Ana Sayfa / HABERGRAM / Uğur Mumcu anıldı

Uğur Mumcu anıldı

Gazeteci Uğur Mumcu’nun öldürülmesinin 27’nci yılında meslektaşları, dostları ve sevenleri tarafından öldürüldüğü evinin önünde ve mezarı başında anıldı. 

Ankara’da 24 Ocak 1993 tarihinde arabasına yerleştirilen bombanın infilak ettirilmesi sonucu yaşamını yitiren gazeteci Uğur Mumcu, ölüm yıldönümünde çeşitli kentlerde anıldı.
İSTANBUL 
Mumcu, İstanbul Şişli Harbiye’de bulunan Uğur Mumcu anıtı önünde anıldı. Anmaya Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Gökhan Durmuş, Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının yanı sıra birçok gazeteci katıldı.
Anmada konuşan TGS Başkanı Gökhan Durmuş, Mumcu’yu öldüren zihniyetin Türkiye’deki araştırmacı gazeteciliği bitirerek gerçeklerin üstünü örtmeye amaçladığını söyledi. Mumcu’nun geleneğini sürmeye çalışan gazetecilerin olduğunu aktaran Durmuş, “27 yıl geçti hala gerçeklerin üzerini örtemediler. Bir kaç gün önce yüzlerce gazetecinin sarı basın kartı iptal edildi. Şu an gazeteciler basın kartı olmadan çalışmak zorunda kalıyor. Buradaki dert topluma gerçekleri ulaştırmanın önüne geçmek. Sanıyorlar ki biz gazetecileri öldürürsek, cezaevine atarsak, haklarında dava açarsak gerçekler gizli kalır. Ama yanılıyorlar ne kadar gazetecilere baskı yaparsanız yapın, gerçeklerin üstünü örtemezsiniz. Susturamayacaksınız ne Mumcu’yu susturdunuz ne de bugün yargıladığınız gazetecileri susturabileceksiniz” diye konuştu.
Cumhuriyet gazetesi çalışanlarından Ozan Yurtoğlu ise “Cumhuriyet gazetesi Mumcu’nun çizgisini devam ettiriyor. Bütün kadrosuyla yılmadan haber yapmaya devam ediyor. Karanlık emelleri olan kişilere şu mesajı veriyor Cumhuriyet çalışanları; vuruldun ama biz seni unutmadık, mirasına sahip çıkıyoruz ve çıkmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ANKARA

Gazeteci Uğur Mumcu, 27 yıl önce suikast sonucu öldürüldüğü evinin önünde ve mezarı başında anıldı. Ankara’daki evinin önündeki otomobiline konulan bombayla öldürülen gazeteci Mumcu için yapılan anma törenleri Ankara Batıkent Metro durağından yürüyüşle başladı.

Uğur Mumcu Sokağı’nda düzenlenen törene Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu, kızı Özge Mumcu, oğlu Özgür Mumcu’nun yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Uğur Mumcu Parkı içindeki Faili Meçhuller Anıtı’na, sonra da Mumcu’nun hayatını kaybettiği alana karanfil bırakarak, mum yakıldı. Mumcu’yu sevenler yazdıkları şiirleri ve onun fotoğrafları ile eski daktilo ve bilgisayar ile çok sayıda gazeteyi de anıta bıraktı. Daha sonra Mumcu için saygı duruşunda bulunuldu.

Anma etkinlikleri Cebeci Asri Mezarlığı’nda yapılan etkinlikle son buldu. Mumcu’nun mezarına mum yakıldı ve karanfil ile gazete bırakıldı.

Akşam saat 20.00 Çankaya Sahne’de, Mumcu anısına “Sokrates’in Son Gecesi” adlı tiyatro gösterisi yapılacak.

ADANA 
Uğur Mumcu, ölüm yıldönümünde Adana’da da anıldı. Siyasi parti ve sivil toplum örgütü teslimleri Seyhan İlçesi’nde bulunan Uğur Mumcu Bulvarı’nda bir araya geldi. Mumcu’nun  fotoğraflarını taşıyan kitle bulvarda bulunan anıta kırmızı karanfiller bıraktı. Açıklamada konuşan İsa Kaya, Mumcu cinayetinin arkasındaki karanlık ellerin ortaya çıkarılmadığını söyleyerek, “Aydınlarımızın faili meçhul olarak kalması, adaletin yerini hala bulmaması vicdanları kanatmaktadır” dedi.
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir