Ana Sayfa / Dünya / ABD ve İngiltere Yemen’i vurdu

ABD ve İngiltere Yemen’i vurdu

ABD ve İngiltere, Filistinlilerle “dayanışma” amacıyla son haftalarda Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nde uluslararası deniz taşımacılığını hedef alan Husiler’e ait hedefleri vurdu. Saldırıya İran ve Rusya’dan tepkiler gelirken, Çin ve Suudi Arabistan “itidal” çağrı yaptı. 
Yemen’deki İran destekli Husiler’in, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşılık olarak Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nde ticari gemilere yönelik eylemlerinin ardından harekete geçen ABD ve İngiltere Husiler’e ait hedefleri vurdu.  ABD ve İngiliz savaş uçakları gece saatlerinde Yemen’in Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerindeki bazı noktalara hava saldırısı düzenledi.
Amerikan medyasına açıklama yapan bazı Amerikalı yetkililer, ABD ve İngiltere ordu kuvvetlerinin en az 12 Husi hedefini vurduğunu, saldırıların savaş uçakları ve Tomahawk füzeleriyle yapıldığını belirtti.
BİDEN: TOLERE ETMEYECEĞİMİZİN AÇIK MESAJI
ABD Başkanı Joe Biden, Kızıldeniz’deki saldırılarına devam eden Husileri hedef aldıkları hava saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Biden açıklamasında, “Bugün talimatımla ABD ordu güçleri, İngiltere ile birlikte Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda’nın da desteğiyle Yemen’de Husi isyancıları tarafından kullanılan bazı hedeflere hava saldırısı düzenledi” ifadelerini kullandı.
Saldırıların, Husilerin Kızıldeniz’deki eylemlerine doğrudan misilleme olduğunu belirten Biden, sonuncusu 9 Ocak’ta gerçekleşen ve Husilerin doğrudan Amerikan gemilerini hedef aldığı bir dizi saldırıya uluslararası koalisyonla yanıt verdiklerini kaydetti. Husilere karşı hem bölgede ABD öncülüğünde kurulan deniz gücüne hem de uluslararası kamuoyunda oluşan yaklaşıma dikkati çeken Biden, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde önceki gün alınan ve Husilerin saldırılarına son vermesi çağrısı yapan kararı hatırlattı.
Biden, “Yemen’deki bu saldırılar, ABD ve müttefiklerinin dünyanın en kritik ticari rotalarından birindeki seyrüsefer özgürlüğünün tehlikeye atılmasını ve personelimizin hedef alınmasını tolere etmeyeceğimizin açık mesajıdır” diyerek, gerekmesi halinde bundan sonra da ileri tedbirleri almakta tereddüt etmeyeceğini vurguladı.
SUNAK: GEREKLİ VE ORANTILI ADIMLAR ATTIK
İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da ülkesinin hava kuvvetlerinin Yemen’deki Husiler’in kullandığı askeri tesisleri hedef aldığını belirterek, “Meşru müdafaa kapsamında sınırlı, gerekli ve orantılı adımlar attıklarını” kaydetti.
HUSİLERDEN YENİ TEHDİT
Husi televizyon kanalı Al-Massirah, hava saldırılarının Yemen’in başkenti Sana’ya ve Husilerin kontrolündeki Hudeyde ve Saada kentlerine düzenlendiğini duyurdu.
Husi Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin El-Ezzi, “Ülkemiz Amerikan ve İngiliz gemileri, denizaltıları ve uçaklarının büyük bir saldırısıyla karşı karşıya” dedi. El-Ezzi, “Amerika Birleşik Devletleri ve Büyük Britanya ağır bir bedel ödemeye ve bu saldırının ağır sonuçlarına katlanmaya hazır olmalıdır” tehdidinde bulundu.
Yemen’deki Husilerin sözcüsü Muhammed Abdül Selam da, “Yemen’e yönelik bu saldırının hiçbir haklı gerekçesi yoktur ve hedef İsrail gemileri ya da işgal altındaki Filistin’deki limanlara giden gemilerdi ve öyle kalacaktır” dedi.
İRAN TEPKİ GÖSTERDİ
İran ise ABD ve İngiltere’nin saldırılarını kınadı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Nournews haber portalına yaptığı açıklamada ABD ve İngiltere’nin saldırılarını “keyfi” diye nitelendirerek, “Bunu (saldırıları) Yemen’in egemenliği ve toprak bütünlüğü ve uluslararası yasaların açık bir ihlali olarak görüyoruz” dedi.
RUSYA, BMGK’YI OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI
Rusya ise saldırılarının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) olağanüstü toplantıya çağırdı. BMGK’nin öğleden sonra toplanması bekleniyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sözcüsü Maria Zakharova, yaptığı açıklamada, ABD’nin Yemen’e düzenlediği saldırıları “Anglosaksonların BM Güvenlik Konseyi kararlarını saptırmasının yeni bir örneği” diye nitelendirdi. Zakharova saldırıların “uluslararası hukukun tamamıyla hiçe sayıldığını” gösterdiğini ve “bölgedeki durumu da tırmandırdığını” ifade etti.
ÇİN VE S. ARABİSTAN: ENDİŞELİYİZ
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning da, ABD ve İngiltere’den gelen saldırıya ilişkin “Çin, Kızıldeniz’deki gerilimin tırmanmasından endişe duyuyor” dedi. Ning, “ilgili tarafları sakin olmaya ve çatışmanın yayılmasını önlemek için itidalli davranmaya” çağırdı.
SUUDİ ARABİSTAN 
Suudi Arabistan, Yemen’deki gelişmeleri “endişeyle” takip ettiklerini açıklarken, “itidal” çağrısında bulundu. Suudi Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Krallığın “Kızıldeniz’deki askeri operasyonları ve Yemen’deki bazı bölgelere düzenlenen hava saldırılarını büyük bir endişeyle takip ettiği” belirtilerek “gerilimin tırmanmasından kaçınılması” çağrısında bulunuldu. /MA/
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

CHP’nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel

CHP’nin yeni Genel Başkanı seçilen Özgür Özel, “İkinci yüzyıla zaferle girmek için yarından itibaren seferberlik ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir