Ana Sayfa / HABERGRAM / Hükümete ‘Tutuklular ayrım yapılmadan tahliye edilsin’ çağrısı

Hükümete ‘Tutuklular ayrım yapılmadan tahliye edilsin’ çağrısı

Mardin’de çok sayıda sivil toplum örgütü ve parti, koronavirüs salgını tehdidi altında olan cezaevindeki tüm tutukluların ayrım yapılmadan tahliye edilmesi çağrısında bulundu. 

Mardin’deki 16 sivil toplum örgütü ve bazı siyasi partiler, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgın nedeniyle tehlike altında olan cezaevindeki tutukluların tahliye edilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Siyasi mahpuslar yeni infaz düzenlemesinde kapsam dışı bırakılarak ölüme terk edilmek istenmektedir” vurgusu öne çıktı.
‘ÖLÜMLER KAÇINILMAZ OLACAKTIR’
Yaşlılar, yoksullar, evsizler, kronik hastalığı olanlar, göçmenler ile birlikte cezaevinde bulunan tutukluların çok daha risk altında olduğu belirtilen açıklamada, “Cezaevleri,  güneş ışığından yeterince faydalanılamayan ve uygun havalandırma ve kişisel alan koşullarının sağlanmadığı kapalı kurumlardır. Sahip oldukları kıt imkânlar nedeniyle, tutuklu ve hükümlüler, kişisel hijyenlerini yeterince sağlayamamakta, yeterli ve dengeli bir şekilde beslenememekte ve bağışıklık sistemleri zayıf düşmektedir. Dolayısıyla, cezaevleri bu tür salgınların yayılması için oldukça elverişli ortamlardır. Cezaevlerinde kapasitenin çok üstünde tutuklu bulunuyor. Bu nedenle ‘sosyal mesafeyi’ korumaları mümkün değildir. Olası bir bulaşma sonrasında bütün tutuklu ve hükümlülerin Covid-19 hastalığına yakalanması ve bir trajedi ile sonuçlanacak seviyede ölümlerin olması kaçınılmaz olacaktır” uyarısı yapıldı.
‘TAHLİYELER SAĞLANMALI’
İnfaz düzenlemesini içeren pakette siyasi tutukluların kapsam dışı bırakılmak istendiği hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Milletvekilleri, belediye başkanları, insan hakları savunucuları, gazeteciler ve hak savunucusu avukatlar, adil yargılanma ilkelerine aykırı olarak siyasi sebepler ile tutuklanmakta olup yine siyasi saikler ile cezalandırılmışlardır. Siyasi mahpuslar yeni infaz düzenlemesinde kapsam dışı bırakılarak ölüme terk edilmek istenmektedir. Tutuklular arasında ayrım gözetilmemelidir. Öncelikle tutuklu olma hali ile hastalık durumunda olumsuz sağlık sonuçlarına maruz kalma riski daha da yüksek olan bütün yaşlıların, hamilelerin, çocuklu annelerin ve kronik hastalığı olanların acilen tahliye edilmelerini talep ediyoruz. Sonrasında, tutuklu olarak yargılamalarına devam edilen kişilere yönelik adli kontrol hükümlerinin öncelikli olarak düşünülmeli ve tahliyeleri sağlanmalıdır.”
Açıklamada, ayrıca salgınla mücadele adı altında açıklanan ekonomi paketi ve HDP’li belediyelere kayyım atanması da eleştirilerek, “İktidarın görevi, siyasi darbelerle halk iradesine el koymak değil, halk sağlığını korumaktır” diye vurgulandı.
ÖNLEMLER
Açıklamanın devamında tutuklularla ilgili cezaevlerinde alınması gereken önlemler şu şekilde sıralandı:
“* Tutuklu ve hükümlülerin özgürlüğünden alıkonulduğu süre boyunca hijyen koşullarına dikkat edilmeli, kişisel koruyucu malzemeler ile temizlik malzemelerinin kantinden ücreti karşılığında değil, ücretsiz erişimi sağlanmalıdır.
* Açık ve kapalı görüşlerin iptal edilmesi de göz önünde bulundurularak mahpusların telefon görüş hakları arttırılmalı ve bu uygulamanın ücretsiz olması sağlanmalıdır.
* Hapishanelerin belli rutinlerle dezenfekte edilmesi sağlanmalıdır.
* Tutuklu ve hükümlüler için salgınla ilgili bilgilendirme afişleri ve broşürleri hazırlanmalı ve cezaevlerinde görünür bir şekilde asılmalıdır.
* Tutuklu ve hükümlülerin düzenli bir şekilde sağlık hizmetlerine erişimi sağlanmalı ve bu süreç kamuoyuna karşı şeffaf olacak bir şekilde yürütülmelidir.
* Tüm dünyanın, salgınla mücadele kapsamında politikalar geliştirip korunma önlemlerini artırdığı bu zorlu günlerde; iktidarın ülke gündemini politik olgularla doldurmaya çalışmaktan vazgeçmesi ve salgını önleme konusunda sorumluluğunu yerini getirmesi gerekmektedir.”
Açıklamada imzası bulunan sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler şöyle; Mardin Tabip Odası (MTO), Mardin Diş Hekimleri Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Büro Emekçileri Sendikası (BES), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Tümbel Sen Mardin şubeleri,  İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), HDP Mardin İl Örgütü, CHP Mardin İl Örgütü, Mardin Ekoloji Derneği, Mardin Şahmaran Kadın Platformu, Mezopotamya Yazarlar Derneği, Mezopotamya Ebedi Diller Derneği (Medi-Der), TMMOB Mardin İl Koordinasyon Kurulu, Mardin Toplumsal Değerleri Koruma ve Yaşatma Derneği.
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

Zamlar İnşaat sektörünü bıktırdı!

Koronavirüs salgını sonrası şantiyelerin kapatılması ve proje iptalleri nedeniyle zor bir dönemden geçen inşaat sektöründe ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir