Ana Sayfa / Ekonomi / Emekliler geçinemediklerini duyurdu

Emekliler geçinemediklerini duyurdu

“Geçinemiyoruz” sloganıyla bir çok kentte eylem yapan Tüm Emekliler Sendikası, “Bıçak kemiğe dayandı” diyerek insanca yaşanacak bir ücret talep etti. 

Tüm Emekliler Sendikası, Türkiye genelinde 67 merkezde “Geçinemiyoruz” sloganıyla açıklama yaparak taleplerini sıraladı.
MERSİN
Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi, “Geçinemiyoruz” şiarıyla sendika binalarında açıklama yaptı. “Geçinemiyoruz isyandayız ek zam istiyoruz” ve “İnsanca yaşamak istiyoruz” pankartı açıldı. Şube Sekreteri Şehriban Mor, iktidarın başkanlık sisteminin çıkardığı krizleri antidemokratik uygulamalar ile aşmaya çalıştığına dikkat çekti. Yıl içerisinde yapılan zamlara işaret eden Mor, ancak ülkedeki 8 milyon emeklinin 2 bin liranın altında maaş aldığını belirterek, emeklilerin maaşlarına yeterince zam yapılmadığını ifade etti. “Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır” diyen Mor, yaşadıkları zorluklara değinerek, “Bıçak artık kemiğe dayanmıştır” dedi.
ANTALYA
Tüm Emekliler Sendikası Antalya Şubesi, “Geçinemiyoruz” şiarıyla Attalos Meydanı’nda açıklama yaptı. Tüm Emekliler Sendikası Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar, hükümete, “Geçinemiyoruz, isyandayız. Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır. Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.
HATAY
Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şubesi de “Geçinemiyoruz” şiarıyla Eski Bit Pazarı’nda basın açıklaması yaptı. Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şubesi Başkanı Mustafa Çankaya, hükümete insanca yaşanacak bir ücret talebinde bulundu.
GİRESUN 
Tüm Emekliler Sendikası Espiye Temsilciliği, basın toplantısını Giresun’un Espiye ilçesinde bulunan temsilcilik binasında düzenledi. Toplantı salonuna “Sadaka değil, toplu sözleşme. İnsanca yaşamak istiyoruz” ve “Sendika hakkımız engellenemez” pankartları asıldı.
Sendika üyesi Halil Karavelioğlu, emeklilerin uzun yıllardır yoksulluk sınırı altında yaşadıklarını söyledi. “Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır” diyen Karavelioğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Emekliler kendilerini açlığa mahkum edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar. Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır. Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz.”
ARTVİN
Artvin’in Hopa ilçesinde de emekliler Dumlupınar Caddesi üzerinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın metnini sendika üyesi Saim Aydın okudu. Asgari ücretin 2 bin 525 TL olduğunu fakat 8 milyon emeklinin 2 bin liranın altında aylık aldığını aktaran Aydın, mücadelelerine devam edeceklerini belirtti.
ANKARA
Tüm Emekliler Sendikası Genel Merkezi önünde yapılan basın açıklamasında “Emekliler sadaka değil hakkını istiyor”, “Savaşa değil emekliye bütçe”, “Kadınları değil katilleri durdurun” ve “Yıllarca ödediğimiz primlerin karşılığını istiyoruz” dövizleri taşındı. Sendika, Ankara’nın Çankaya, Etimesgut ve Elmadağ ilçelerinde de aynı taleplerle sokağa çıktı. Açıklamada konuşan Tüm Emekliler Sendikası Çankaya Şube Sekreteri Kenan Temir, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı, sendikal halklara yönelik baskılar ve HDP’ye açılan kapatma davasına işaret ederek, Türkiye’nin kararnamelerle yönetilir duruma geldiğini ifade etti.
Yıl başından bu yana hayat pahalılığının yüzde 50 arttığını söyleyen Temir, “Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar, hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde file ile alışveriş yapmamışlardır. Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar” dedi.
TOKAT
Tüm Emekliler Sendikası Tokat Şubesi de, Turhal İlçesi’nde bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi ve emeklilerin yaşam koşullarının zorluğuna dikkati çekti. (Haber Merkezi MA)
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

CHP il başkanları toplantısı sona erdi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP’nin 81 il başkanıyla yapılan toplantıya dair, “Ortak basın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir