ne kadar önemli ve vazgeçilmez oluğunu açığa çıkarmıştır.

Hemşireler;  yoruldular, tükendiler, hatta bu süreçte yaşamlarını yitirdiler.  Peki, hemşireler ne istiyor?   Beklentileri neler?

Beklentilerimizi taleplerimizi şöyle sıralayabiliriz;

1-Hemşirelik Kanunu mesleğin özüne yakışır, görev tanımına uygun şekilde düzenlensin, bağımsız hale getirilsin,

2-Covid-19 pandemisi ile birlikte daha da görünür hale gelen hemşire sayılarındaki açık giderilsin, OECD ortalamasına yükseltilsin,

3- Covid-19 illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı kabul edilsin,

4- Fiili hizmet süresi zammı yeniden düzenlensin,

5- Performans ve döner sermaye gibi gelir güvencesi olmayan ve emekliliğe yansımayan ücretlendirme yerine yoksulluk sınırı üzerinde ve emekliliğe yansıyacak temel ücret verilsin,

6- Analık ve süt izni süreleri yeniden düzenlensin, bu süreçlerde yeteri kadar ücretli izin verilsin,

7- Her işyerinde 7/24 hizmet veren, ücretsiz kreş sağlansın,

8-Hemşireler için güvenli çalışma ortamları oluşturulsun, şiddete karşı tüm tedbirler alınsın,

9-Atamalarda liyakat esas alınsın,

10-3600 ek göstergeleri verilsin ve kademeli olarak artırılsın,

11- Hemşire iş gücü planlaması yapılsın, çok sayıda değil nitelikli eğitim veren hemşirelik okulları açılsın,

Bu 12 Mayıs Hemşireler günü ve haftasında da mesleğimize sahip çıkıyor, taleplerimiz yerine getirilinceye ve haklarımızı alıncaya kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyor, tüm hemşire arkadaşlarımızı yanımızda olmaya, haklarımızı almak için birlikte mücadeleye davet ediyoruz.” (HABERGRAM)

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

ÇBK: 71 Fenerbahçe: 97

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi final serisinin 3’üncü maçında, Çukurova Basketbol Kulübü (ÇBK) Mersin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir