Ana Sayfa / Foto Haber / Mersin Barosu Özgecan Aslan’ı andı

Mersin Barosu Özgecan Aslan’ı andı

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015’te bindiği minibüste öldürülen ve kadına yönelik şiddetin simgesi haline gelen 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın katledilişinin altıncı yılında yaptığı yazılı açıklamasında, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın uygulanmasından neden kasıtlı bir şekilde kaçınıldığını sorarak, “Yasaların uygulanmaması failleri cesaretlendiriyor, şiddeti normalleştiriyor. Yasalar uygulansın, başka Özgecanlar ölmesin” dedi.

Kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaların bilinçli bir şekilde uygulanmasından kaçınıldığına dikkat çeken Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle çok yönlü mücadele etmek, şiddetin tüm mağdurlarının korunması ve bunlara yardım edilmesi amacıyla hazırlanan İstanbul Sözleşmesi neden kaldırılmak istenir? İstanbul Sözleşmesi ve Kadına şiddeti önleyen 6284 sayılı yasanın uygulanmasından neden kasıtlı bir şekilde kaçınılmaktadır? Kadın katillerine haksız tahrik indirimi ya da iyi hal indirimi neden uygulanır?  Eril şiddetle mücadele yasalarını yok sayanlar, tartışmaya açanlar, eril şiddeti sevenlerdir. Eril zihniyet sonlanmadıkça yasalar uygulanmaz, şiddet sonlanmaz. Ayrımcı ve eril zihniyetin ürünü olan kadınların kıyafetine, doğuracağı çocuk sayısına, nafaka hakkına müdahale, aile hukuku uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk sisteminin getirilmesi, cinsiyetçi eğitim, kadın hak ve özgürlüklerinin yok sayılması, erkek egemen anlayışının kök salması, kadının hak ve özgürlüklerinin tanınmaması, örf ve adetlerin kanunların önüne geçmesi, kadını yok sayan çağ dışı söylemler, kadına yönelik şiddette ve kadın cinayetlerinde iyi hal indirimleri, ayrımcılık, ötekileştirme, medyada yer alan haberler ve siyasilerin medya yolu ile yaptıkları açıklamalar artan kadın cinayetlerinin ve şiddetin nedenlerinde buzdağının görünen yüzü.

2021 Ocak ayında Türkiye’de 22 kadın öldürüldü. 60 Kadına şiddet uygulandı. Bütün uluslararası sözleşmelere, ulusal düzenleme ve kanunlara rağmen hala şiddet sürüyor ve cezasız kalıyorsa, bu siyasi iradenin idaresizliğidir, hukuksuzluğudur. İdaresiz, hukuksuz bir yaşam kişi hak ve özgürlüklerini tırpanlamaktadır. Hangi inanç, kültür, siyasi düşünce veya gelenek olursa olsun insan hakları kayıtsız kalınamayacak bir alandır. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa etkili bir biçimde uygulanmalı ve kadına yönelik artan şiddete karşı acil eylem planı oluşturularak hayata geçirilmelidir. Yasalar uygulanırsa, kadına şiddet oranlarında ciddi oranda düşüş olacaktır.  Kadınları hukuksuzluk öldürüyor. Yasaların uygulanmaması failleri cesaretlendiriyor, şiddeti normalleştiriyor. Yasalar uygulansın, başka Özgecanlar ölmesin” diye konuştu.

 

“Sessizlik şiddeti artırır’

Şiddete uğrayan kadınlara, şiddete sabretmemeleri konusunda uyarıda bulunan Baro Başkanı Yeşilboğaz, “Şiddete sessiz kalmak, şiddeti artırır. Kadınlara düşen görev ise birlikte mücadele ve dayanışmadır. Mersin Barosu olarak, Kadın Hakları Merkezi ile birlikte Özgecan Aslan davasına müdahil ve gözlemci olarak katıldık ve davanın her aşamasının takipçisi olduk. Mağdur olan tüm kadınlarımızın yanındayız. Kadınların öldürülmediği ve şiddete maruz kalmadığı bir dünya diliyor, 19 yaşında katledilen Özgecan Aslan’ı rahmetle ve sevgiyle anıyorum” ifadesini kullandı. (HABERGRAM)

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Santralde çalışan DEAŞ’lı tutuklandı

Mersin Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde sahte kimlikle çalışan yabancı uyruklu U.A ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir