Ana Sayfa / Ekonomi / Merkez Bankası, 2020 para ve kur politikasını açıkladı

Merkez Bankası, 2020 para ve kur politikasını açıkladı

2020 yılı için para ve kur politikasını açıklayan MB, faiz kararını alan Para Politikası Kurulu’nun toplantı sayısını da 8’den 12 ye çıkardı.
Merkez Bankası (MB), 2020 yılında uygulanacak para ve kur politikasının operasyonel çerçevesini yayınladı. MB yaptığı açıklamada, enflasyon hedefinin hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 olarak korunduğunu belirterek, fiyat istikrarının sağlanması hedefi doğrultusunda politika araçlarını en etkin şekilde kullanılacağını kaydetti. Açıklamada ayrıca Merkez Bankası’nın 8 olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı sayısını yeniden 12’ye çıkardığı belirtildi.  PPK toplantı sayısı Ocak 2017’de alınan kararla 12’den 8’e düşürülmüştü.
Merkez Bankası’nın genel değerlendirmesi şöyle:
“MB’nin temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. MB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaktadır. Para politikası kararları, enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer tüm unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak oluşturulmaktadır.
MB, fiyat istikrarı açısından tamamlayıcı bir unsur olan finansal istikrarı da gözetmeye devam ederken, başta enflasyon ve iktisadi faaliyet olmak üzere makroekonomik göstergelerin tamamını dikkate alan veri odaklı bir yaklaşım ile hareket edecektir. Enflasyon hedefi, hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 olarak korunmuştur. Para politikası, enflasyonu bu hedefe kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacaktır.
Enflasyonun hedeflerden belirgin olarak saptığı dönemlerde MB’nin Enflasyon Raporlarında yayımladığı enflasyon tahminleri ara hedef işlevini görmektedir. Dolayısıyla enflasyonun gelecek dönemdeki seyri konusunda iktisadi birimlere rehberlik etmesi öngörülen değerler, kısa vadede enflasyon tahminleri, orta vadede ise enflasyon hedefleridir. 2019 yılı Ekim ayı Enflasyon Raporunda yayımlanan dezenflasyon patikası ile enflasyonun, öncelikle tek hanelere indirilmesi; daha sonra ise kademeli olarak azalarak yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanması hedeflenmektedir.
Enflasyon hedefine ilişkin belirsizlik aralığı, önceki yıllarda olduğu gibi hedef etrafında her iki yönde 2 yüzde puan olarak korunmuştur. Yıl içinde enflasyon gelişmelerine ilişkin kapsamlı değerlendirmeler Enflasyon Raporu aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılacaktır.
Yılsonunda gerçekleşen enflasyonun belirsizlik aralığının dışında kalması durumunda ise hesap verebilirlik ilkesi gereği Hükümet’e ‘Açık Mektup’ yazılacaktır.
Dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması devam edecektir. Uygulanmakta olan kur rejiminde, döviz kuru bir politika aracı olarak kullanılmamaktadır. İktisadi temeller, uygulanmakta olan para ve maliye politikaları, uluslararası gelişmeler ve beklentiler döviz arz ve talebinin temel belirleyicileridir.
MB’nin nominal ya da reel olarak herhangi bir kur hedefi bulunmamaktadır. Ancak, döviz kurunun iktisadi temellerden belirgin şekilde kopması ve döviz kurundaki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi veya finansal istikrara dair risk oluşturması halinde MB, bu duruma kayıtsız kalmayacak ve sahip olduğu araçlarla gerekli tepkiyi verecektir.
MB, döviz piyasalarının etkin bir şekilde çalışabilmesi için döviz kuru gelişmelerini ve buna dair her türlü risk faktörünü yakından takip etmeye, gerekli önlemleri almaya ve MB rezervlerinin etkin kullanımı esasıyla ilgili araçları kullanmaya devam edecektir.” (Ankara MA)
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir