Ana Sayfa / Politika / Kalın’dan Biden’e ‘soykırım’ tepkisi

Kalın’dan Biden’e ‘soykırım’ tepkisi

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “Ermeni Soykırımı” olarak nitelemesinin ABD-Türkiye ilişkilerine zarar vereceğini belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim kalın, “Bunun elbette bir siyasi karşılığı olacaktır” dedi. 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı El Cezire’nin İngilizce yayınında ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “Ermeni Soykırımı” olarak nitelemesine dair konuştu. Kalın, “Bunun elbette bir siyasi karşılığı olacaktır, bugün Türkiye’nin tutumundan da görüldüğü üzere hiç kimse soykırım suçlamasını kabul etmeyecektir” diye belirtti.
Tarihi açıdan bu iddianın yanlış olduğunu savunan Kalın, Bernard Lewis, Edward Ericksson, Guenter Lewy gibi çok sayıda itibarlı tarihçinin soykırım iddiasını reddettiğini, “soykırım” kelimesinin 1948’de bir anlaşmayla literatüre girdiğini ve söz konusu suçlamayı bu tarihten önceki olaylara isnat edilemeyeceğini belirtti.
ABD yönetiminin yurt dışındaki Ermeni lobisinin, bu olayları söz konusu şekilde niteleme baskısına boyun eğdiğini kaydeden Kalın, şunları söyledi: “Ermeniler toplumumuzun önemli bir parçası ve 7 yüzyıldan uzun süredir beraber yaşıyoruz. ‘Osmanlı Türkleri bir sabah uyanıp Ermenileri katletmeye karar verdi’ diye bir durum yok. I. Dünya Savaşı esnasında karşılıklı mukatele olayları yaşandı. Tüm taraflar, Ruslar, İngilizler de bu dönemde birçok kanlı olaylara, ayaklanmalara karıştı. Buradaki tarihi bağlamı hatırlamak önemli. ABD Başkanı’nın açıklamaları, siyasi kazanımlar için tarihi olayları politize ediyor. Bu çok yazık.”
HUKUKİ TEMEL
“Dar siyasi ajandalarla ilerleyen bazı hükümetler ve parlamentoların 1915 Ermenilerin öldürüldüğü yönündeki propagandayı tercih ettiğini” belirten Kalın, soykırım diye sunulan tezin tarihi ve hukuki temelinin olmadığını savundu. Kalın, “Bir olayı soykırım diye nitelemek için bu amaçla kurulmuş bir uluslararası mahkeme gerekir. Srebrenitsa ve Ruanda’daki gibi. Bunlar modern tarihteki soykırım örnekleri. İki ayrı uluslararası mahkeme bu olaylarla ilgili hüküm verdi” dedi.
TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ
Kalın, Biden’ın açıklamalarının Türkiye-ABD ilişkilerine zarar vereceğini dile getirerek, “Biz tüm bu noktaları ABD yönetimine bildirdik ancak görünüyor ki tüm bu tarihi, siyasi ve hukuki hususları dikkate almadan bu açıklamaları yaptılar. Maalesef ki birtakım lobilere hizmet ettiler. Bu da ABD-Türkiye ilişkilerine şüphe ve kara bulutlar taşıyacaktır” ifadelerini kullandı.
Kalın, Karabağ’ın kurtarılmasının ardından Erdoğan’ın birden fazla sefer Ermenistan’ın gerekli adımları atması halinde, normalleşmeye, sınırları açmaya hazır olduğu yönündeki ifadelerini hatırlatarak, “Bu talihsiz açıklamayla bu girişimlerin zora girdiğini” vurguladı.
SİYASİ KARŞILIK
Kalın, devamında ise şunları söyledi: “Bunun elbette bir siyasi karşılığı olacaktır, bugün Türkiye’nin tutumundan da görüldüğü üzere, Türkiye’de hiç kimse soykırım suçlamasını kabul etmeyecektir. İşlemediğimiz bir suç için sorumlu tutulamayız. Bu Biden’ın talihsiz, haksız ve temelsiz açıklamasıyla, sert çıkışlarıyla Türkiye ile her türlü normalleşmeye karşı çıkan ve Türkiye’ye her zaman saldırgan davranan Ermeni Diasporasındaki radikal sesler, daha gürleşecektir. Tabii ki bu Türk kamuoyunda, ABD’nin algısına büyük zarar verecektir.” (MA)
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

SOHR: İdlib’te ‘silahsız bölgede’ 49 kişi öldürüldü

SOHR’un verilerine göre, 2024 Mart ayının başından bu yana İdlib’te “silahsız bölgede” gerçekleşen 37 saldırıda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir