Ana Sayfa / Manşet / Koca: Salgın tekrar pik yaptı ve bulaşıcılığı çok yüksek

Koca: Salgın tekrar pik yaptı ve bulaşıcılığı çok yüksek

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgının tekrar pik yaptığını ve bu kez bulaşıcılığın çok yüksek olduğunu belirtti.Koca ayrıca, erişkin yoğun bakım doluluk oranının yüzde 71,3 olduğunu açıkladı. 

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Toplantıda ülke genelindeki vaka artışı ve Ramazan Bayramı tedbirleri değerlendirildi.

Koca, toplantının ardından yaptığı açıklamada salgının tekrar pik yaptığını ve bu kez bulaşıcılığın çok yüksek olduğunu söyledi.

Koca ayrıca bir kez daha aşı için söz vermeyi ihmal etmedi. Koca, Haziran ayında 30 milyon doz BioNTech aşısının geleceğini savundu.

Koca’nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

* Kovid-19 risk haritası, nüfusun yüzde 80’inin çok yüksek risk grubundaki şehirlerde yaşadığını ortaya koyuyor.

* Yeni vakaların yüzde 85’i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır.

* Yüzde 59 olan yatak doluluk oranı ve yüzde 67,4 olan yoğun bakım doluluk oranında dramatik artış yok ama gelişmeler ciddi, veriler ikaz edici.

*Şayet yükümüz önü alınamaz derecede ağırlaşırsa örneğini daha önce yaşadığımız gibi bir düzenlemeye gitmek zorunda kalabiliriz.

* Güney Afrika varyantı 11 ilde 285 kişide, Brezilya varyantı ise 9 ilde 166 kişide görüldü.

* Kasım ayında yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 69’unu 65 yaş üstü oluştururken bugün bu oran yüzde 53’lere kadar düştü.

* Yakın zamanda hem tedarik yoluyla aşı çeşitliliğini sağlayarak hem de yerli aşı üretimiyle toplum bağışıklığını gerçekleştireceğiz.

* 65 yaş üstü vatandaşların 1 Ocak itibarıyla toplam vaka içindeki oranı 17,7 iken şimdi yüzde 8,2. Aşılama sonrası neredeyse yarı yarıya düştü.”

* 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yüzde 23,6’sı aşısı tanımlandığı halde halen aşısını yaptırmış durumda değil.

* Sağlık çalışanlarının hastanede yatanlar içindeki oranı yüzde 3,1 iken şu an 0,78. Yani beşte bir oranına inmiş durumda.

* Sağlık çalışanlarının yüzde 86 oranında aşılanmasıyla toplam vaka içerisindeki payları 1 Ocak’ta yüzde 5,3 iken şimdi yüzde 1,37’ye kadar indi.

*Entübe vakalar içindeki 65 yaş üstü vatandaşların oranı yüzde 71’den yüzde 54,4’e indi, sağlık çalışanlarının oranı yüzde 1,1’den 0,15’e düştü.

*Erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71,3. Yüzde 30’a yakın kapasitemiz var, bu da 10 bine yakın ağır hasta anlamına geliyor.

* Aşının, 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarına daha erken dönemde başlanıp yoğun yapıldığı için hem hastanede yatış hem yoğun bakım hem de entübe hastalar boyutuyla belirgin bir fayda sağladığını, bu noktada tanımlanmış kişilerin aşılarını yaptırma noktasında çok hassasiyet göstermeleri gerektiğini ifade etmek istiyorum.

* Ramazan ayını özellikle tedbirler noktasında çok önemli bir dönem olarak görmeliyiz.

* Bulaşıcılığın daha arttığı yeni bir pik dönemi yaşıyoruz. Yakın temas ve hareketliliği azaltıcı bir döneme girmek durumundayız.

* Yarın Kabine Toplantısı’nda kapsayıcı, alternatifli önerileri sunacağız. O çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız alınan kararları açıklar.

* Rusya, turizmin yoğun olduğu bölgelerdeki tedbirleri, sertifikasyon uygulamalarını gördüğünde uçuş kısıtlaması konusunda farklı bir yaklaşım içinde olacaktır.

* 247 bin yatağımız içinde doluluk oranımız yüzde 56,3. Servis yatağı doluluk oranında bir sorun olmadığını söyleyebilirim.

* Erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71,3. Yüzde 30’a yakın kapasitemiz var, bu da 10 bine yakın ağır hasta anlamına geliyor.

*Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize’de yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80’in üzerinde, diğer bütün illerde yüzde 80’in altında.

* Bugüne kadar gelen Sinovac aşısı miktarı 26 milyonu geçti. Önümüzdeki haftalarda daha önemli sayıda aşının gelebileceğini tahmin ediyorum.

* BioNTech aşısı ile ilgili yaptığımız görüşmelerde ‘Haziran için 30 milyon doz aşıyı şimdiden söz verebilirsin’ dediler, bunu daha da artıralım diye görüşüyoruz. Haziran ayında elimizde yoğun bir aşı olacağını söyleyebiliriz.

*Yerli aşıda Faz 2 çalışması bitti, 14 gün sonrası için tetkikler alınıyor. 2-3 hafta içinde Faz 3’e geçilebilir.

* Sputnik aşısının ara sonucu olumlu görünüyor. İletişimimiz, görüşmelerimiz devam ediyor. Son bir haftada üç kez Sağlık Bakanıyla görüştüm.

* En geç Haziran sonu itibarıyla 40 yaş üstünü aşılayabileceğimizi, 30 milyon aşıyla bunu 30-35 yaşına düşürebileceğimizi ifade etmek istiyorum.” (Haber Merkezi MA)

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yargıtay başkan seçimi ikinci tura kaldı

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın görev süresinin dolmasının ardından yapılan seçim ikinci tura kaldı.   Yargıtay ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir