Ana Sayfa / TÜM HABERLER / Diyarbakır’da tutuklananların sayısı 28’e çıktı

Diyarbakır’da tutuklananların sayısı 28’e çıktı

Diyarbakır merkezli operasyonda gözaltına alınanlardan tutuklananların sayısı 28’e yükselirken, 31 kişi de serbest bırakıldı. 
Diyarbakır merkezli 25 Mart’ta 21 ilde haklarında yakalama kararı verilen aralarında gazeteci, siyasetçi, avukat ve sanatçıların bulunduğu 216 kişiden gözaltına alınan 128 kişiden 28’i tutuklandı, 31 kişi ise serbest bırakıldı.
Açık tanık Ümit Akbıyık’ın ifadeleri doğrultusunda başlatılan operasyonda, dün Sulh Ceza Hakimliği’ne tutuklama istemiyle sevk edilen Mezopotamya Ajansı (MA) Editörü Abdurrahman Gök, JINNEWS Muhabiri Beritan Canözer ile gazeteciler Mehmet Şah Oruç ve Remzi Akkaya “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmasının ardından gece saatlerinde Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilenlerden toplam 28 kişi tutuklandı.
Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Devrim Roni Atik, Kadir Şenci, Berfin Can, Muhsin Acar, Osman Demir, Rumet Çetin, Mehdi Kaya, Cotkar Amara Yürek, Hamza Cihangir, Hasret Yelboğa, Suat Arda Işık, Şahin Biçimli, Hakim Kaya, Mikail Barut, Tacettin Araz, Nurullah Özgün, Abdulbari Mavlay, Ferit Aktepe, Şervan Doğan, Cesur Yılmaz ve Süleyman Ulucan “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı.
3 AVUKAT TUTUKLANDI
Gözaltına alınan avukatlardan Serhat Hezer, Burhan Arta ve Özüm Vurgun savcılık ifadelerinin ardından tutukla istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Sulh Ceza Hakimliği avukatlar Hezer, Arta ve Vurgun hakkında “örgüt üyeliğinden” tutuklama kararı verdi.
9 AVUKAT SERBEST BIRAKILDI
Dün sabah saatlerinde avukat, Eylül Özgültekin, Gurbet Özbey Öner ve Jiyan Sametoğlu’nun adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmasından sonra akşam saatlerinde mahkemeye sevk edilen avukatlardan Mustafa Şenci, Bünyamin Şeker, Berdan Acun ve Halise Dakalı, Kenan Ayğay ve Fırat Taşkın, yurt dışı yasağı ve adli tedbir kontrolüyle serbest bırakıldı.
SERBEST BIRAKILAN DİĞER KİŞİLER
Sanatçılar Elvan Koçer, Şahperi Alphan Bayhan’ın sabah saatlerinde adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmasının ardından, akşam saatlerinde adli kontrol tedbiriyle mahkemeye sevk edilen Ramazan Kaval, Talip Turan, 78’liler Derneği yöneticisi Abdulgani Alkan, Avaşin Yanar, Tarık Aydemir, Müslüm Şahinsoy, Süleyman Avcı, Havva Gençoğlu, Mehmet Menge, Zeynep Demir, Seyit Özbaş ve soyadı öğrenilemen Çekdar isimli bir kişi de yurt dışı yasağı ve adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.
BİR GAZETECİ VE SANATÇILAR SERBEST
Gece saatlerinde savcılık ifadelerinin ardından adli kontrol tedbiriyle mahkemeye sevk edilen Xwebûn gazetesinin İmtiyaz Sahibi Kadir Esen ile Devrim Demir, Mehmet Yalçın, Hüsamettin Kılıç, yurt dışına çıkış yasağıyla serbest bırakıldı. Tiyatro sanatçıları da Özcan Ateş, Yavuz Akkuzu, Sadrettin İnal ve Hamdusena Özbey de emniyette serbest bırakıldı.
Gece saatlerinde serbest bırakılanlarla birlikte serbest bırakılan kişi sayısı 31 olurken, bu gün de gözaltında tutulanların adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor. /MA/
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Geniş tanımlı işsizlik yüzde 24,7’ye yükseldi

TÜİK verilerine göre, ‘geniş tanımlı işsizliği’ tanımlayan atıl işgücü oranı, 2023 yılı Aralık ayında bir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir