Ana Sayfa / Dünya / Koronavirüs vaka sayısı 400 bine yaklaştı

Koronavirüs vaka sayısı 400 bine yaklaştı

Dünya genelinde koronavirüsten kaynaklı yaşamın yitirenlerin sayısı 16 bini, vaka sayısı ise 382 bini geçti. 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin verilerin derlendiği “worldometers” internet sitesi, dünya genelinde virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısını 24 Mart itibariyle 16 bin 538, vaka sayısını ise 382 bin 126 olarak güncelledi.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) küresel salgın ilan ettiği virüse ilişkin son 24 saatte dünya genelinde yaşanan kimi gelişmeler şöyle:
TÜRKİYE: 7 KİŞİ DAHA ÖLDÜ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de 7 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle birlikte ölenlerin sayısı 37’e yükseldi. Bakan Koca, 293 yeni tanı konduğunu açıkladı. Vaka sayısı ise bin 529’a ulaştı.
Ülkede virüse karşı alınan tedbirlere yenileri eklendi. İçişleri Bakanlığı, il ve ilçelerdeki küçük, büyük tüm marketlerin en fazla 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verebileceğini duyurdu.
İTALYA: BİLANÇO AĞIRLAŞIYOR
Dünya genelinde en çok can kaybının yaşandığı İtalya’da son 24 saat içerisinde 601 kişi yaşamını yitirdi. Böylece hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bin 77’ye yükseldi. Ülke genelinde vaka sayısı 63 bin 927’ye yükseldi.
İRAN: 19 MUHABİRİN TESTİ POZİTİF
İran’da salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 127 artarak, bin 812’ye yükseldi. İran Radyo Televizyon Kurumunda (IRIB) çalışan 19 muhabirde yapılan salgın testi pozitif çıktı. Başkent Tahran’da zorunlu olanlar dışındaki iş yerlerinin açılması yasaklandı.
ÇİN
Salgının ilk ortaya çıktığı Çin’de, vaka sayısı 81 bin 171’e ulaştı. 7 yeni ölümün yaşandığı ülkede şimdiye kadar yaşamını yitirenlerin sayısı ise, 3 bin 277 oldu.
ABD: GİZLİ SERVİS’TE BİR VİRÜS DAHA
ABD’de her geçen gün bilanço ağırlaşıyor. 46 bin 145 vakanın olduğu ülkede, hayatını kaybedenlerin sayısı 582’ye çıktı.
Başkan Donald Trump ve ailesinin güvenliğinden sorumlu Gizli Servis’in bir çalışanında virüse rastlandı.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’i salgında vaka ve ölü sayıları da dahil birçok bilgiyi dünyadan saklamakla suçladı.
Salgına yakalanan Amerikalı ünlü oyuncu Tom Hanks, kendilerini daha iyi hissettiklerini açıkladı.
ALMANYA: MERKEL’İN TESTİ NEGATİF ÇIKTI
Almanya’daki vaka sayısı 29 bini geçti, ölü sayısı 123 oldu.  Başbakan Angela Merkel’in virüs testi negatif çıktı.
Bakanlar Kurulu, salgınının bireyler ve şirketler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için 750 milyar avroluk bir yardım paketini onayladı.
İSPANYA: 2 bin 311 ÖLÜM
İspanya’da virüs nedeniyle ölenlerin sayısı bir günde 462 artarak 2 bin 311’e yükseldi.
La Liga yönetimi, profesyonel futbol müsabakalarını süresiz askıya alındığını duyurdu.
İspanya’da ölümlerin en fazla olduğu Madrid’de defin işleminin durdurulması nedeniyle cesetlerin buz pistinde bekletilmesi kararlaştırıldı.
MISIR: TUĞGENERAL ÖLDÜ
Mısır’da bir tuğgeneral koronavirüs nedeniyle öldü
AVUSTRALYA 
Avustralya’da virüsten kaynaklı zorunlu ihtiyaçların karşılandığı iş yerleri hariç mağazaların kapatılacağı duyuruldu. Şimdiye kadar 7 kişinin yaşamın yitirdiği ülkede vaka sayısı bin 609’a ulaştı.
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir