Ana Sayfa / HABERGRAM / RTÜK Başkanı’ndan yeni açıklama

RTÜK Başkanı’ndan yeni açıklama

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, gelen tepkiler üzerine yeni açıklama yaparak, Ülke TV’de canlı yayında dile getirilen “ölüm listesi” ile ilgili gereğinin yapılacağını söyledi. 
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, tepkiler üzerine Ülke TV’de “ölüm listesi” açıklamasında bulunan Sevda Noyan’a dair yazılı açıklama yayımladı. Noyan’ın söylemlerinin kamu vicdanını derinden yaraladığı ve o sözlerin “hiç kimse açısından kabul edilemeyeceği” belirtilen açıklamada, “Tabii ki 15 Temmuz’da yaşananları tekrar aklından geçirenler olursa hem devletimiz hem de milletimiz meşru şartlarda cevabını en güçlü şekilde verecektir. Bundan da kimsenin tereddüdü olmamalıdır. Sevda Noyan’ın söylemleri, RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez. Hukuk dışı çağrılar ve şiddeti teşvik, taviz vermeyeceğimiz kırmızıçizgilerimizdendir “denildi.
İlgili uzman raporu Üst Kurul gündemine geldiğinde, RTÜK olarak söz konusu söylemlerin bir televizyonda yayınlanmasının karşılığına ilişkin gereğinin yapılacağının kaydedildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Olayın olduğu ilk günden itibaren bakış açımız budur. RTÜK sanki bunları mazur görüyormuş gibi ön yargıyla propaganda yapanlara karşı ‘Kimsenin büyütmesine gerek yok gereği yapılır, alacağımız kararlarla darbe sevicileri sevindirmeyelim’ mealinde konuşsam da halen bu süreci farklı noktalara çekmeye çalışanlar olduğunu üzülerek ve ibretle görüyorum. Açıkçası art niyetli propagandaları yürütenler, konuları konuşmayı değil kurumları ve kişileri hedef almayı amaçlamaktadır. Biz aziz milletimizden yana, tarafsız olarak değerlerimiz ve sorumluluk bilinciyle vazifemizi yapıyoruz. Kimsenin kuşkusu olmasın, daha önce pek çok örnekte olduğu gibi, RTÜK, kuruluş amacına uygun olarak ilk kurul toplantısında gereğini yapacaktır.”
NE OLMUŞTU?
Ülke TV’de Esra Elönü‘nün sunduğu “Arafta Sorular” programına konuk olan Sevda Noyan, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür yani. Onu söyleyeyim yani. Biz çok donanımlıyız bu konuda maddi ve manevi olarak. Biz liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede yani. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hâlâ sitede böyle var 3-5. Benim listem hazır açıkçası” demişti.
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bu sözlerde büyütülecek bir şey olmadığını belirterek, “Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz” şeklindeki açıklaması kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir