Ana Sayfa / Manşet / Erdoğan: Yeni bir Anayasa için harekete geçebiliriz

Erdoğan: Yeni bir Anayasa için harekete geçebiliriz

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı, 2 saat sürdü. Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli mesajlar verdi.

Yeni bir Anayasa için harekete geçebileceklerini belirten Erdoğan, pandemi kısıtlamalarına dair ise, “15 Şubat’ta köy okulları açılacak, 8 ve 12’inci sınıflar ile ilkokul ve özel eğitim öğretim kurumlarında eğitimin 1 Mart’ta başlaması için çalışma yapılacak” dedi.

Ekonomi ve hukuk reform paketlerinin hedeflerini ve içeriğini anlatan kapsamlı bir çalışmayı çok yakında paylaşacaklarını belirten Erdoğan, “Cumhur İttifakı’ndaki ortağımızla yeni Anaysa konusunda görüş birliğine varırsak kamuoyuyla paylaşacağız. Yeni bir Anayasa tartışma vakti geldi. Yasamanın alanı ile ilgili konularla ilgili Meclis, idari alanda Cumhurbaşkanlığımızda gereken müşahhas adımları atmaya başlayacağız. Ne kadar değiştirirsek değiştirelim Anayasa’nın ruhuna dercedilen darbe ve vesayet izini silmek mümkün olmuyor. Milletin göz önünde ve onun temsilcilerin tamamın katılımıyla şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesi, ortaya çıkan metnin mutlaka milletin takdirine sunulması gerekmektedir. Önümüzdeki yeni dönemde yeni anayasa için harekete geçebiliriz” dedi.

‘225 MİLYON İŞ KAYBI YAŞANDI’

Koronavirüsün tüm dünyada hayatı derinden etkileyen sorunlara yol açtığını söyleyen Erdoğan, “Yapılan son tahminlere göre 2020 yılında küresel ekonominin yüzde 3,5, gelişmiş ülkelerin yüzde 4,9, Avro bölgesinin yüzde 7,2 gelişmekte olan ülkelerin yüzde 2,5 oranında küçülmesi bekleniyor. Görmeye alışık olmadığımız bu rakamlar yaşanan krizin ne kadar büyük olduğunu işaret ediyor. Bu denli küçülme işsizlik değmektir. 2020 yılında çoğu da gençlerden ve kadınlardan oluşan 225 milyon iş kaybı yaşandı. Sadece bunların ekonomik değeri 4 trilyon dolara yakın. Böylesine zorlu bir küresel konjonktürün Türkiye’yi olumsuz etkilememesi mümkün değildir, fakat bizi diğer ülkelerden ayıran avantajlarımız var” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Bay Kemal, öyle gidip de çöp konteynırlarının içerisinden aldatmak suretiyle vatandaşlarımızı aç, açık, sefil gibi spekülasyonlarla sen bu milleti aldatamayacaksın. Zaten böyle söyledikçe bak partin de dağılmaya başladı” diye belirtti. Yürüttükleri ekonomi politikalarının olumlu etkilerini makroekonomik verilerine yansıdığını ileri süren Erdoğan, “Öncü göstergeler 2020 yılını yüzde 1’in üzerinde bir büyümeyle kapatabileceğimizi gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Salgın tedbirlerini de yeniden gözden geçirdiklerini belirten Erdoğan, “Aşı krizi bize yerli aşı çalışmalarına önem vermemiz gerektiğini gösterdi.

KÖY OKULLARI 15 ŞUBAT’TA AÇILACAK

Erdoğan, toplantıda kısıtlamalara dair alınan kararları ise şöyle açıkladı:

“*Köy okullarında 15 Şubat’ta yüz yüze eğitime başlama kararı aldık. Ancak vaka artışı halinde geriye dönülecek.

*8 ve 12’inci sınıflar ile ilkokul ve özel eğitim öğretim kurumlarında eğitimin 1 Mart’ta başlaması için çalışma yapılacak. 1 Mart’tan itibaren il bazında eğitimin kademeli olarak başlaması için çalışmalar yürüteceğiz.

*Vaka sayısının düşüşüne göre esnaflara yönelik kısıtlamalar için gerekli takvimin başlatılmasını hazırlıyoruz.”  (Ankara MA)

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İsveç’in NATO’ya katılımına ilişkin teklif Meclisten geçti

İsveç’in NATO’ya Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulunda kabul ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir