Ana Sayfa / Manşet / Erdoğan: Yılbaşında 4 günlük kısıtlama uygulanacak

Erdoğan: Yılbaşında 4 günlük kısıtlama uygulanacak

Kabine toplantısı ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sokağa çıkma sınırlaması 31 aralık Perşembe saat 21.00’dan 4 Ocak saat 05.00’e kadar kesintisiz uygulanacaktır” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs ile mücadele kapsamında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamaları ise şöyle:

* Son dönemde ABD ve Avrupa’da ülkemize yönelik yaptırım söylemlerinin artmış olması üzüntü verici. Türkiye, AB’den yaptırım değil, yıllardır geciktirdiği tam üyelik sözünü yerine getirmesini beklemektedir. ABD’den de yaptırım değil, terör örgütlerine ve bölgemizle ilgili hesabı olan güçlere karşı verdiğimiz mücadelede destek bekliyoruz.

* Biz ne komşularıyla, ne de başka herhangi bir devletle gerilim, hele çatışma peşinde koşan bir ülke asla değiliz. Kendimizle birlikte dünyanın huzuru için mücadele ediyoruz.

* Libya’dan Doğu Akdeniz’e, Suriye’den Kafkasya’ya uzanan coğrafyada çok boyutlu çalışmalar içindeyiz. Nerede haksızlık varsa adaletin tesisi için çaba harcıyoruz

* 30 yıldır işgal altında tutulan Azerbaycan toprakları kurtarılmış, Dağlık Karabağ’ın vatan hasreti sona ermiştir.

* Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı topraklarında yeniden imar ve kalkınma projelerini değerlendirdik. Artık pasaport yok, kimlikle Azerbaycan’a gidip geleceğiz.

* Boral tan faciasında, tek parti CHP’sinin tarihimize sürdüğü utanç lekesini temizlemeyi bahşettiği için hamd ediyorum.

* Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin 3. bütçesini küresel salgın ve ekonomik krizin yaşandığı bir ortamda hazırladık.

* Asıl amacımız, salgının hızlandırdığı küresel, siyasi ve ekonomik yeniden yapılanma sürecinde ülkemizi hak ettiği seviyeye çıkarmaktır.

* Yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 6,7 büyüdük.

* Vatandaşlarımdan müsterih olmalarını, sürekli karamsarlık aşılayanlara inat bize ve ekonomi yönetimimize güvenmelerini istiyorum.

* Aldığımız tedbirler sayesinde Eylül’de işsizlik oranı geçen seneye göre, 1,1 puan gerileyerek yüzde 12,7 olarak gerçekleşti.

* Türkiye ekonomisi her türlü zorlu teste, yeni gelişen fırsatlara ve farklı senaryolara karşı hazırlıklı durumdadır.

* Gençler ve kadınlar başta olmak üzere her kesimde istihdam oranlarını çok daha yukarı seviyelere çekecek politikalara öncelik vereceğiz.

* Halkımızın tasarruflarını TL olarak değerlendirmesini teşvik etmek istiyoruz. TL mevduat ve katılım hesaplarıyla ilgili faiz ve kar payı stopaj oranlarını düşürmüştük. Düşürülen stopaj oranları Mart sonuna kadar uygulanmaya devam edilecek. Vatandaşlarımızdan birikimlerini dövizden TL’ye çevirerek mücadelemize destek vermelerini bekliyorum.

* Türkiye’de gerçekten çalışmak, işini büyütmek isteyip de devletten destek alamayan hiç kimse yoktur.

* Salgının ülkemizde görülmeye başladığından beri esnafımızın, tüccarımızın, iş insanlarımızın yanında olduk.

* Sosyal Koruma Kalkanı başlığı altında verdiğimiz karşılıksız nakit desteklerinin tutarı 45 milyar lirayı buldu.

* Faizlerin piyasa şartlarında makul seviyelere ulaşması için çalışıyoruz.

*  Geçtiğimiz hafta itibarıyla bankalarımızın döviz açık pozisyonu bulunmadığı gibi sektörde 3,2 milyar dolarlık döviz pozisyonu fazlası vardır.

* Bankalarımız uluslararası standartların öngördüğü asgari desteğin oldukça ileri seviyelerinde bulunuyor.

* Bütçe görüşmelerinden sonra reform paketlerimizi TBMM gündemine taşımayı planlıyoruz.

* Koronavirüs tedbirlerin olumlu etkilerini görmeye başladık.

* Yıl sonuna kadar yüzde 20den yüzde 10 a indirdiğimiz gayrımenkul kiralarındaki stopaj oranlarının uygulanma süresini 1 hazirana kadar uzatıyoruz.

* Yüzde 18’den yüzde 8’e indirdiğimiz iş yeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranını 1 Haziran’a kadar yüzde 8 olarak uygulamaya devam edeceğiz.

* Esnafımıza kira ve gelir kaybı desteği için hazırlıklara başladık. 3 ay süreyle ayda 1000 TL destek ödemesi yapacağız.

* Konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin süresini 1 Haziran’a kadar uzattık.

* Sokağa çıkma sınırlaması 31 aralık Perşembe saat 21.00’dan 4 Ocak saat 05.00’e kadar kesintisiz uygulanacaktır.” (Ankara MA)

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Antalya’da sel: 5 ilçede eğitime ara verildi

Antalya’da kuvvetli yağış sonrası sel ve su baskınları yaşandı. 5 ilçede eğitime 1 gün ara ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir