Ana Sayfa / Güncel / Mersin’de Seçim Güvenliği Platformu kuruldu

Mersin’de Seçim Güvenliği Platformu kuruldu

Seçim güvenliği konusunda Mersin’de bir araya gelen çok sayıda sivil toplum kuruluşu Mersin Seçim Güvenliği Platformunu kurduklarını ilan etti.

Eğitim-Sen Mersin Şubesinde yapılan açıklama ile kuruluşunu kamuoyuna duyuran platform, seçimin özgür bir ortamda gerçekleşmesi için siyasi partilerden bağımsız bir çalışma yürüteceklerini ifade etti.

Platform adına açıklamayı okuyan Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Oy kullanımı bitip, oy sayımına geçildiğinde de yine aynı şekilde ilçe ve il kurullarında yer alarak gözlem çalışmamızı devam ettirerek, sayım bitimine kadar seçim çalışmasında yer alacağız. Çalışmalarımız seçim öncesi ve seçim sonrası yaşanacak hukuksuz tutum ve davranışlara yönelik çalışmayı da kapsayacaktır. Bu konuda partilerden bağımsız olarak çalışan kurumlarla işbirliğine hazırız.” dedi.

Sandıklarda gözlemci bulunduracağız

Seçim günü her sandıkta çıkacak hukuksuz tutum ve uygulamalara müdahale edeceklerini söyleyen Sümbül, aynı zamanda sandıklarda gözlemde bulunacak, yaşanacak hukuksuzlukları tutanak altına alarak itirazlarda kullanılmak üzere partiler ile paylaşacaklarını belirtti.

‘Seçim adil koşullarda ilerlemiyor’ uyarısı

Seçime doğru gidilen süreçte çeşitli provokasyonların yaşandığına dikkatleri çeken Mahmut Sümbül, seçim çalışmalarının eşit koşullarda ilerlemediğini söyledi: “Seçimin adil koşullarda, eşit şekilde gitmediğini kaygıyla izliyoruz. Ayrıca provokasyonlara ortam hazırlayacak kutuplaştırıcı-ayrıştırıcı dilden uzak durulması son derece önemlidir. Hukuk üstünlüğünü ve Demokratik bir ortamı egemen kılmak temel hedefimizdir.”

İktidar sorumluluğunu yerine getirmeli

İktidara sorumluluklarını yerine getirmesi için çağrıda bulunan Sümbül, son olarak şöyle konuştu: “Demokratik sistemin vazgeçilmez parçası olan seçimlerde; Halkın iradesinin bağımsız ve tarafsız olarak özgür bir ortamda sandığa yansıtmalarını sağlama ve sandığa yansıtılan iradenin, şeffaf bir sayım ile devlet yönetiminin belirlenmesinde etkili olması çabasındayız. Deprem nedeniyle yoğun göçün yaşandığı kentimizde kalıp Mersin dışında oy kullanacak olan vatandaşlarımızın iradesinin sandığa yansıması için iktidarı sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

MERSİN SEÇİM GÜVENLİĞİ PLATFORMU’NU OLUŞTURAN KURUMLAR;

1-TÜRK İŞ İL TEMSİLCİLİĞİ

2-TÜRK İŞ – YOL İŞ

3-TÜRK İŞ- TÜM TİS

4-DİSK-GENEL İŞ

5-KESK-EĞİTİM SEN

6-KESK-SES

7-KESK-TÜM BEL SEN

8-KESK-BES

9-KESK-TARIM OR KAM SEN

10-KESK-KÜLTÜR SANAT SEN

11-KESK-HABER SEN

12-KESK-YAPI YOL SEN

13-KESK-BTS

14-MERSİN TABİP ODASI

15-İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

16-68’LİLER DERNEĞİ

17-78’LİLER DERNEĞİ

18-EMEKLİ SEN 2017

19-EMEKLİ SEN 2021

20-MERSİN CEM EVİ

21-DERSİMLİLER DERNEĞİ

22-HAÇOVA KÜLTÜR DERNEĞİ

23-MARDİNLİLER DERNEĞİ

24-YAYLAKONAK (BALYANLILAR) DERNEĞİ

25-SOSYAL DEMOKRASİ DERNEĞİ

26-MERSİN ÇEVRE DERNEĞİ

27-OY VE ÖTESİ MERSİN TEMSİLCİLİĞİ

28-TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ MERSİN ŞUBESİ

29-TÜRKİYE GÖNÜLLÜLERİ-MERSİN

30-ÇUKUROVA GÖÇ DER

31-ÖZGÜRLÜKÇÜ HUKUKÇULAR DERNEĞİ

32-ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ  (HABERGRAM)

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Moskova’daki saldırıda 139 kişi hayatını kaybetti

Rusya’nın başkenti Moskova’daki konser salonunda düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 139’a yükseldiği belirtildi, saldırganlardan 3’ü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir