Ana Sayfa / Ekonomi / MTSO kutladı, Mersin Firmaları İSO listesinde

MTSO kutladı, Mersin Firmaları İSO listesinde

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen Türkiye’nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020 yılı listesine Mersin’den giren firmaları tebrik etti.

İSO tarafından düzenlenen Türkiye’nin en büyük birinci 500 sanayi kuruluşu listesi açıklandı. 2020 yılı listesinde 7’si MTSO’ya kayıtlı olmak üzere Mersin’de faaliyeti bulunan 17 firma yer aldı. Açıklanan listeler sonrası değerlendirme yapan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, önümüzdeki yıllarda daha çok firmayı bu listede görmek istediklerine dikkat çekerek, hedeflerinin bu firmaların sayısının artması yanında Mersin’deki sanayi üretiminin katma değerli, yüksek teknolojili üretimini sanayi 4.0 mantığı ile dijital teknolojilere entegre etmek olduğunu söyledi. Bu hedef doğrultusunda çok yakın bir zamanda MTSO hizmet binası içerisinde KOBİ’leri dijital dünyaya entegre edecek, e-ticaret, dijitalleşme gibi konulara yönlendirecek yepyeni bir merkezi açmaya hazırlandıklarını kaydeden Kızıltan, “Endüstriyel Tasarım ve KOBİ Danışmanlık Merkezimiz hem girişimcilerin hem akademisyen ve öğrencilerin, dijital alanda, yazılımda, tasarımda, üretimde,  yüksek teknoloji ve internet temelli teknolojilerin (nesnelerin interneti gibi) olduğu bir yöne doğru evrilmek isteyen herkesin buluşma noktası olacak. Danışmanlar olacak, ortak kullanım atölyesi olacak. MTSO olarak biz bir eko-sistem kurarak bu yolu ve yönü gösteriyoruz. Bu eko-sistemi yaratacak desteklerden birisi de Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgemizde hizmete başlayan Mersin Model Fabrika ve Yenilik Merkezi olacaktır” dedi.

“Firmalarımızın üst sıralara yükseldiğini görmek sevindirici”

2019 yılındaki ISO 500 listesine giren firmaların 2020 yılındaki listede daha üst sıralarda yer alma sözü verdiklerini ve bu sözü de tuttuklarını kaydeden Kızıltan, “Firmalarımızın tümünü verdikleri sözü tutup sıralamalarını yükselttiklerini görmek sevindirici. Tümünü kutluyorum. Umudumuz önümüzdeki yıl bu firmalarımıza daha fazlasının eklenmesiyle ilk 500’deki firma sayımızı artırabilmek” diye konuştu. 2020 yılında ISO ilk 500 içerisine girme başarısı gösteren 7’si MTSO’ya bağlı olmak üzere toplam 17 firmanın Mersin’de faaliyet gösterdiğine de değinen Kızıltan, söz konusu firmaların 2019 yılında 35,4 milyar TL olan üretimden net satış değerinin, 2020’de yüzde 24 artarak 43,8 milyar TL’ye yükseldiğini bildirdi.

Yatırımcı var sanayi arazisi yok

İlk 500’e giren sanayici sayısının artması için kentteki sanayici sayısının artmasının önemine değinen Başkan Kızıltan, Mersin’in sanayi yatırımcıları tarafından tercih edilmesine rağmen sanayi arazisi üretilmesinde sıkıntı yaşandığını söyledi. “Mersin yatırımda tercih ediliyor çünkü sanayi yatırımcısının aradığı her şey var. Vasıflı insan gücü, araştırma enstitüleri ve teknoparkları, üniversiteleri var. Deneyimli küçük sanayi siteleri ve OSB’leri, deneyimli dış ticaret ve lojistik firmaları var.  Ürünleri dünyaya taşıyacak ve lojistik maliyeti azaltacak büyük bir limanı var” diyen Kızıltan, tek sorun olarak kentte yeterli sanayi arazisi bulunmamasını gösterdi. OSB’ler değil küçük sanayi sitelerine dahi yer bulunamadığını kaydeden Kızıltan, “Küçük ihtisas sanayi sitelerine ihtiyacımız var. Bu konuda tarıma elverişli olmayan, taşlık ve kıraç alanların sanayi arazisi olarak imara geçmesi gerekiyor. Bu konuda sadece yerel yönetimler değil, devletin destek olması, yapılan imar planlarında bu uygun bölgelerin sanayi parseli olarak işaretlenmesi lazım. Kentin ve bölgenin atıl kamu arazileri üretime rant sağlamalıdır ve kentin tüm ihtiyaçlarına yönelik kullanılmalıdır. Yoksa yatırımcı sonsuza kadar kapımızda beklemez” değerlendirmesini yaptı.

İSO ilk 500’de yer alan MTSO’ya kayıtlı firmalar:

1) Çimsa Çimento San. ve Tic. AŞ. (149. sıra)

2) Başhan Tarımsal Ürünleri Pazarlama San. ve Dış Tic. AŞ. (150. sıra)

3) Memişoğlu Tarım Ürünleri Tic. Ltd. Şti. (163. sıra)

4) Aves Enerji Yağ ve Gıda Sanayi AŞ. (1 73. sıra)

5) Armada Gıda Tic. San. AŞ. (301. sıra)

6) Teknopanel Çatı ve Cephe Panelleri Üret. San. ve Tic.AŞ. (370. sıra)

7) Durum Gıda San. ve Tic. AŞ. (417’inci sıra)

 

Merkezi Mersin olmayıp üretim tesisleri Mersin’de olan firmalar:

1) Antalya Kutu Sanayi Oluklu Mukavva Kağıt Ticaret A.Ş. (264. sıra)

2) Hayat Kimya San. A.Ş (39. sıra)

3) İzocam Tic. ve San. A.Ş. (489. sıra)

4) Kastamonu Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş. (46. sıra)

5) Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş (18. sıra)

6) Europap Tezol Kağıt San. ve Tic. A.Ş. (439. sıra)

7) Yayla Agro Gıda Sanayi ve Nakliyat A.Ş. (233. sıra)

8) Yıldız Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş. (29. sıra)

9) Toros Tarım San. ve Tic. A.Ş. (57. sıra)

10) Medcem Madencilik ve Yapı Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş (255. sıra)  (HABERGRAM)

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Gürsel Tekin partisinden istifa etti

CHP eski Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, partisinden istifa ettiğini duyurdu. CHP’nin eski ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir