Ana Sayfa / Çevre / Mezitli Belediyesi’nden plastik kirliliği azaltma sözü

Mezitli Belediyesi’nden plastik kirliliği azaltma sözü

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Oslo’da imzaladığı bildirge ile plastik kirliliğini önleme ve azaltma sözü verdi. Mezitli Belediyesi, Bergen, Braga, Bristol, Kopenhag, Floransa, Gent, Guimaraes, Hamburg, Helsinki, Malaga, Mannheim, Milan, Munster, Oslo, Porto, Reims, Turin, Varna ve Zaragoza’nın başta olduğu bildirgeyi imzalayan Avrupa’daki 21 şehirden birisi oldu. Ayrıca, beyanname de yer alan, iki yıl içinde şehirlerin gereksiz plastik ürünlerin kullanımını ve tek kullanımlık plastik tüketimini ortadan kaldırmayı veya önemli ölçüde azaltmaya yönelik eylem planı oluşturacağını teminat altına almış oldu. Bildirge ile çevre kirliliğinin en büyük sebeplerinden birisi olan tek kullanımlık plastik tüketiminden sürdürülebilir ürünlere hızlı bir dönüşümü teşvik etmek için işletme ve endüstri ile çalışmayı ve tüm plastik atıkların ayrı toplanması için sistemler oluşturacak.

Mezitli 20 Avrupa kentiyle birlikte imzaladı

Mezitli’de vatandaşların yaşam kalitelerinin artırılması için her türlü çalışmayı yaptıklarını ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Yaptığımız çalışma ve ortaya koyduğumuz projelerle modern bir Avrupa kenti haline gelmiş olan Mezitli’de vatandaşlarımızın sağlık bir yaşam sürdürmesini hedefliyoruz. Oslo’da 20 önemli Avrupa kenti ile birlikte imzaladığımız bildirge ile plastik kirliliğini önleme ve azaltma sözü vermiş olduk. 2021 yılına kadar şehirlerimizde plastik kirliliğini önemli ölçüde azaltmak adına strateji geliştirecek ve zamana bağlı hedefler koyarak güçlerimizi birleştirdik” dedi.

Hedef, 2030 yılına kadar tüm plastik atıkları geri dönüşüme kazandırmak

Mezitli’de yaşayan vatandaşların çok daha temiz bir şehir, daha temiz plajlar ve parklar sağlamın yanında kentteki başlıca karbondioksit emisyonu kaynağı olan plastik atıkları azaltmayı da planladıklarını vurgulayan Başkan Tarhan, “Avrupa Birliği; tek kullanımlık plastikleri acilen azaltmak, plastiklerin yeniden kullanımını ve geri dönüşümünü artırarak 2030 yılına kadar tüm plastik ambalajların tekrar kullanılabilir ya da geri dönüşüme kazandırılabilir olması en büyük amacımız. Avrupa belediyeleri; plastik atıkları önleme eylemleri, plastik atıkları etkin şekilde ayrı toplamayı veya bölgelerindeki çöplere karşı tedbir ve temizlik faaliyetleri uygulayarak önemli bir role sahip olmakta. Mezitli Belediyesi olarak bu konuda üzerimize düşen görevi yerine getirmek istiyoruz” dedi. (habergram)

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir