Ana Sayfa / Manşet / Mersin’den Uluslararası topluma Filistin çağrısı

Mersin’den Uluslararası topluma Filistin çağrısı

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarına karşı Uluslar arası toplumu harekete geçmeye çağırdı.

İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarına tepkiler devam ediyor. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına Genel İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy yaptığı açıklamada İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarının durdurulmasını istedi.

“Emperyalist işgalci İsrail devleti, Filistin halkına saldırılarını sürdürüyor” diyen Göksoy, açıklamasında şunları söyledi.

“Geçtiğimiz günlerde Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesinde yaşayan Filistinlilerin evlerinin boşaltmak istenmesi üzerine başlayan gerginlik sonucu çıkan olaylarda İsrail askerleri tarafından Filistin halkına ateş açıldı ve dokuzu çocuk en az 26 Filistinli yaşamını yitirdi, yüzlerce Filistinli de yaralandı.  Savunmasız halka yapılan polis saldırılarının hiçbir haklı gerekçesi olamaz.

Filistin direnişi örnek oldu

Ortadoğu’yu kana bulayan ABD-İsrail emperyalizmi, yıllardır sürdürdüğü bağımsızlık mücadelesinde Filistin halkının direnişini kıramadı. Tüm dünyaya örnek olan Filistin direnişi bütün coğrafyaya örnek oldu.

Filistinlilere yönelik sürdürülen taciz ve saldırı dalgası, Doğu Kudüs’ün İsrail tarafından işgalinin yıl dönümünde güvenlik güçlerinin Mescid-Aksa’da nöbet tutan Filistinlilere göz yaşartıcı kimyasal ajanlar, plastik mermi ve ses bombası kullanarak yaptığı müdahaleyle yeni bir boyut kazandı.

İnsanlık suçu işlenmiştir

Filistin halkına yapılan haksız saldırı devam ederken, bir yandan da İsrail güvenlik güçleri Filistin Kızılay ekibi gibi yaralılara hizmet veren sağlık ekiplerine de saldırmış ve uluslararası hukuku, en önemlisi en temel insan hakkı olan yaşam hakkını ihlal ederek savaş ve insanlık suçu işlemiştir.

Emperyalist işgalci İsrail devletinin Filistin halkına yaptığı bu saldırıların hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Başta ABD olmak üzere emperyalist ülkeler tarafından desteklenen ve kışkırtılan bu saldırılar, 70 yıldır aynı taktiklerle örgütlenmiş ve bugüne değin on binlerce Filistinlinin ölümüne yol açmış, yüzbinlerce Filistinli de yaralanmış, yerlerinden, yurtlarından ayrılmak zorunda kalmışlardır.

Filistin halkının verdiği bu haklı ve meşru mücadele ABD-İsrail emperyalizminin yok etme pratiğiyle engellenemez. Geçmişte olduğu gibi bugün de Doğu Kudüs’te savunmasız halka saldıran ve onları öldüren işgalci İsrail, Filistin topraklarında kendi meşruiyetini sağlayamayacaktır.

İsrail devletinin direnen Filistin halkının mücadelesini kırmak için sürdürdüğü saldırılar başarılı olamayacak. Dünyanın her yerinde direnen halkların mücadelesi emperyalizmi yenecektir.

Bu vesile ile başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası toplumu da Filistin halkına yönelik zulme karşı etkin ve samimi tutum almaya, barış ve adaleti tesis etmeye çağırıyoruz.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu olarak yaşamdan yana tutum almaya, barış ikliminde ısrarcı olmaya devam edeceğiz ve savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunacağız.” (HABERGRAM)

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yargıtay başkan seçimi ikinci tura kaldı

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın görev süresinin dolmasının ardından yapılan seçim ikinci tura kaldı.   Yargıtay ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir