Ana Sayfa / HABERGRAM / TTB: Sağlık çalışanları korunsun

TTB: Sağlık çalışanları korunsun

Koronavirüsle mücadele eden sağlık çalışanlarının korunması gerektiğini belirten TTB COVID-19 İzleme Grubu, kişisel koruyucu donanım yönetmeliğiyle ilgili bilgi paylaşarak, eksik donanımların bir an önce giderilmesi gerektiğini ifade etti. 
Türk Tabipleri Birliği (TTB) COVID-19 İzleme Grubu, Pandemik (uluslararası salgın) İnfluenza (Grip) Ulusal Hazırlık Planı’na ve Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) Yönetmeliği’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede risk grubunda olan sağlık çalışanlarının en üst düzeyde korunması gerektiği belirtilen açıklamada, kişisel koruyucu donanım eksikliklerinin bir an önce giderilmesi gerektiğini kaydetti.
Açıklamada, sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu donananım kullanmalarının önemine değinilerek, sağlık çalışanlarının ve sağlık kurumlarının alması gereken önlemlere yer verildi.
TTB, kişisel koruma donanımları ve alınması gereken şu önlemleri paylaştı:
“* Sağlık personelinin Kovid-19 hastalığı bağlamında kullanacağı KKD, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) hazırladığı standartlara uygun biçimde birime, personel türüne ve faaliyete göre gerekli ve yeterli sayıda sağlanmalıdır.
* Özellikle kullanılacak maske seçiminde bu göz ardı edilmemelidir. KKD ekipmanlarına yönelik yeterli stok oluşturulmalı ve kullanımına yönelik planlama yapılmalıdır.
* Hizmet verirken standart koruyucu önlemler mutlaka alınmış olmalı ve buna ek olarak hizmetin türüne göre önlemler artırılmalıdır.
* İlk planda her sağlık personeline; evde ve ayaktan bakım verilen alanlarda; gerektiğinde kullanmak üzere ffp2/n95 tipi maske (en az iki maske/gün), cerrahi maske (yeterince) ve sıvı sabun ve/veya alkol bazlı el antiseptiği.
* Yataklı birimlerde (Kovid-19 hastaların bulunmadığı); gerektiğinde kullanmak üzere ffp2/n95 tipi maske (en az dört maske/gün), cerrahi maske (yeterince)  steril olmayan eldiven (yeterince) ve sıvı sabun ve/veya alkol bazlı el antiseptiği.
* Yataklı birimlerde (Kovid-19 hastaların bulunduğu); bu alanda çalışan her personele yeterince tam kapalı yüz koruyucu veya göz koruyucu (EN166), koruyucu kıyafet (EN14126), steril olmayan eldiven, steril eldiven, ulusal EN 149 valvsiz ffp tipi maske, cerrahi maske, tek kullanımlık önlük ve sıvı sabun ve/veya alkol bazlı el antiseptiği.
* KKD özelinde gereken doğru kullanım, kullanım süresi ile kullanım ihtiyacının saptanarak devamlılığı sağlayacak risk gruplarına göre dağıtım planı ve etkin kullanmaları sağlanmalıdır.
* Risk grubunda olan sağlık çalışanları (kronik hastalığı olanlar vb) için en üst düzeyde etkin KKD korunma sağlanmalıdır ve olası hastalarla karşılaşılmayan, geri planda planlama, danışma, telefon yönlendirme gibi görevlere çekilmeleri gerektiği göz ardı edilmemelidir.” (MA)
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir