Ana Sayfa / Eğitim / Öğretmenlere dönük veli şiddeti protesto edildi

Öğretmenlere dönük veli şiddeti protesto edildi

Diyarbakır’daki Piri Reis Ortaokulu’nun iki müdür yardımcısının öğrenci velilerinin şiddetine maruz kalması Eğitim Sen üyeleri tarafından protesto edildi. 

 Diyarbakır Eğitim Sen şubeleri, kentteki Piri Reis Ortaokulu’nun müdür yardımcıları olan Emine Akbulut Yamanoğlu ve Enver Özkoyuncu’nun dün bazı öğrenci velileri tarafından şiddete maruz kalmasını protesto etti.
Okul önünde yapılan eylemde Eğitim Sen yöneticileri ve üyeleri, “Öğretmene şiddete dur de” yazılı pankart açtı. Burada açıklama yapan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Recep Şimşek, bu tür şiddet eylemlerinin daha önce de olduğunu, buna karşı tepkilerini sokakta dile getirdiklerini belirterek, “Şiddet gerçekten toplumun neredeyse kanayan yarasına dönüştü. Biz geçmişten bugüne kadar diyoruz ki siyasi iktidar bir an önce bu toplumu ayrıştıran, ötekileştiren dilinden vazgeçsin” ifadelerini kullandı.
‘BİLİNÇLİ BİR POLİTİKANIN ÜRÜNÜDÜR’
Eğitim Sen 1 Nolu Şube Sekreteri Zülküf Güneş ise, ülkede uygulanan eğitim politikalarının toplumun sorunlarına çözüm üretmekten ziyade sürekli sorun üretmesinin artık bilinçli bir politikanın ürünü olduğunu söyledi.
Güneş, “Öğretmen yetiştirme programları uygulanan eğitim sistemi toplumsallıktan uzak ve sürekli gelen iktidarların kendi siyasal ideolojilerine göre öğrenci yetiştirme planlamaları hem toplumda ayrışmalar meydana getirmekte hem de eleştirel düşünmeden uzak sorgulamayan bir anlayışı ortaya çıkarmakta ve eğitim personellerini sürekli birilerinin şiddetine maruz bırakmaktadır. Birde siyasilerin sürekli öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırma çabaları sorunlara yenilerini eklemektedir” diye konuştu.
‘YETKİLİLER ŞİDDETİ GÖRMEZDEN GELİYOR’
Diyarbakır’da, Eylül ayından bugüne 5 eğitim emekçisinin fiziki şiddete maruz kaldığını, ancak konuyla ilgili önlemler alınmaması sonucunda 2 eğitim emekçisinin daha şiddete maruz kaldığını belirten Güneş,  tepkisini “Yetkililerin sürekli bu olayları görmezden gelmesi olayları daha da pervasızlaştırmıştır. Bu tür olayların sürekli olarak sümen altı edilerek, bu çetevari yapılara cezasızlık politikasının uygulanması, belki ileride öğretmen arkadaşlarımızdan birinin hayatına mal olacaktır. Toplum içinde insanı değersizleştiren politikalar, çetevari yapılanmalara ön açıcı olmakta sorunların çözümleri de artık hukuk ve demokrasiden çok şiddetle çözülmeye çalışılmaktadır” sözleriyle gösterdi. (Diyarbakır MA)
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir