Ana Sayfa / HABERGRAM / Kılıçdaroğlu: Etkin, geniş ve yaygın bir sokağa çıkma yasağına ihtiyaç var

Kılıçdaroğlu: Etkin, geniş ve yaygın bir sokağa çıkma yasağına ihtiyaç var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın daha radikal tedbirler alması gerektiğini söyleyerek, “ Bugün geldiğimiz noktada; geniş, yaygın ve etkin bir sokağa çıkma yasağı ve karantina ihtiyacı olduğu açıktır” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, korona virüsüyle mücadelede herkes için karantina kararı alınmasını istedi. Kılıçdaroğlu, koronavirüs (Kovid-19) salgınına nedeniyle kamuoyunda sokağa çıkma yasağa ve karantina beklentisi olduğunu ancak AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı ve İçişleri Bakanı’nın herkesin kendi Olağanüstü Hal’ini (OHAL) ilan etsin çağrısı olduğunu hatırlattı.
Koronavirüs salgını için OHAL ilan edilmeye gerek olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Sorun, İl İdare Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun iktidara verdiği yetkilerin zamanında ve yeterince kullanılamaması sorunudur. İçişleri Bakanlığı 22 Mart 2020 tarihli genelgesiyle, valiler eliyle 65 yaşın üzerindeki vatandaşlarla, kronik hastalıkları olanların sokağa çıkmalarını ülke genelinde yasaklamıştır. Ama sokağa çıkmaları yasaklanmayanların, akşam eve döneceklerini düşünmemiştir” dedi.
‘SALGINI ÖNLEMEKTE ZAYIF KALINDI’ 
İktidarın salgına dair önlem almakta zafiyetler gösterdiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, testlerin yapılmasında, sınırların kapatılmasında ve ulaşımların kapatılmasındaki gecikmelerin bunlara örnek olduğunu söyledi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı 7 maddelik önlemlerinde yetersiz olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Bugün geldiğimiz noktada; geniş, yaygın ve etkin bir sokağa çıkma yasağı ve karantina ihtiyacı olduğu açıktır” dedi.
‘VATANDAŞLAR KENDİ KADERİNE TERK EDEREK, ÇÖZÜM MÜMKÜN DEĞİL’
“Bu sorunu ‘Evde Kal Türkiye’ gibi kampanyalarla; vatandaşlarımızın kendi irade ve inisiyatiflerine bırakarak ve ayrıca vatandaşlara iş ve gelir güvencesi sağlamadan kendi kaderlerine terk ederek çözmek mümkün değildir” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Bu nedenle 65 yaş üzerinde olanlar ile kronik hastalığı bulunanlar için getirilen sokağa çıkma yasağının, İl İdare Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun iktidara verdiği yetki çerçevesinde, bir an önce herkes için genelleştirilerek, genel bir karantinaya dönüştürülmesi zorunludur. Bu süre içinde evde kalanların geçimlerini sağlayacak ekonomik önlemlerin de doğrudan iktidar tarafından alınması gereklidir. Gerek vatandaşların geçim ihtiyaçları, gerek sektörlerin ekonomik destek ihtiyaçları konusunda, daha önce önerdiğimiz önlemlerin de derhal alınması zorunludur.”
Erdoğan’ın dün yaptığı konuşmadaki “İnsanlığın karşı karşıya kaldığı bu krizin üstesinden gelebilmek için daha çok fedakarlık yapmamız gereken bir döneme girdik” sözlerini anımsatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bu kapsamda ‘daha çok fedakarlık’ yapması gereken kesimlerin başında hazine garantili köprü, tünel, yol, hastane, havalimanı vb. işletmelerin işleticilerinin geldiğini de kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz. Bu kapsamda döviz kuruna endeksli ödemelerin doğrudan Türk lirasına çevrilerek bir yıl süreyle ertelenmesi, geçiş garantisinin askıya alınması işleticilerin de yapmak isteyeceği bir fedakarlıktır. Doğalgaz ve elektrik dağıtım şirketlerinin yapması gereken fedakarlık da unutulmamalıdır. Bu kapsamda abonelerinin fatura ödemeleri, faizsiz olarak salgının kontrol altına alındığı tarihe kadar ertelenmelidir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türk Sanayiciler ve İş İnsanı Derneği  (TÜSİAD), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) gibi kuruluşların üyeleri, çalışanlarının iş akdine son vermemeli, onlar da üzerlerine düşen fedakarlığa katlanmalıdırlar.”
‘ARTIK SORUN EVDE TUT AŞAMASINDADIR’
Salgın hastalıklara karşı alınacak önlemlere dair yasal düzenleme çıkarılması gerektiğinde desteğe hazır olduklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Artık sorun ‘evde kal’ aşamasından ‘evde tut’ aşamasına geçmiştir. Bir an önce iktidarın bu önlemleri alması gerekmektedir” dedi.
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir