Ana Sayfa / Ekonomi / CHP’li Gökçel, ‘Çiftçi ayakta duramıyor’

CHP’li Gökçel, ‘Çiftçi ayakta duramıyor’

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, çiftçilerin üretim maliyetlerinin yüksekliği göz önünde bulundurularak bu yükün azaltılması için kanun teklifi verdi. Üretimde kullanılan malzemelerin ÖTV’den muaf tutulması gerektiğini belirten Gökçel bu doğrultuda bir kanun teklifi hazırladı. Gökçel kanun teklifinde Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na “Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı bulunan çiftçilerin tarımsal üretimde kullandıkları mazot ve gübre alımları vergiden müstesnadır” ibaresinin eklenmesini teklif etti.

Dünyada artan gıda ihtiyacı ve pandemi şartlarında yaşanan gıda arzındaki sıkıntılar yeniden gıda
güvenliği tartışmalarını beraberinde getirdi. Teklifinde bu konuya dikkatleri çeken Gökçel, “Mevsimsel etkilerden bağımsız tamamen arz ve talep dengesine bağlı olarak gıda ürünlerindeki fiyat artışı, gıdaya erişimi zorlaştırmaya başlamıştır” dedi. Bunun yanı sıra tarım sektörünün toplum kalkınmasında önemli bir rol üstlendiğini ve bir istihdam kaynağı olduğunu vurguladı. Potansiyeline rağmen her yıl tarımsal istihdamın daha da azaldığının altını çizen Cengiz Gökçel, “Şuanda istihdam edilenlerin yüzde 19’u tarım sektöründe istihdam edilmektedir. Ancak bu istihdam oranı her geçen yıl azalmaktadır. Tarımsal istihdam oranı yalnızca 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 4 azalmıştır. Son 18 yılda tarımsal istihdam
yüzde 44 düşmüştür. Tarımsal istihdamın bu denli azalmasında elbette tarımsal girdilerin
fiyatlarındaki artış etkilidir” dedi.

Tarımda yaşanan krizin ve iktidarın çözüme yönelik politikalar üretememesinin özellikle küçük çiftçileri mağdur ettiğini belirten Gökçel, “Küçük çiftçi artık ayakta duramayacak halde. tarımsal girdilerin ve maliyetlerin finansmanında zorluk yaşamakta ve sonucunda sektörden uzaklaşmaktadırlar. Tarımsal üretimin tekelleşmesi ve şirketler eliyle yürütülmeye başlanması gıda güvenliği açısından bir tehdit oluşturmaktadır. Küçük aile işletmeleri tarımsal ürün desenlerini ve yerelliği yaşatması bakımından gıda güvenliğinin sağlanmasında önemli birer aktördürler” dedi.
FAO’nun küçük çiftçiliğin tehlikede olduğuna yönelik uyarılar yaptığının kaydeden Gökçel, “FAO tarımda küçük aile işletmelerinin önemine sürekli vurgu yapmaktadır. Küçük aile işletmelerini korumak ve üretimde sürdürülebilirliği yakalamak için bu işletmelerin maliyetleri düşürülmelidir. Bu maliyetlerin başında motorin, gübre ve tohum maliyetleri gelmektedir” dedi.
ÖTV’NİN KALDIRILMASI YETMEZ DÜZENLEYİCİ KURUMLAR GEREKLİ
Mazot ve gübrede ÖTV’nin kaldırılmasını teklif eden Gökçel, bunun yanı sıra düzenleyici
kurumların piyasada çiftçiyi koruyacak önlemler alması gerektiğini söyledi. Gökçel,
“ÖTV’nin kaldırılması maliyetler açısından çok önemli. Özellikle küçük aile işletmeleri
tarımın sürdürülebilir olmasını sağlayan işletmeler ancak şuan ayakta duracak halleri kalmadı.
Bu yüzden girdi maliyetleri düşürülmeli ve piyasanın insafına bırakılmamalı. ÖTV kaldırılsa
bile fiyatlarda aynı etkiyi göremediğimiz zamanlar oluyor bunun için Gübretaş, Et ve Süt
Kurumu gibi kuruluşların amaçları doğrultusunda harekete geçirilmesi de gereklidir. Bu
kurumların üretici ve tüketici yararına harekete geçirilmesi çağrısını da yapıyorum” dedi.

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Sigaraya zam

Philip Morris Grubu, firmanın ürettiği tüm sigara markalarına zam yaptığını duyurdu. Philip Morris Grubu, firmanın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir