Ana Sayfa / HABERGRAM / Hodri meydan diyen Erdoğan, ‘Gerekirse ölmeyi göze aldık. ‘

Hodri meydan diyen Erdoğan, ‘Gerekirse ölmeyi göze aldık. ‘

İdlib’e askeri müdahale sinyali veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir süre sonra rejim tümüyle bir celsede inşallah cesede dönüşecektir. Gerekirse ölmeyi göze aldık. Varsa aynı fedakarlığı göze alan hodri meydan diyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Pakistan ziyareti ardından katıldığı partisinin İstanbul İl Başkanlığı Yeni Üye Çalışmaları Ödül Töreni’nde konuştu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 4 Şubat’ta güncellediği verilere göre AKP’nin son 50 günde 15 bin 692 üyesinin azalmasının aksine Erdoğan, son bir ayda 45 bin yeni üyenin partilerine katıldığını ileri sürdü.
‘İŞGAL VE İLHAK’
Türkiye’nin Suriye’ye yönelik saldırılarını, “Suriye topraklarını işgal ve ilhak gibi bir niyet asla söz konusu değildir” diyerek savunan Erdoğan, “Türkiye’nin Suriye topraklarını işgal ve ilhak gibi bir niyeti asla söz konusu değildir. Tam tersine biz Suriye topraklarının işgalinin ve ilhakının önüne geçmek istiyoruz. Suriye’nin 3’te 1’i PKK’nın ve ne yazık ki onu destekleyen ABD’nin işgali altındadır. Suriye’de halkın en azından büyük desteğine sahip meşru bir yönetim bulunmuyor. Şu anda Suriye’de halk ellerinde Türkiye bayrağıyla sokaklarda dolaşıyor. Rejim diye karşımıza çıkartılan yapı halkıyla kavgalı, suni olarak hayata tutunan siyasi bir oluşumdur. PKK terör örgütü ve onu destekleyen ABD dururken, niçin 4 milyona yakın Suriyeliye kendi topraklarında bakan Türkiye hedef alınıyor? Ülkemizin güney şehirleri terör örgütü saldırısı altındayken, Türkiye güvenli bölge oluşturmaya kalkınca niçin Suriye sevdalısı kesildiler? İdlib’den yeni 4 milyona yakın insan ülkemize gelme arzusunda. Biz bunlar için ne yapıyoruz? İdlib’de bir güvenli bölge oluşturuyoruz. Yoğun bir şekilde briket barınaklar oluşturmaya başladık. Bu barınaklarda o kardeşlerimizi daha konforlu bir yapıda barındıralım. Çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor” dedi.
İDLİB KRİZİ
İdlib’teki krize değinerek konuşmasını sürdüren Erdoğan, “Biz merhamet sahibi bir millet olarak bu gayretimizi gösteriyoruz. Rejim kendi halkını uçaklarla bombalayarak gözü dönmüş katil sürüleriyle katlederek ilerlerken Türkiye’nin bu insanların hayatlarını kurtarma çabalarına niçin karşı çıkılıyor? Biz Adana Mutabakatı’yla Suriye’ye davetliyiz. Davetsiz misafir olduğunu iddia ettikleri Türkiye’ye olan saldırılara hak verenler, dünyanın dört bir yanında kendileri için benzer bir yolu açtıklarının farkında mı? Bugün İdlib’de yaşanan insani krize sırf Türkiye güç durumda kalacak diye sessiz kalan uluslararası toplum da üzerine çıkacak yükü karşılamaya hazır mı?” diye konuştu.
‘ŞUBAT AYI BİTMEDEN…’
İdlib’e askeri müdahale sinyali veren Erdoğan, şunları söyledi: “Suriye rejimi Soçi’deki sınırlarına çekilene kadar İdlib’deki sorun çözülmeyecektir. Rejimin saldırıya geçtiği her yerde insanlar diğer bölgelere değil Türkiye’ye yöneliyor, çünkü güven bölgesi burası. Bu insanlar rejimin hakim oldukları yerlerde onurlarının, canlarının, mallarının güvende olmayacağını biliyorlar. Bir süre sonra rejim tümüyle bir celsede inşallah cesede dönüşecektir. Suriye’yi kendi siyasi ve askeri hesaplarının bilek güreşi alanına çevirmek isteyenlerin umurunda olmayabilir ama her can bizim yüreğimizi yakıyor. Bu insanlar bizim kardeşimiz, kardeşlerimizi zalimlerin insafına ve zulmüne terk etmeyeceğiz. Gerekirse ölmeyi göze aldık. Varsa aynı fedakarlığı göze alan hodri meydan diyoruz.
İdlib’deki çözüm rejimin saldırganlığının bir an önce durdurulması, daha önceki anlaşmalardaki sınırlara çekilmesidir. Aksi takdirde Şubat ayı bitmeden biz bu işi yapacağız, dostlarımızın desteğiyle gerçekleştirirsek memnuniyet duyarız, zor durumdan yapmamız gerekecekse ona da varız. Mademki 81 vilayeti ve 83 milyon vatandaşıyla Türkiye’nin güvenliği buradan geçiyor, ne yapıp edip bunu başaracağız.”
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir