Ana Sayfa / Manşet / Dink katledilişinin 15’inci yılında anıldı

Dink katledilişinin 15’inci yılında anıldı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 15’inci yıl dönümünde çok sayıda ilde anıldı. 
Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i, katledilişinin 15’inci yıldönümünde İnönü Parkı’nda andı. Anmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP), kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Yere serilen Dink’in fotoğrafının üzerine karanfiller konularak mumlar yakıldı. Adana Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklama yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube Başkanı Yakup Ataş, Dink, Ermeni kimliğini savunduğu için, barışın ve kardeşliğin dilini kullandığı için, özgür, eşit ve adil bir ülke istediği için öldürüldüğünü belirtti. Ataş, “Ermeni halkıyla dayanışma ile tarihsel gerçeklerin açığa çıkarılması ve toplumsal yüzleşmenin yaşanması çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
Dink’in mücadelesini yaşatacaklarını belirten HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ise, barış Meclisi’nin kuruluş deklarasyonunda Dink’in imzası bulunduğunu ifade etti. Hatimoğulları, Dink’in barışı savunduğu için katledildiğini ifade etti.
HATAY
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi dernek binasında yaptığı açıklamada Dink’i andı. İHD İskenderun Şubesi Eşbaşkanı Ayten Kılınç, Dink’i ırkçılığa karşı mücadelelerinde yaşatacaklarını söyledi.
İHD Hatay Şubesi de binalarında  yaptıkları basın açıklamasında katledilişinin 15’inci yılında Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i andı. Açıklamada konuşan İHD Hatay Şube Eşbaşkanı Tonguç Salmanoğlu, Dink cinayetinin faillerinin cezasızlık zırhı tarafından korunduğunu dile getirdi. Salmanoğlu, “Onu Türkiye’nin en üst kademesinden en alt basamaklarına kadar yetkili kurumlarının kimi zaman açıktan, kimi zaman üstü örtülü dile getirdiği, halkın önemli bir kesiminin kucaklayarak benimsediği Türkçü Ermeni düşmanlığı, ırkçılığı öldürdü. Biz o zamandan bu yana olduğu gibi, bundan sonra da Komisyon olarak her ırkçılık örneği, linç girişimi, ayrımcılık, nefret vakasında harcayacağımız tüm emekte, verdiğimiz her mücadelede, Hrant Dink’i yanımızda hissedecek, mücadelemizi onunla birlikte vereceğiz” dedi.
ANKARA

Hrant Dink Anma İnisiyatifi tarafından İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde basın açıklaması yapıldı.Açıklamaya birçok Sivil Toplum Örgütü (STÖ) temsilcisi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP)  İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu katıldı.Anmanın yapıldığı alanda, “Em hemû Hrant’in em hemû Ermenî nê”, ‘ “Hrant için adalet için” dövizleri taşındı.

Anma bir dakikalık saygı duruşunun ardından açıklamalarla devam etti.

‘ACIMIZ ZERRE DİNMEDİ’

Anmada konuşan HDP’li Fliz Kerestecioğlu, “Sebat Apartman’ın önünde yaşadığımız acı üzerinden 15 yıl geçti ama acımız bir zerre olsun dinmedi. En barışçı en eşitlikçi, en bilge insanlardan birini yitirdik. O gün beyaz bereli dediler, Ergenekon dediler, fetöcü dediler ve aslında yıllardır işlene bu cinayetlerin arka planında olan devlet aklı hiçbir zaman değişmedi. Türkiye’de muhalifliğe tahammülsüzlük ve özellikle barışçıl sesi ki cenazesinden gördük, 100 binlerle yürüdük cenazesinde o barışçı sesin yayılmasını engellemek ama engelleyemediler, engelleyemeyecekler. Biz 15 yıldır mücadelemizi büyüterek güçleniyorsak, birlikte olmaya devam ediyorsak ve bunu yaptığımız sürece başaramayacaklar. Bir gün mutlaka başaracağız, Hrant’a sözümüzdür. Barik seni özlüyoruz, seni çok seviyoruz” dedi.

‘UNUTTURMAYACAĞIZ’

Hrant Dink Anma İnisiyatifi adına konuşan Fikret Başkaya da, “Bu gün Hrant Dink’in hunharca katledilişinin 15’inci yılı ve cinayetin üzerindeki sis perdesi hala aralanmış değil. Aralanması da mümkün değil. Geride kalan dönemde yapılan yargılamalar seyirciyi oyalama amacı taşıyordu. Eğer bir siyasi cinayetin gerçek faili devletse, taammüden rejim tarafından tasarlanmış ve uygulanmışsa, gerçeğin açığa çıkması mümkün olmaz. Eğer birileri darağacını kurmuşsa, ipi kurbanın boynuna geçirecek birileri her zaman bulunur.Unutturmayacağız. Her koşulda gerçeği söylemeye devam edeceğiz. Hiçbir baskı, bizi gerçekle yüzleşmekten, haysiyetli insanlar olarak yaşamaktan alıkoyamaz” diye konuştu. /MA/

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

AKP’den Kaftancıoğlu açıklaması

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun cezasının onaylanmasına dair yağan tepkilere AKP’den ilk açıklama Grup ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir