Ana Sayfa / HABERGRAM / Koronavirüs uyarısı: Öksürürken dikkat!

Koronavirüs uyarısı: Öksürürken dikkat!

Koronavirüsü hakkında konuşan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Osman Öztürk, kişisel temizliğe önem verilmesi gerektiğini hatırlatarak, özellikle öksürme ve hapşırma sırasında neler yapılması gerektiğine dikkati çekti. 

Kısa bir sürede tüm dünyada görülmeye başlanan Koronavirüs (Covid-19), ilişkin koruma yöntemleri uzmanlarca sıklıkla dile getirilmekte. Sadece Çin’de virüsün tespit edildiği insan sayısı 83 bin 704’e yükselirken, 3 bini aşkın kişi de öldü. Türkiye’nin komşuları Ermenistan, Azerbaycan, İran, Yunanistan, Irak ve Gürcistan’da virüs vakaları tespit edilirken, İran’da bir günde 295 yeni vaka ve toplamda 66 ölüm olduğu açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Koronavirüs için küresel risk seviyesini “yüksekten”, “çok yüksek” seviyeye çıkardı. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Osman Öztürk, virüs hakkında ajansımıza bilgi verdi.
Virüsün solunum yoluyla öksürürken, hapşırırken yayıldığını belirten Öztürk, virüsün bulaşmaması için olabildiğince kalabalık yerlerden uzak durulması gerektiğini söyledi. İnsanları eve kapatmanın mümkün olmadığını sözlerine ekleyen Öztürk, “El temizliği çok önemli. İnsanlar sık sık ellerini sabunla yıkasınlar. Alkollü temizleyiciler ya da kolonya ile 30 saniye temizlesinler, bunlara dikkat etsinler. Genel olarak vücudun bağışıklık sistemini güçlü tutmakta fayda var. Uykularını düzenli alsınlar. Yapabiliyorlarsa tabi ülkenin koşullarını biliyoruz egzersizlerini yapsınlar. Dengeli beslensinler” diye belirtti.
KELLE PAÇA KORUMUYOR
Medyada önerilen kelle paça gibi yiyeceklerin virüse karşı koruyucu olmadığını vurgulayan Öztürk, “Öksürürken, aksırırken kağıt mendil, kağıt havluya öksürüp bir an önce de onu hemen çöpe atsınlar. Özellikle öksürük, aksırık durumunda ya da etrafımızda öksüren birisiyle temas ettiğimizde eli ağıza, buruna, göze götürmekten uzak dursunlar” dedi.
‘TÜRKİYE’DE ORTAYA ÇIKMA RİSKİ YÜKSEK’
Virüsün Türkiye’ye gelme riskinin çok yüksek olduğunu ifade eden Öztürk, virüsün MERS ve SERS hastalıklarının çeşitlenmesi olduğunu fakat öldürücülük oranının daha düşük olduğunu aktardı. Koronada ölüm oranının binde 2 ile yüzde 1 arasında gözüktüğünü dile getiren Öztürk, şöyle devam etti: “Şu ana kadar dünyada tespit edilen ölümler ağır vakalar. Hafif vakalar ayakta geçiriyor. Fakat diğer iki hastalığa göre bulaşıcılığı çok fazla. Tabloya baktığımız zaman pandemi dediğimiz küresel salgına dönüşeceği gözüküyor. Ülkeler virüse karşı ellerinden geleni yapsalar bile Çin’de başlayan salgın İran, İtalya ve Yunanistan’a yayıldı.”
‘BAKANLIK ŞEFFAF OLMALI’
Şimdiye kadar Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edilen bir hastalık olmadığına işaret eden Öztürk, şunları söyledi: “Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalarda şimdiye kadar bizim eleştirdiğimiz bir şey olmadı. Ama Sağlık Bakanlığı’nın inandırıcılığının bu kadar düşük olduğunu bu vesile ile gözledik. İnsanlar tüm açıklamalara, çalışmalara rağmen bu endişeyi taşıyorlar. Sağlık Bakanlığı’nın daha şeffaf olması, bilgiyi daha fazla paylaşması gerekiyor.”
‘SAĞLIK SİSTEMİ DÜZENLENMELİ’
Hastalığın Türkiye’ye girmesini engellemeye yönelik yapılan çalışmalara da değinen Öztürk, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunlar hastalığı önlemeye yönelik çalışmalar. Bundan sonra eğer hastalık başlarsa bu sefer ikinci bir aşamaya geçilecek ve o zaman işimiz daha güçleşecek. Orada şöyle endişelerimiz var, Türkiye’de 80 milyon nüfusa 120 milyon acil başvurusu var, aciller artık acil olmaktan çıkmış. Yarın böyle bir salgın endişesi haline insanlar nasıl gelecek? Telefonla randevu almak günler, haftalar sürüyor hatta o bile olmuyor. Onları Sağlık Bakanlığı’nın mutlaka düzenlemesi gerekiyor.”
Kaynak: MA / Tolga Güney- Naci Kaya
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir