Ana Sayfa / Manşet / BES’ten çağrı, Kamu emekçileri aşılanmalı

BES’ten çağrı, Kamu emekçileri aşılanmalı

BES Ankara 1 Nolu Kadın Sekreteri Nigar Dinçer, tüm kamu emekçilerinin belirli bir takvim çerçevesinde hızlıca iki doz aşılanması ve düzenli aralıklarla test yapılması gerektiğini söyledi.
Büro Emekçileri Sendikası (BES), kamu emekçilerinin aşılanmasına dair basın toplantısı düzenledi. Sendikanın Ankara Şubesi’nde yapılan toplantıda salona “Kovid değil, tedbirsizlik öldürür. Yaşam hakkımız hiç kimsenin keyfiyetinde değil” pankartı asıldı.
Açıklamayı yapan BES Ankara 1 Nolu Şube Kadın Sekreteri Nigar Dinçer, Türkiye’de salgının geldiği boyutun kritik aşamayı geçtiğini, hükümetin bağışıklık politikasını uygulamaya devam ettiğini ve mevcut bütçenin salgının kontrolüne yetmediğini söyledi.
‘İDARECİLERİN YETKİLER GENİŞLEDİ’
Kovid-19 kapsamında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesinin uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma konularında kamu idarecilerinin keyfi tutumlarına yol açma tehlikesi barındırdığını belirten Dinçer, “Uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışmayı düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Genelgesi merkezde bakanlıkların, taşrada ise valilerin, belediye başkanların, üst düzey yöneticilerin inisiyatifine, hatta vicdanına bırakılmış, kimi illerde hiç uygulanmamış, kimisinde ise kısmen uygulanmıştır” dedi.
BES’TEN ÖNERİLER
Dinçer, devamında BES olarak önerilerini şu şekilde sıraladı:
“* Aşılamanın zaman geçmeden hemen tüm kamu emekçilerine yapılması zorunluluktur.
* Tüm kamu emekçileri belirli bir takvim çerçevesinde hızlıca iki doz aşılanmalı, düzenli aralıklarla test yapılmalıdır.
* Pandemi ile mücadelede başta gerçek vaka ve ölüm sayıları olmak üzere süreç tam anlamıyla demokratik ve şeffaf yürütülmeli, anti demokratik yönetim anlayışından vazgeçilmeli, Meclis’te bulunan tüm partiler, emek, meslek ve demokrasi güçleri, ilgili tüm kesim temsilcileri merkezi ve yerel süreçlere dâhil edilmelidir.
* Kamuda uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma gibi çalışma yöntemlerinin sadece salgın dönemi ile sınırlanması gerektiğini, kamu emekçilerinin hak kayıpları yaşamasının önünü açan söz konusu modellerin kalıcı hale getirilmemesi.
* Bu nedenle; kamu emekçilerini mağduriyetinin giderilmesi için keyfiyete yol açmayan, uygulama birliğini-bütünlüğünü sağlamaya dönük düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir. Herhangi bir hak kaybına yol açmaksızın yarı zamanlı, vardiyalı, dönüşümlü çalışma, ücretli izin gibi uygulamalar hayata geçirilmelidir.
* Eşi ister kamuda ister özel sektörde çalışsın erkek-kadın ayrımı yapılmadan tüm kamu personelini kapsayan, dönüşümlü ücretli ebeveyn izni, herhangi bir hak kaybı yaşanmaksızın, hızlı bir şekilde hayata geçirilmelidir.
* 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı olan, engelli, hamile ve süt izni kullanan kadın çalışanların tüm kamu emekçilerine keyfi yorumlanmaya açık olmayacak netlikte idari izin hakkı tanınmalıdır.
* Uzaktan eğitim nedeniyle dönüşümlü ebeveyn izninin kamuda uygulanmasıyla ilgili tüm tedbirler alınmalıdır.”
Dinçer, son olarak ise kamu emekçilerinin 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 13. maddesi gereğince “Çalışmaktan kaçınma hakkı” bulunduğunu hatırlatarak, BES olarak bu konuların takipçisi olacaklarına dikkat çekti.
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İsveç’in NATO’ya katılımına ilişkin teklif Meclisten geçti

İsveç’in NATO’ya Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulunda kabul ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir