Ana Sayfa / Foto Haber / DİSK mücadele ve örgütlenme programını açıkladı

DİSK mücadele ve örgütlenme programını açıkladı

Yeni dönem mücadele ve örgütlenme programını açıklayan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “İşsizliğin ve yoksulluğun çarkları arasında ezilmeyi kabul etmeyeceğiz” dedi.  

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), önümüzdeki dönem örgütlenme ve mücadele programına ilişkin İstanbul Beşiktaş’ta bulunan sendikanın genel merkez binası önünde açıklama yaptı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile çok sayıda sendika üyesi açıklamaya katıldı. “Geçinmek istiyoruz. Gelirde adalet, vergide adalet” pankartının açıldığı açıklamada, sık sık “Zafer direnen emekçinin olacak” ve “Patronlara değil emekçiye bütçe” sloganları atıldı.
İŞÇİ DAHA FAZLA VERGİ ÖDÜYOR 
Yeni mücadele programına ilişkin konuşan Çerkezoğlu, işsizlik, hayat pahalılığı ve zamlara işaret ederek, “Televizyonlarda, gazetelerde anlatılan pembe masallar artık kimseyi uyutamıyor. Alım gücümüzün düştüğünü her gün çarşıda, pazarda, markette yaşadıklarımızla biliyoruz” dedi. Türkiye’nin salgın süresinde yurttaşlarına en az nakit desteği veren ülke olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, “İşçilerin patronundan daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülke haline geldiğimiz gerçeği gizlenmek isteniyor” diye kaydetti.
ÖNLEM ÇAĞRISI
İşsizliğin rekor kırdığını ve İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının büyük bölümünün patronlara aktarıldığını kaydeden Çerkezoğlu, “Türkiye, uluslararası sermaye için ucuz ve güvencesiz işçilik cenneti haline getirilmek istenirken, elimiz kolumuz bağlı izleyelim, örgütlenmeyelim, sendikalı olmayalım, hakkımızı arayıp sormayalım istiyorlar” diye konuştu. Geçinemeyen milyonların çözüm beklediğine dikkati çeken Çerkezoğlu, “Bıçağın kemiğe dayandığı şu günlerde biraz nefes almak için ülkeyi yönetenleri acil önlemler almaya çağırıyoruz” dedi.
Çerkezoğlu, Meclis’te önümüzdeki döneme ilişkin bütçe görüşmelerinin başlayacağına işaret ederek, “Bütçede oldukça basit düzenlemeler yapılarak, bu ülke bu halk nefes alabilir. Birkaç ay içinde yeni asgari ücret çalışmaları başlayacak. Hem bütçe hem de asgari ücret artan hayat pahalılığına karşı emekçilerin soluk almasını sağlayabilir. 2022 karakışına karşı halkın ekmeğini savunmak için acil önlemler alınmalıdır” çağrısı yaptı.
MÜCADELE VURGUSU
İşsizliğin ve yoksulluğun çarkları arasında ezilmeyi kabul etmeyeceklerini vurgulayan Çerkezoğlu, “Tüm işçileri, emekçileri, işsizleri, emeklileri ve dar gelirlileri pahalılığa ve adaletsizliğe karşı omuz omuza mücadeleye çağırıyoruz. Bu adaletsiz düzene ve sömürüye karşı örgütlenmeli, sendikalı olmalı, hakkımızı aramalıyız. Bir araya gelerek, omuz omuza vererek, örgütlenerek kazanabiliriz” diye kaydetti.
TALEPLER
Çerkezoğlu, konuşmasının devamında şu talepleri sıraladı:
“* Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın.
* Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 20’den 10’a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın.
* En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin.
* Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun.
* Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın.” (MA)
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Kılıçdaroğlu’ndan Merkez Bankası ziyareti ardından açıklama

Merkez Bankası ziyaretinin ardından açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Zam yağmuru gelecek, her ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir