Ana Sayfa / Manşet / CHP Erdemli Kongresi yapıldı

CHP Erdemli Kongresi yapıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Erdemli Olağanüstü İlçe Kongresi’ yapıldı. Kongrede konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin gider bütçesinin gerçekleşme oranının % 99.7 olduğunu söyledi. Seçer, “İşte mali disiplin bu. Çalmadan, çaldırmadan, israf etmeden hizmet etmek bu” dedi.

Erdemli Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kongreye Başkan Seçer’in yanı sıra CHP Mersin Milletvekilleri Cengiz Gökçel ve Alpay Antmen, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, siyasi parti temsilcileri, ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Meclis üyeleri, oda başkanları, muhtarlar, basın emekçileri ve çok sayıda partili katıldı.

Başkan Seçer, Erdemli’yi ve Erdemli insanını çok sevdiğinden söz ederek, “Erdemli çalışan bir ilçemiz, üreten bir ilçemiz. Her şeyden önemlisi, kalbi ülke sevgisi ile millet sevgisi ile Atatürk sevgisi ile atanların ilçesi Erdemli. Onun için çok seviyorum. Onun için kendimi Erdemli’de doğmuş bir Mersinli gibi hissediyorum. Geçtiğimiz günlerde Meclis’te Erdemli’yi konuştuk. İzleyenleriniz oldu. Sayın Tollu… Allah selamet versin, mesai arkadaşımız; Belediye Başkanımız. Dedi ki; ‘bugün Erdemli’de yaşanan sorunların %99’u Büyükşehir’in sorunları’. Fıkra gibi. Ben de şunu söyledim; Cumhuriyet tarihinde Büyükşehir’in hizmetlerinin en yoğun yapıldığı, tarihin en güzel hizmetlerinin yapıldığı dönem bu dönemdir” diye konuştu.

Erdemli’yi çok iyi tanıdıklarını ve ihtiyaçlarına göre hizmetler yaptıklarını ifade eden Seçer, “2021 yılında 42 bin ton asfalt kullanıp, Erdemli’nin yollarımızı yapmışız. Üçtepe yolundan Güzeloluk Caddesi’ne kadar, Kargıcak’ta Hürriyet Caddesi’ne kadar. Lamos Köprüsü’nü yaptık. Yaptığımız imalatlar birinci sınıf. Kimse bir kusur bulamıyor. Günü kurtarmak için, seçmenin, vatandaşın gözünü boyamak için yaptığımız hizmetler değil. Mergin Köprüsü’nü yaptık. Hüsametli, Yeniyurt, Alibeyli, Veyselli, Tapureli, hem birbirine bağlıyor hem ilçeye bağlıyor. Üretimin merkezi, domatesin, salatalığın, üzümün hale sağlam gelmesi için Erdemli’nin her metrekare yolunu yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz. 2021 yılı içerisinde 65 kilometre sathi kaplama yaptık. İçinde bulunduğumuz yıl 100 kilometre hedefledik, programımıza da aldık. 22 bin ton asfalt kullanmayı programımıza aldık. Bizim şu özelliğimiz de var; Asla vatandaşa yalan söylemiyoruz. Bu memleket ne çektiyse, yalandan, dolandan, hırsızdan, arsızdan çekti. Bunu biliyoruz. Onun için kendimize zül addederiz. Vatandaşımıza doğruları söyleyeceğiz ve yerine getireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Mali disiplin sağlandı”

Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin gider bütçesinin gerçekleşme oranının % 99.7 olduğunu ifade ederek, “Yani % 100’e 0.3 kalmış. Yani 100 lira harcayacağız demişiz, 99.7 lira harcamışız, Borç, harç yok. Almıyoruz. Zaten vermiyorlar. Demişiz ki; bizim şuradan paramız gelecek. Maliye’den gelecek, İller Bankası’ndan gelecek, öz gelirlerimiz var. Onlardan gelecek. Ne kadar, 100 lira. 104 lira 3 kuruş. 4 lira 3 kuruş da aşmışız. İşte mali disiplin bu. Çalmadan, çaldırmadan, israf etmeden hizmet etmek bu. Biz de bunu yapıyoruz. Bunlar örnek, bunlar referans” diye konuştu.

CHP ile ilgili olumsuz algıların yıkıldığını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Hep halkın içindeyiz. Hep halkın içinde de olacağız. Biz iktidar istiyoruz” dedi. CHP’li belediyelerin nüfusun % 45’ini yönettiğini belirten Seçer, “Türkiye’nin ekonomik hacminin % 72’sini yönetiyor. Her çeşidi, her rengi yönetiyor” diye konuştu.

“Herkes bizden razı. Biz de Mersin halkından razıyız”

Belediyeciliğe farklı bir bakış açısı getirdiklerini ifade eden Başkan Seçer, “ ‘Biz belediyeciliği yoldan, binadan, inşaattan, ranttan, imardan ibaret görmüyoruz. Halkın gönlüne girmek olarak görüyoruz’ diyen belediye başkanları var. Onun için bizi örnek gösterebilirsiniz diyoruz. Gidin Cumhuriyet Halk Partililer olarak. ‘Selamünaleyküm, biz Cumhuriyet Halk Partisi’nden geldik, sizlerin oyuna talibiz. Görüyorsunuz belediye başkanımızı. Var mı bir şikayetiniz?’ ‘Yok, biz ondan razıyız’. Allah da onlardan razı olsun. Herkes bizden razı. Biz de Mersin halkından razıyız. Çünkü bizi bağırlarına basıyorlar” dedi.

“Erdemli yaptığımız hizmetlerden memnun”

Erdemli’yi çok önemli bir ilçe olarak gördüklerini yineleyen Başkan Seçer, gerçekleştirdikleri hizmetleri sıralayarak, “Son günlerde de gündeme getirdiğim, FRIT II kapsamında yapacağımız, Tömük Bölgesi’ndeki kanalizasyon çalışmaları için harcayacağımız para bugünkü döviz kuruyla maalesef, 230-240 milyon lira. MESKİ’de şu ana kadar buraya harcadığımız para; tamamladığımız içme suyu hatlarının toplamı 4,5 milyon lira, Tamamladığımız kanalizasyon çalışmalarının toplamı 6 milyon lira. Tamamladığımız yağmur suyu sistemlerinin yer altı döşediğimiz sistemlerin tutarı 16 milyon 300 bin lira. Atık su arıtma tesisine şu ana kadar harcadığımız para 10 milyon lira. Toplam 38 milyon lira. Şu anda devam eden yatırımlar 55 milyon lira. Şu anda imalatı yapılıyor, Arpaçbahşiş-Tömük İçme Suyu 15 milyon liraya mal oluyor. % 97, 98 tamamlanma oranı var. Yaptığımız kanalizasyon sistemleri ve söylediğim gibi çok devasa bir proje. Tömük ve Arpaçbahşiş Kanalizasyon ve Atık Su Arıtma Tesisleri toplamda bunların tamamlanması neticesinde 375 milyon lira sadece yeraltına para gömüyoruz” ifadelerini kullandı. Seçer, Erdemli’ye yapılacak otogar konusunda Erdemli Belediyesi ile istişarelerini sürdürdüklerini belirterek, 40 milyon lira tutarındaki Erdemli Hali’nde çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

Erdemli’de vatandaşların büyük bölümünün Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan hizmetlerden memnun olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Erdemli’de vatandaşlarımızın %73.6’sı bizim yaptığımız hizmetlerden memnun. ‘Büyükşehir’in yaptığı hizmetlerden memnunuz’ diyorlar. Bunu inandırıcı bulmayan biri varsa, en güvendiği anket şirketine yaptırsın. Bu dediğimden 1 puan aşağı çıkarsa faturasını Vahap Seçer’e kestirsin. Buyurun hodri meydan, onlar yaptırsın. Çok yol aldık. Sıkıntılar yok muydu, vardı, hala yok mu var. Ama eski ile mukayese etmeyecek kadar çok aşağı seviyelerde geldi. Daha güzel işler yapacağız. Hiç merak etmeyin” diye konuştu.

“2024 yerel seçimlerinde Erdemli Belediye Başkanlığı’nı kazanacağız”

Öncelikli hedefin 2023 seçimleri ve genel iktidar olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Bizim temel ilkelerimiz var. Ne diyoruz? Türkiye bir hukuk devleti olmalı. Demokrasi kurum ve kurallarıyla işlemeli. Mahkemeler bağımsız olmalı. Adaletsizlik ortadan kalkmalı. En temel birlikteliğimiz, hepimizin önderi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda giden herkesle yürümeye hazırız. Bu bir. İki; Misak-ı Milli sınırlarımız belli. Savaş meydanlarında çizilmiş. Kanla çizilmiş. Al bayrağımız belli. Biz biriz, beraberiz, ülkemiz, vatanımız bir parçadır. Biz bir tek milletiz. Türk milletiyiz. Bu ilkeler çerçevesinde yürüyen herkesle bu mücadele içerisinde olacağız. Ben umuttan öte inanıyorum. 2023’te, Cumhuriyet’in 100’üncü kuruluş yılında iktidara bizim gibi düşünen insanlar gelecek. Kara bulutlar dağılacak. Bir ikinci inancım; hiç merak etmeyin, 2024 yerel seçimlerinde Erdemli Belediye Başkanlığı’nı kazanacağız” diye konuştu.

Gökçel: “CHP kadroları liyakat sahibi, kadrolarla dolu”

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, partisinin toplam 11 büyükşehir belediye başkanı bulunduğunu dile getirerek, “Özellikle burada Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’e çok teşekkür ediyorum. Özellikle geldiği günden bu tarafa yaptığı sosyal projelerle; geçim sıkıntısı çeken, alım imkanı olmayan vatandaşlarımıza belediyemizin bütün kaynaklarını seferber etti” diye konuştu. Gökçel, ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nde bütçenin gerçekleşme oranı ile ilgili de, “Türkiye’de işte böyle tablo olacak” dedi. Metro projesinden de söz eden Gökçel, “Çağımızın en gelişmiş aracı, toplu taşımaların en önemlisi Metro. Asrın projesinin temeli atıldı. İşte proje bu. CHP kadroları liyakat sahibi, bilinçli, kendince üretken olan, fikirleri gerçekten çağdaş bir toplumda yaşamayı içselleştirmiş kadrolarla dolu” dedi.

Antmen: “İktidara yürüyoruz”

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise “Heyecanlıyız, çünkü iktidara yürüyoruz. Bugün itibariyle CHP Türkiye’de birinci partidir. Erken seçim değil, hemen seçim istiyoruz” dedi. Antmen, Türkiye’nin ekonomik olarak içinde bulunduğu durumu gözler önüne sererek, “Türkiye yangın yeri ama 11 büyükşehir belediyemizde, başta Mersin olmak üzere Mart’ın sonu bahar demiştik, geldi” diye konuştu.

Genel kurulda konuşmaların ardından seçime geçildi. İlçe Başkanlığı’nı Ahmet Dursen Şahin kazandı. (HABERGRAM)

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Gürsel Tekin partisinden istifa etti

CHP eski Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, partisinden istifa ettiğini duyurdu. CHP’nin eski ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir