Ana Sayfa / Manşet / Babacan’dan Saadet Partisi’ne ziyaret

Babacan’dan Saadet Partisi’ne ziyaret

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, “Siyasal şiddetin tekrar günlük literatüre girdiğini görüyoruz” derken, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise “reform” açıklamalarına gönderme yaparak, anlayış değişimine ihtiyaç olduğunu söyledi. 

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, beraberindeki heyetle birlikte Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu ziyaret etti. Saadet Partisi Genel Merkezi’nde yapılan ziyarette Karamollaoğlu ve Babacan kapalı gerçekleştirdikleri toplantının ardından basın toplantısı düzenledi.
İlk olarak söz alan DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, “Saadet Partisi önemli gelenekleri olan bir siyasi parti. Yakın temas içinde olmamız önümdeki dönemde önem taşıyacak. Türkiye’de problemler her alanda büyüyor, içeride bugünkü yönetimin artık ülkenin problemlerine çözüm üretemediği bir tablo görüyoruz. Siyasal şiddetin tekrar günlük literatüre girdiğini görüyoruz. Türkiye’nin uluslararası alanda itibari zedelenmiş durumda ve içeride uzunca bir süredir devam eden ekonomik krizin tam ortasındayız. Yoksulluk, işsizlik hızla artıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin ciddi bir yönetim sistemi sorunu var” diye konuştu.
ESNAF EN ZOR DÖNEMİ YAŞIYOR
Kongreleri dolayısıyla 41 ili ziyaret ettiğini aktaran Babacan, “Sayın Erdoğan’ın Türkiye’nin gerçeklerinden uzaklaşmış olduğunun ilk göstergesi değil. ‘Kapanan iş yeri yok’ diyor. 41 ilde çarşı pazar dolaştım, esnafımız yakın tarihin en zor dönemini yaşıyor. Yüksek borçları var, kamusal yükleri faiz yüküyle öteleniyor. Türkiye pandemiye ekonomisi çok zayıf bir ülke olarak girdiği için böyle bir imkânı olmadı. Çiftçiler en zor dönemlerini yaşıyor. Ben mutluyum, halim iyi diyen bir toplum kesimi yok. Bizim vatandaşımız olup da ‘Her şey iyiye gidiyor’ diyen insanı bulmak kolay değil doğrusu. Buradan hükümete ve Sayın Erdoğan’a çağrımız, Türkiye’nin gerçeklerini görsünler, sorunları çözmek için adım atsınlar. Laf üretmesinler, iş üretsinler” ifadelerinde bulundu.
DIŞ POLİTİKA
Babacan, “Türkiye’nin önceliği komşuları ile ilişkilerini onarmak olmalı. Türkiye tabii ki Erbil’le de Bağdat’la da görüşmek zorunda. Ortak ilkeler ve hedefler çerçevesinde iş birliği yapmak zorunda. Aksi halde bir ülkenin terör gibi bölgesel hatta ulusal bir nitelik taşıyan sorunu çözmesi mümkün değil. Kendi sınırlarınız içerisinde askeri operasyonlarla terör sorununu bitirmek kolay değil. Daha kapsamlı yaklaşmak gerekir. Terörün her türlüsüne karşıyız. Terörle mücadelede kalıcı başarılı olmak zorundadır. Bununda yöntemi için uluslararası ve bölgesel iş birliği, daha çok siyasi diyalog ve diplomasidir. Sadece silah kullanarak, ben teröristle mücadele edeyim dediğinizde, terörü bitiremezsiniz” diye konuştu.
‘İLKELİ DURUŞ GEREKİR’
HDP ilçe binasında PKK Lideri Öcalan’ın fotoğraflarına ilişkin sorulan soruya Babacan, “Türkiye’deki siyasi yapılar üzerinde herhangi bir örgütün gölgesi olmaması gerekir. Bir il, ilçenin basılması içinden böyle fotoğraflar çıkması kabul edilebilir değil. Ancak hükümetinde burada ilkeli bir tutum göstermesi gerekiyor. Seçime üç gün kala Abdullah Öcalan’ın mektubu geniş yer alması için çabalayan, Osman Öcalan’ı devlet kanalına çıkaran bugünkü yöntemin kendisiydi. Dolayısıyla burada ilkeli bir duruş gerekir. Siyaset kendi mecrasında yürümelidir. Türkiye sorunlarını siyasetle çözecekse, siyaset üzerinde hiçbir gölgenin olmaması gerekir” dedi.
KARAMOLLAOĞLU: ZİYARETLER ÖNEMLİ
Ziyarette ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılara yönelik çözüm önerilerini konuştuklarını belirten SP Genel Başkanı Karamollaoğlu, “Hepimizin bu sıkıntılardan kurtulmak için düşünceleri, politikaları var. Siyasi partilerinde bu konuda fikir alışverişinde bulunması önemlidir. Önümüzdeki dönemde bu çalışmalar devam edecek” ifadelerini kullandı.
IRAK ZİYARETİ
Karamollaoğlu, “Ekonomiye gelince bu iktidarın en başarılı tarafı olanı görmemek, onların rahatlığı vatandaşın rahatlığı manasına gelmiyor. Kapalı iş yeri yoktur demenin mantığını anlamakta zorlanıyorum. ABD, Ortadoğu’daki politikasını yeniden şekillendirme yoluna gidecek. Belki Irak üzerinden Suriye’ye kayacak, PYD’nin etkili güçlü olması ve merkezi hükümetten kopmamasına ilişkin bir yapı kurulması düşünülüyor. Bunun belki Türkiye’deki terör hadiselerinin azalmasına katkı sağlayabilir. Bunu olumlu karşılarız. PYD’nin Ortadoğu’da güç haline gelmesi dikkatle izlenmesi gerekir” diye belirtti.
HDP AÇIKLAMASI
HDP’nin ilçe binasına yönelik baskına dair Karamollaoğlu, “HDP’nin bir ilçe teşkilatında Öcalan’ın fotoğraflarının bulunmasını ben garipsedim de geçmişte Cumhurbaşkanı’nın bu konudaki yaklaşımıyla nasıl bağdaştırılacak merak ediyorum. Öcalan’ı da kardeşlerini de öne çıkarmaktan çekinmediler. Kim kimi örnek aldı bilmiyorum. Seçim sathı mailine girilmeden, ittifak konuları gündemde olmaz. Siyasi partilerin birbirleriyle dirsek temasında bulunmaları tabiidir” şeklinde konuştu.
ADALET ANLAYIŞI DEĞİŞMELİ 
“İttifakla koalisyonu birbirinden ayırmak gerek” diyen Karamollaoğlu, şunları söyledi: “Bizim şu anda bir numaralı meselemiz Türkiye’de kutuplaşmanın önlenmesi ve bugünkü başkanlık sisteminin değişmesidir. Başkanlık sistemi fayda yerine zarar getirir. Bunun değişmesi önemlidir. Adalette bir sıkıntı var. Kanunlardan kaynaklanmıyor, iktidardakilerin adalet anlayışından kaynaklıdır. Polis asayişi sağlayacak, giderde mağdur evini basarsa fayda sağlamaz. İktidarın adalet mekanizmasına müdahale etmemesi gerekir. Yöneticinin tavrı değişmediği, adalet mekanizmasına müdahaleyi hak gördüğü sürece adalet sağlanmaz. Bu kanun, yönetmelik ve anayasa değişikliği ile değil adalet anlayışıyla ilgili bir değişime ihtiyaç var. Anayasa kararına uymuyorum diyen bir hâkimi terfi ettirirseniz, hangi değişikliği yapacaksınız bunu önlemek için. İktidar olanların kendi kendilerini değiştirmesi lazım. Reformu kendilerine yapmaları gerekir. İktidar problemleri görmemekte ısrarlı.” (Ankara MA)
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Antalya’da sel: 5 ilçede eğitime ara verildi

Antalya’da kuvvetli yağış sonrası sel ve su baskınları yaşandı. 5 ilçede eğitime 1 gün ara ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir