Ana Sayfa / HABERGRAM / Sağlık Bakanı Koca’dan ‘Bayram’ uyarısı

Sağlık Bakanı Koca’dan ‘Bayram’ uyarısı

Bilim Kurulu toplantısı ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bayramda önlemlere uyulması noktasında uyarıda bulundu. Koca, seyahatler için de mobil uygulama devreye konulacağını belirtti.

Bilim Kurulu toplantısı ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Koronavirüs (Kovid-19) salgınında yaşamını kaybedenler olduğunu ve sayının her geçen gün azaldığını söyleyen Bakan Koca, “Hastalıktan kaygımızın olmayacağı günler gelecek. Biz sağlık ekipleri olarak umutsuz tek gün yaşamadık. Uzmanlar ne zaman bu virüsten kurtulacağımızı bilmiyor. Mücadelenin ne kadar süreceğini bilemediğimiz için hayatı yeniden planlıyoruz. Virüse karşı korunma tedbirlerini plana alıyoruz. Bütün dünyada bilim insanları uyarıyor bu konuda” dedi.

BAYRAM UYARISI

Erken umutla tedbirlerden vazgeçilmemesi gerektiği uyarısında bulunan Koca, “Binlerce sağlık personelimizin çocuklarına sarılamadığını unutmayın. Aramızda dolaşanlar virüs taşıyor, hasta sayısının azalması güvence değildir. Maskesiz sokağa çıkılmamalı, bir buçuk metre kuralına uyulmalıdır. Yaşama hürriyetini mücadelemiz getirecektir. Bayram günleri için veremediğim haberleri ilerisi için verebilirim. Bayramda tedbirlere uyarsak sonrasında daha özgür olabiliriz. Bayram günleri virüsün yeniden yayılma günü olmamalı. Eski bayramlar gibi kutlarsak haftalık tırmanışa geçebilir. Bayram kutlamasını ziyarete giderek yapmayalım. Büyüklerimize yakınlık tehlikeli bir yakınlık olmasın. Onları sadece arayalım” ifadelerinde bulundu.

KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT

İkinci dönem hayat tarzının kontrollü sosyal hayat olduğunu kaydeden Koca, bir kez daha maske ve mesafe uyarısında bulundu. Koca, bütün bakanlıklarla çalışma yürüttüklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Alışveriş ve seyahatte kendinizi güvenlik çemberine alın. Asansörden, metroya, banka veznesine her yerde buna dikkat edeceksiniz. Mücadelenin birinci döneminde başardık. Bu döneminde de başaracağız. Yeni dönemin pandemi açısından bazı standartlarını belirlemek için birçok bakanlıkla ortak çalışma yaptık.”

20 Mayıs’tan sonra iş yerlerinin girişinde o iş yerlerinde uyulması gereken afişlerle karşılaşılacağını aktaran Koca,  şunları ekledi: “Vatandaşlarımız uygulamamız üzerinden tedbirlere uyulup uyulmadığını planlayacak. Yani kuralları denetleyen taraf da olacaksınız. İş yerinin mekan durumu, çalışma saati ve bir arada bulunabilecek azami insan sayısını göreceksiniz. Bilim Kurulu’muz henüz kapalı olup ama açılabilecek iş yerleri için de rehberler hazırlayacak.”

SEYAHATLER İÇİN MOBİL UYGULAMA

Seyahatlerde mobil uygulamanın devreye konulacağını aktaran Koca, şöyle devam etti: “Mobil uygulamanın bir diğer fonksiyonu da şudur, bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek. Uçağa binerken bu uygulama serbest giriş kartı olacak. Ulaştırmada bu bilgi bizlerden göstermemiz istenecek. Bu bilgi sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya öncelikle şehirlerarası uygulamaya geçiyoruz. Alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.

İlgili seyahat firması tarafından sağlanıp tedbir alınacak. Sonradan bir yolcuya virüs tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacaktır. Hayat Eve Sığar mobil uygulamasından HES kodu alınabilecek. Tüm yolcuların en üst düzeyde güvenliği sağlanmaya çalışacak. HES kodları kişiye özel tekil kodlardan oluşacak. TC kimlik numarası gibi sabit olmayacak. Her paylaşımında farklı bir HES kodu oluşturulabilecek. Önümüzdeki günlerde mobil uygulama ve HES kodunun yaygın uygulanması hayatımızı kolaylaştıracak. Sosyal hayatın, çalışma hayatın, insan etkinliğin birlikte gerçekleştiği hayata karşı tedbirler gereklidir. Ekonomiler, ticaret, eğitim de salgın karşısında zayıf düştü.”

Koca açıklamalar ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Koca, Sağlık Turizmi’ni kontrollü olarak yapmayı planladıklarını belirterek, “Sağlık turizmi sezonunu erken başlattık yani bugünden itibaren. 31 ülke için başlatılmış oldu. Şu an uluslararası uçuşların olmadığını da biliyoruz. Gerektiğinde talebe göre uçak seferleri düzenlenebilir olacak. Üniversite, özel, sektör, kamu kurumlarına müracaat eden kişiler tespit ediliyor” dedi.

Koca, pandemi hastanesi olarak kullanılacak olan Başakşehir ve Çam  Hastaneleri’nin de yarın açılışının yapılacağı bilgisini verdi.

Koronavirüsün yayılım hızıyla ilgili de bilgi veren Koca, “Yer yer halk sağlığı hekimlerimiz arasında da tartışılagelen ama bu anlamda da önemli olduğu ifade edilen daha çok burada önemli olan hastalığın yayılım hızını gösteren bir katsayı. Bu kabaca R değeri olarak. R 0 değeri, RT değeri var. Burada kabaca R değeri olarak söylediğimizde geçen bir oran vermiştim. Bugüne kadar ortalaması olan R değeriydi. Bugün itibarıyla R 0 veya R değeri 0,72 olduğunu söyleyebilirim” ifadelerinde bulundu.

YKS’YE İLİŞKİN MASKE AÇIKLAMASI

Gazetecilerin Yükseköğretim Kurumu Sınavı’na (YKS) ilişkin soruya Bakan Koca, konuyla ilgili rehber olacağını ve öğrencilerin maskeyle sıraya oturmasının isteneceğini belirtti. Koca, mesafe korunması halinde maskelerin çıkarılabileceğini de belirterek, “Özellikle maskeli olacak fakat imtihan anında maskenin devam etmesi gerekmiyor, maske çıkarılabilir” dedi.

65 YAŞ ÜSTÜNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Bakan Koca’dan 65 yaş üstü yurttaşlara ilişkin de, “65 yaş üzeri büyüklerimiz eğer memleketlerine gitme noktasında sabit bir yere gittiğinden emin ise, sağlık durumları aile hekimleri açısından bir sorunları yoksa ilgili Kaymakamlık’tan yanlarında zorunlu gerektiğinde bir veya iki kişi olmak suretiyle 1 aylık bir zaman zarfında dönmemek üzere bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak” açıklamasında bulundu.

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir