Ana Sayfa / Dünya / İran’ın yeni İbrahim Reisi oldu

İran’ın yeni İbrahim Reisi oldu

İran’da muhafazakar aday Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ülkenin 8’inci Cumhurbaşkanı oldu. 
İran’da açıklanan ilk resmi seçim sonuçlarına göre, muhafazakar aday Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ülkenin 8’inci Cumhurbaşkanı oldu.
İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Başkanı Cemal Örf, düzenlediği basın toplantısıyla 13’üncü Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk sonuçlarını paylaştı. Örf, şimdiye kadar sayılan 28 milyon 600 bin oydan muhafazakar aday Reisi’nin 17 milyon 800 bin, muhafazakar aday Muhsin Rızai’nin 3 milyon 300 bin, reformist aday Abdunnasır Himmeti’nin 2 milyon 400 bin ve bir diğer muhafazakar aday Emir Hüseyin Kadızade Haşimi’nin de 1 milyon oy aldığını belirtti.
Bu sonuçlara göre oyların yüzde 62’sini alan Reisi birinci turda Cumhurbaşkanı seçilmek için gerekli olan yüzde 50+1’i geçerek 8’inci Cumhurbaşkanı oldu.
4 ADAY YARIŞTI 
İran’da muhafazakar adaylar eski Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Muhsin Rızai, Milletvekili Emir Hüseyin Kadızade Haşimi, Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ve reformist eski Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti 8’inci Cumhurbaşkanlığı için yarıştı.
Reformist aday eski Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, muhafazakar adaylar eski Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Muhsin Rızai ile Milletvekili Emir Hüseyin Kadızade Haşimi de yaptıkları açıklamalarla Reisi’yi tebrik etti. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de yaptığı açıklamada halkın seçtiği Cumhurbaşkanının belli olduğunu belirterek, 45 gün sonra görevi kendisine devredeceğini dile getirdi.
OY KULLANMA İŞLEMİ UZATILMIŞTI
İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi yerel saatle 07.00’de başlayan ve 24.00’te sona ermesi gerekirken, oy verme işlemini 02.00’ye kadar uzatıldı. Seçimlerde toplamda 19 saat boyunca oy kullanıldı.
Yaklaşık 83 milyon nüfusa sahip ülkede, 29 milyon 980 bin 38’i erkek, 29 milyon 330 bin 269’u kadın olmak üzere 59 milyon 310 bin 307 kişi oy kullanma hakkına sahip. İlk defa oy kullanacakların sayısı ise 1 milyon 392 bin 148.
SEÇİMLERE İLGİ DÜŞÜK 
Ülkede adayların çoğunluğunun veto edilmesi nedeniyle reformist seçmenin bir bölümü boykot kararı aldığı için seçimlere ilginin az olduğu görüldü. Cumhurbaşkanlığı’nın yanı sıra il, ilçe ve beldelerde yönetim konseyi seçimleri ile İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi ara seçimleri için de oy kullanıldığı için bazı seçim merkezlerinin önünde yoğunluk oluştu.
Seçim sonuçlarının öğle saatlerine kadar netleşmesi ve 8’inci Cumhurbaşkanı’nın ilan edilmesi bekleniyor.
İran’da Cumhurbaşkanı 4 yıl süreyle görev yapıyor ve bir kimse en fazla 2 defa üst üste bu makama seçilebiliyor. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bu nedenle aday olamadı.
Ruhani’nin kazandığı 2017’deki 12’nci Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde katılım yüzde 73, geçen yıl yapılan 11’inrci Dönem Meclis Seçimlerine ise yüzde 42,57 olarak gerçekleşmişti. /MA/
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Meclis’teki grup sayısı 6 oldu

Seçimlere CHP listelerinden giren Saadet Partisi ve Gelecek Partisi, ortak grup kurmak için Meclis Genel ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir