Ana Sayfa / Çevre / Mersin rengarenk güzelleşiyor

Mersin rengarenk güzelleşiyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer’in göreve geldiği günden bu yana kentin çehresini renklendirmeye ve güzelleştirmeye devam ediyor. Büyükşehir ekipleri, 22 ayda mevsimlik, çok yıllık, çalı ve ağaç grubu olmak üzere toplam 3 milyon 98 bin 487 rengi toprakla buluşturdu. Özellikle kadın istihdamıyla güçlendirilmiş olan Park ve Bahçeler Dairesi ekipleri, 13 ilçede kentin yeşiline yeşil, güzelliğine güzellik katıyor. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri ile kent dört mevsim çiçek açmaya devam ediyor. Başkan Vahap Seçer’in yeşili önceleyen yönetim anlayışı kentte etkisini gösteriyor. Master Planı’yla iklime ve coğrafyaya uygun bitkiler, özellikle kadın istihdamıyla güçlendirilmiş Park ve Bahçeler Dairesi ekiplerinin elinde kente uzun soluklu bir güzellik katıyor. Büyükşehir ekipleri Başkan Seçer’in göreve geldiği günden bu yana geçen 22 ayda mevsimlik, çok yıllık, çalı ve ağaç grubu olmak üzere toplam 3 milyon 98 bin 487 rengi toprakla buluşturdu.

Çiçeğiyle, yeşiliyle Mersin Hep Güzelsin!

Başkan Vahap Seçer’in göreve geldiği günden itibaren başlattığı Peyzaj Master Planı’yla kenti güzelleştirecek bitkilerin iklime ve coğrafi koşullara uygun olması için araştırmalar sürdürülmüştü. Başkan Seçer, ayrıca kadınlara pozitif ayrımcılık göstererek, kentte park ve bahçeler alanında sahada çalışacak kadın personel istihdamı sağlamıştı. Sorumlu oldukları alanları tertemiz yapan ve rengarenk çiçeklerle bezeyen, Başkan Seçer’in “Sizlere güveniyorum. Mersin’i çiçek gibi yapın” dediği kadınlar, kentte değişimi hissettirdi. Kent estetiği konularında Mersin’i kadınlara emanet ettiğini söyleyen Başkan Seçer,  “Mersin’in çok daha güzel olmasını istiyorum. Bu işi yaparsa kadınlar yapar” ifadelerini kullanmıştı.

3 milyon 98 bin 487 renk toprakla buluştu

Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekiplerinin Akdeniz, Yenişehir, Mezitli, Toroslar, Tarsus, Erdemli, Silifke, Mut, Gülnar, Aydıncık, Bozyazı, Anamur ve Çamlıyayla’da sürdürdüğü çalışmalar ile kavşaklar, refüjler, parklar, bahçeler ve mesire alanları çeşitli mevsimlik ve çok yıllık çiçekler, ağaç ve çalı grubuyla donatılıyor. Özveriyle çalışan ekipler 2019, 2020, 2021 yılında kent genelinde toplam 3 milyon 98 bin 487 rengi toprakla buluşturdu. Her bölgenin planına göre yürütülen çalışmalarla kent estetiğine uygun dikimler gerçekleştiriliyor.

Menekşenin moru, portakal nergisinin turuncusu kente renk katıyor 

Aralarında farklı türlerin de bulunduğu onlarca tür çiçek ile Mersin, dört mevsim canlı bir görünüme kavuşuyor. Bitki türlerinden ekimi gerçekleştirilen 841 bin 364 menekşenin moru, 126 bin 540 balıkağzı çiçeğinin pembesi ve 69 bin 510 portakal nergisinin turuncusu kentin rengarenk tonlara sahip olmasını sağlıyor.

Çalı grubundan 5 bin 912 kartopu, 8 bin 110 boylu alev çalısı, 2 bin 980 bodur cennet bambusu, 520 boylu ateş dikeni ve 1612 gülün dikimi gerçekleştirildi. 66 orkide, 421 turunç, 124 kauçuk, 229 iskender kauçuğu ve 245 jakaranda ağacı ise dikimi gerçekleştirilen ağaçlar arasında yer alıyor. (HABERGRAM)

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Bakan Uraloğlu ‘Kalkınma Yolu Projesi’ için Irak’ta

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye-Irak Kalkınma Yolu Projesine ilişkin, “Iraklı mevkidaşımla detaylı görüşmeler ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir