Ana Sayfa / Dünya / HRW’den İran’a ‘Siyasi tutukluları bırakın’ çağrısı

HRW’den İran’a ‘Siyasi tutukluları bırakın’ çağrısı

İran’da 54 bin adli tutuklu koronavirüs salgını sebebiyle geçtiğimiz günlerde serbest bırakıldı. HRW bugün yaptığı bir çağrıyla barışçıl gösterilerde tutuklanan siyasi tutukluların da serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), İranlı yetkililere, barışçıl gösteriler nedeniyle tutuklanan siyasi tutukluların koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle koşulsuz serbest bırakılmalarının kolaylaştırılması için çağrıda bulundu.
HRW yaptığı çağrıda, virüsün İran’da hızla ve kontrolsüzce yayılmakta olduğunu, bu durumun kapalı kurumlarda daha yüksek risk arz ettiğini, daha fazla bulaşma ve ölüm riskini azaltmak için yetkililerin alınan önlemleri destekleyerek, cezaevlerindeki tüm tutukluların gerekli tıbbi bakıma erişimini sağlaması gerektiğini ifade etti.
VİRÜS TUTUKLAR İÇİN RİSK 
HRW Ortadoğu Sorumlusu Michael Page, olası risklere dikkat çekerek, “Koronavirüs salgını tehdidi, asla ilk etapta hapsedilmemesi gereken siyasi mahkumlar için sağlık ve güvenlik riskini artırıyor. Yargı makamları haksız sebeplerle tutuklanmış ve hala parmaklıklar ardında olan ve sayısı yüzlerle ifade edilen aktivist ve insan hakları savunucusunun geçici de olsa tahliyesi için hiç vakit kaybetmemelidir” dedi.
AİLELERDEN MEKTUP 
İran, Çin’den sonra koronavirüsün en hızlı yayıldığı ülke oldu. İran’ın adli haber ajansı Mizan, yaklaşmakta olan “İran Yeni Yılı Newroz” için 70 bin tutuklunun serbest bırakılacağını duyurdu. Buna karşın yüzlerce insan hakları savunucusu ve aktivist son derece muğlak tanımlanmış “ulusal güvenlik suçları” nedeniyle cezaevlerinde. HRW kendisine ulaşan raporlara göre, Tahran’da siyasi tutukluların tutulduğu Evin Cezaevi de dahil olmak üzere pek çok cezaevinde koronavirüs tespit edildiğini bildirdi. 27 Şubat’ta 25 aktivistin ailesi adli makamlara yazdıkları açık mektupla cezaevlerinde yeterli tıbbi bakım eksikliği nedeniyle yakınlarının serbest bırakılmasını, eğer serbest bırakılmayacaklarsa da geçici izin verilmesini istediğini bildirdi.
İran, geçtiğimiz günlerde Neda Naji, Shahnaz Akmali, Masoud Kazemi, Abdolreza Kouhpayeh ve Mahmoud Beheshti Langroudi’nin de içinde bulunduğu bazı aktivist ve gazetecileri serbest bırakmıştı. 9 Mart’ta gazetecilik faaliyetleri nedeniyle 7 buçuk yıllık cezasını yatmakta olan Hengameh Shadidi’nin avukatı Mostafa Turk Hamedani, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, müvekkilinin koronavirüs şüphesi nedeniyle cezaevinden geçici izinle çıkarıldığını duyurdu.
Narges Mohammadi, Nasrin Sotoudeh ve Atena Daemi gibi diğer önemli insan hakları savunucularının aileleri ise yetkililerin yakınlarının serbest bırakılması talebini reddettiğini duyurarak, sağlıkları hakkında endişelerini dile getirdi.
HRW Ortadoğu Sorumlusu Michael Page, uluslararası yasalara göre cezaevi yetkililerinin tüm tutuklular için gerekli tıbbi bakımı ve hijyeni sağlamalarının gerekliliğini vurgulayarak, hükümete siyasi tutukluları da serbest bırakmak üzere harekete geçmeleri için çağrıda bulundu.
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir