Ana Sayfa / Dünya / Polonya’da mülteci krizi: Sınırda 7 mülteci ölü bulundu

Polonya’da mülteci krizi: Sınırda 7 mülteci ölü bulundu

Belarus’tan Polonya’ya geçmek isteyen 7 mülteci ölü bulundu. Polonya, Belarus’u mültecilerin geçişine izin verdiğini duyuran bir çağrı yaptığı için çatışma başlatmaya sebebiyet vermekle suçlayarak sınıra 12 bini aşkın asker konuşlandırdı.

Polonya sınır muhafaza makamları, büyük bir mülteci gurbunun Belarus’tan ülke topraklarına girme girişiminde bulunduğunu açıkladı. Twitter üzerinden yapılan açıklamada “Göçmenler sınırı geçmeyi zorlamak için ilk girişimlerini yapıyorlar” denildi.

Mültecilerin dikenli tel örgüyü geçmeye çalıştıklarını gösteren görüntüler paylaşılırken,Belarus blog hizmeti NEXTA tarafından paylaşılan bir videoda, sırt çantaları taşıyan ve kışlık giysiler giyen mülteciler bir otoyol kenarında yürürken görülüyor.. Başka bir videoda yol kenarında oturan ve haki giyimli silahlı kişiler tarafından refakat edilen büyük mülteci grupları yer alıyor.

‘CAN KAYIPLARINA SEBEP OLACAK’

Dışişleri Bakan Yardımcısı Piotr Wawrzyk, Polonya Halk Radyosu’na verdiği demeçte, “Belarus, silahların ateşlendiği ve can kayıpları söz konusu olan büyük bir olaya neden olmak istiyor. Basında çıkan haberlere göre, Kuznica Bialostocka yakınlarında toplu bir sınır geçişi girişimi olacağına dair büyük bir provokasyon hazırlıyorlar” dedi.

Avrupa Birliği, Belarus’u, Batı’nın insan hakları ihlalleri nedeniyle Minsk’e uyguladığı yaptırımların intikamını almak için bir hibrit savaş biçimi olarak Orta Doğu ve Afrika’dan gelen göçmenleri Belarus üzerinden AB ülkelerine geçmeye teşvik etmekle suçladı.

SINIRA ASKER SEVKİYATI

Polonya Savunma Bakanı, Belarus tarafında kümelenenmültecilerin  havadan görüntülerini paylaşırken, Polonya’nın sınıra 12 binden fazla asker yerleştirdiğini söyledi. Belarus ile sınır paylaşan Letonya, durumu “endişe verici” olarak nitelendirdi.

Sürgündeki Belarus lideri Sviatlana Tsikhanouskaya, AB ve Birleşmiş Milletler’den güçlü bir yanıt istedi. Tsikhanouskaya,”Belarus rejimi sınır krizini tırmandırıyor – göçmenler silahlı adamlar tarafından AB sınırına itiliyor. Göçmen kaçakçılığı, şiddet ve kötü muamele durdurulmalı” diye konuştu.

MÜLTECİ KRİZİ

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun hükümetin mülteci  krizine neden olduğunu reddederek, geçişlerden ve göçmenlere yönelik muameleden Batı’yı sorumlu tuttu.

Belarus Devlet Sınır Komitesi, birçok mültecinin Polonya sınırına doğru hareket ettiğini doğruladı ve Varşova’nın “insanlık dışı bir tavır” aldığını söyledi.

AB, ABD ve İngiltere, Lukashenko’nun geçen yıl tartışmalı bir seçimin ardından kitlesel protestoları şiddetli bir şekilde bastırmasının ardından Belarus’a yaptırım uygulamıştı. Lukashenko, geleneksel müttefik Rusya’dan gelen para ve diplomatik destekle desteklenen muhalefetin istifa çağrılarına meydan okumuştu. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Pazartesi günü Minsk’in mülteci meselesini ele alış biçimini savundu ve Belarus’un yasal olarak hareket etmek için gerekli tüm önlemleri aldığını belirtti.

MÜLTECİLER ZOR DURUMDA

Hayır kurumları, mültecilerin dondurucu havalarda gıda ve tıbbi bakım eksikliği ile Belarus sınırını geçmeye çalışırken zorlu koşullarla karşı karşıya kaldıklarını söylüyor.

7 MÜLTECİ POLONYA SINIRINDA ÖLÜ BULUNDU

Polonyalı yetkililer, Polonya tarafında 7 mültecinin ölü bulunduğunu fakat Belarus tarafında sayının daha yüksek olduğunu duyurdu.

İnsani yardım grupları, Polonya’nın iktidardaki milliyetçilerini, koruma başvurularını kabul etmek yerine mültecileri Belarus’a geri iterek uluslararası sığınma hakkını ihlal etmekle suçluyor. Polonya, eylemlerinin yasal olduğunu söylüyor.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Facebook’ta yaptığı açıklamada, “Polonya sınırı sadece haritadaki bir çizgi değildir. Sınır kutsaldır – bunun için Polonya kanı dökülmüştür!” dedi. /MA/

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Mersin’de ev yangını

Çankaya Mahallesi Tura apartmanında bulunan bir evde çıkan yangında, ev kullanılamaz hale gelirken, evde bulunan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir