Ana Sayfa / HABERGRAM / Sağlıkçılar ödenmeyen performans ücretlerini istiyor

Sağlıkçılar ödenmeyen performans ücretlerini istiyor

Salgın sürecinde tüm sağlık çalışanlarına ödeneceği açıklanıp, sonrasında Kovid-19 servislerinde görev yapanlarla sınırlı tutulan performans ücretleri ödemesi tepki topladı. Sağlık çalışanları verilen vaatlerin yerine getirilmesini istedi. 

Türkiye’de 11 Mart tarihinde görülmeye başlayan koronavirüsü salgını ile mücadelede gösterdikleri özveri nedeniyle siyasi iktidarın açıklamalarında yere göğe sığdıramadığı sağlık çalışanları, salgın bugün hala etkisini sürdürse de iktidarın ayrımcı politikasının mağduru  oldu. Salgınının en etkili olduğu 23 Mart’ta açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm sağlık çalışanlarına üç ay boyunca tavandan performans ödemesi yapılacağını duyurdu. Fakat 10 Nisan’da yapılan ikinci bir açıklama ile bu kez sadece Kovid-19 servisinde çalışanlara performansa göre ödeme yapılacağı belirtildi.
Sağlık çalışanları haftalardır gerçekleştirdikleri eylemlerle iktidarın bu kararını protesto halinde.
Diyarbakır Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kovid-19 yoğun bakım hemşiresi olan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube Yöneticisi Mehmet Nur Ulus, performans ücretleri ödemesi konusunda atılan geri adımın yol açtığı sorunları dile anlattı.
KENTTEKİ 2 BİN SAĞLIK ÇALIŞANI MAĞDUR 
Pandemi ile birlikte kentteki Kalp Hastanesi’nin ‘pandemi hastanesi’ olarak belirlendiğini söyleyen Ulus, koruyucu ekipman ve çalışan sayısındaki eksikliklere rağmen toplum sağlığı için çalışmalarının temposunu artırdıklarını dile getirdi. Virüs ile mücadele yürütürken Sağlık Bakanlığı’nın tavandan performans ödemesi yapılacağı duyurusunda bulunduğunu belirten Ulus, fakat bu ödemelerin hayata geçirilmediğini ifade etti.
Tehlike arz eden hastalara direk temas eden sağlık çalışanlarına tavandan performans ödemesi yapılmamasının olumsuz sonuçlar doğurduğunu söyleyen Ulus, vaat edilen ödemelerin verilmemesinden kaynaklı 2 bin sağlık çalışanın mağdur duruma düştüğünü dile getirdi.
Ulus, “Hasta ile temas etmeyen sadece talimat verenler tavandan performans ödemelerini alıyor. Ancak yaşamını tehlikeye atarak direk temas edenler bundan yararlanamıyor” dedi.
VAATLER HAVADA KALDI!
Sağlık hizmetinin ekip işi olduğunu vurgulayan Ulus, “Ekibin tüm parçaları benzer riskler altında çalışıyor. Hatta kimi sağlık meslek gruplarında Kovid-19 hastalığına yakalanan sayısı daha fazla olmasına rağmen, Bakanlığın yanlış adımı sonucu ekibin üyeleri arasında farklı ödemeler olduğu gibi ortak kullanım kapsamında olmayan üniversite hastanelerinde şimdiye kadar hiçbir ek ödeme artışı olmamıştır. 4/D statüsünde çalışan sağlık emekçileri hiçbir şekilde ödemelerden yararlandırılmamıştır. Taşeron statüsünde çalışan sağlık emekçileri ödemelerden yararlandırılmamıştır” diye belirtti.
Ulus, salgınla mücadele devam ederken tüm sağlık emekçilerine kadro ve istihdam biçimi ayrımına bakılmaksızın çift maaş ödemesi yapılması gerektiğini de söyledi. Ulus, “Ek ödemeler tüm sağlık kurumları ve hangi statüde çalıştığına, kadrosuna, mesleğine, hizmet sınıfına bakılmaksızın tüm sağlık emekçilerini kapsamalı. Yine bir yıl süresince yıpranma payı ve 1 derece ilerleme verilmeli” taleplerinde bulundu.
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir