Ana Sayfa / Manşet / Başkan Özyiğit: Triatlon Mersin’e büyük katkı sunacak

Başkan Özyiğit: Triatlon Mersin’e büyük katkı sunacak

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, yarın gerçekleştirilecek olan Yenişehir Triatlonunun Mersin’e büyük katkı sunacağını belirterek, “Triatlonu düzenleyerek belki 20 yıl sonraki Mersin’e katkı sunma noktasında bir davranış gerçekleştiriyoruz. Bunun için yaptığımız işin kıymetli olduğunu düşüyorum” dedi.

Mersin Yenişehir Belediyesi ile Türkiye Triatlon Federasyonu’nun düzenlediği Yenişehir Triatlonu yarın (Pazar günü) koşulacak. Sezonun ilk puanlı yarışı olan Yenişehir Triatlonunda sporcular Genç, Elit, Paratriatlon (engelli) ve Yaş Grupları kategorilerinde ter dökecek. Gençler ve Paratriatlon kategorisinde sporcular 750 metre yüzecek, hemen ardından 20 kilometre bisiklet sürecek ve ara
vermeden 5 kilometre koşacak. Elit ve yaş grupları kategorilerinde ise sporcular 1500 metre yüzecek, 40 kilometre bisiklet sürecek ve 10 kilometre koşacak. Yenişehir Triatlonunda başlama düdüğü sabah 09.00’da Adnan Menderes Bulvarı Fenerbahçe Meydanı’nda çalacak, heyecanlı yarışlar akşam 16.00’ya kadar sürecek. Sporseverler triatlon heyecanını evlerinde televizyon ve sosyal medya yayınlarından takip edebilecekler.
Mersin Yenişehir Belediyesi ile Türkiye Triatlon Federasyonu’nun düzenlediği Yenişehir Triatlonunun tanıtım toplantısı Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı. Toplantıya Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Gülcan Kış, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Gençlik ve İl Spor Müdürü Ökkeş Demir, Triatlon Federasyon Başkanı Bayram Yalçınkaya ve Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kaya Tepe katıldı.
Organizasyona katılım sağlayanlara teşekkür eden Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, 2019 yılında ilkini gerçekleştirdikleri Yenişehir Triatlonu ile önemli bir organizasyonun ilk adımını attıklarını belirterek, “Göreve gelmeden önce yönetim anlayışımızı 6 temel ilke üzerine kurduk ve bunların biri hareket. Hareket sporu ve sanatı kapsayan bir başlıktı, o başlığın altında gerçekleştiriyoruz. Amacımız vatandaşlarımızı sağlıklı hareketliliğe teşvik etmek. Bunun için daha çok doğayla iç içe olan sporları tercih ediyoruz” dedi.

“Kentin tanıtımını arttıracağız”
Kentte ulusal ve uluslararası organizasyonlar yaparak kentin tanıtımını arttırmayı hedeflediklerini dile getiren Başkan Özyiğit, “Hedefimiz kente değer kazandırmak ve spor yaparken de kent turizmini gelişmesine katkı sunmaktı. Bu amaçla yola çıktık. 2019’da ilk yarışmayı burada yaptık 2020 yılında finalleri burada yapacaktık ama maalesef pandeminin geldiği boyut nedeniyle ertelemek durumunda kaldık. 2021 yılında yapmaya karar verdik. Biz tedbirli bir şekilde yaparsak bir sorun yaşamayız diye düşündük. Ama şunu biliyoruz ki sporcu hem kendi sağlığını korumak hem çevre sağlığını korumada son derece dikkatli özenli insanlar. Yoğun tedbirler alarak gerçekleştireceğimiz sezonun ilk yarışında birlikte olacağız” diye konuştu.
“Sporun ruhsal ve düşünsel sağlığa etkileri var”
Yenişehir’in, Mersin en iyi spor alt yapısına sahip olduğunu dile getiren Başkan Özyiğit, “Sporun ruhsal ve düşünsel sağlığımız üzerinde büyük etkileri var. Evlerimizde, televizyon karşısında ya da evlerimize kapanma yaşam şeklini kabul etmiyoruz. Onun için bütün halkımızı spor yapmaya davet ediyoruz. Komşu ilçemiz Alanya 30 yıldır triatlonu gerçekleştiriyor. Biz bu triatlonu düzenleyerek belki 20 yıl sonraki Mersin’e katkı sunma noktasında bir davranış gerçekleştiriyoruz. Bunun için yaptığımız işin kıymetli olduğunu düşüyorum. Triatlon gibi başka organizasyonlara öncü olmak noktasında Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte burada var olduğumuzu belirtmek isterim. Triatlon organizasyonuna katkı sunan herkese teşekkür ederim” dedi.
Mersin Vali Yardımcı Süleyman Deniz de, organizasyonun Mersin’in tanıtımına önemli katkı sunacağını belirterek, katılan sporculara başarılar diledi.
Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir ise, Mersin’de spor kültürü oluşması noktasında triatlonun önemli bir organizasyon olduğunu vurgulayarak, “Mersin ekonomisine, tanıtımına katık sunacak.
Bunun ötesinde gençlerimizin rol model alabileceği bir alan ortaya çıkacak. Bu organizasyonu ulusal ve uluslararası alana taşımalıyız” diye konuştu.
Türkiye Triatlon Federasyon Başkanı Bayram Yalçınkaya da, yarışlara katılımın üst seviyelerde olduğunu belirterek, “Mersin’in ciddi bir potansiyeli olduğuna inanıyoruz. Şunda baktığımızda spor
turizmi çok ön planda, spor turizminin yaygınlaşması için bu tür organizasyonlar ön ayak oluyor. Mersin spor turizmi için iklim olarak çok uygun. Mersin’e büyük katkı sunacak uluslararası yarışı
önümüzdeki yıl Mersin’e almayı düşüyoruz” dedi.
Toplantının ardından katılımcılar Yenişehir Triatlon formasını yarışma şansı olarak imzaladı. (HABERGRAM)

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Gürsel Tekin partisinden istifa etti

CHP eski Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, partisinden istifa ettiğini duyurdu. CHP’nin eski ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir