Ana Sayfa / Çevre / Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan deprem açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan deprem açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay İstanbul’da yaşanan depreme ilişkin yaptığı açıklamada deprem toplanma alanlarında, sağlık alanı ve arama kurtarma ekiplerinin hazır olduğunu söyleyerek, okulların yarın tatil edilmeyeceğini duyurdu.

İstanbul’da bu gün meydana gelen 5.8 büyüklüğünde depremin ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu Valilik binasında ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

‘CİDDİ BİR HASAR YOK’

Toplantıda ilk olarak konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, depremden dolayı her hangi bir can kaybının yaşanmadığını ve ciddi bir hasar meydana gelmediğini belirterek şunları söyledi: “Çalışmalar sonucunda değerlendirmelerde şunu görüyoruz. İhbar hattımıza çatlaklarla ilgili ne var diye baktığımızda, 172 ihbar almış durumdayız. Silivri Devlet Hastanesi gündeme gelmişti, yapılan çalışmada uzmanlarımız binanın kullanılabilir olduğunu bize bildirdi. Sağlık hizmetlerimiz orada da devam edecek. Bahçelievler’de 2 bina tahliye edildi. Avcılar’da bir caminin minaresi yıkıldı. Sağlık Bakanlığı’mızdan aldığımız bilgiye göre de 28 kişiye müdahale edildiği, bunlardan sadece 2 yaralımızın kırıklar sebebiyle hastanede olduğu, belki de uzun süre kalabileceği, 2 kişinin de gözlem amaçlı hastanede olduğu belirtildi. Uzun süre kalabilecek dediğimiz vakalar panik sonucu yaşanmıştır.”

‘DEPREME HAZIRIZ’

Toplanma alanlarına ilişkin 98 açık spor tesisi, 700 okul bahçesi ve 2864 park ve bahçe alanın mevcut olduğunu söyleyen Oktay, “Toplanma alanlarında herhangi bir şey olduğunda vatandaşlarımızı buraya alıp ilgili tahliye ve barınma alanlarına alıyor olacağız. Okullarımız ve kamu binalarımızın yüzde 92’sinin büyük bir depreme hazır olduğu görülüyor. Bunlar barınma alanlarıdır aynı zamanda. Yarın itibariyle de, sadece bu 5,8 değil, tüm Türkiye’deki hazırlığımızı gözden geçirmek üzere tüm hizmet gruplarımızı görevlendirmiş bulunmaktayız. Bu toplanma alanlarının nerede olduğunu e-devlet’e girdiğinizde öğrenebilirsiniz. E-devlet hesabı olmayanlar için de web’den görülebilmesi için kolaylık sağlanmasını hedefliyoruz” dedi.

‘OKULLAR TATİL EDİLMEYECEK’

Yarın okulların tatil edilmeyeceğini de belirten Oktay şöyle devam etti: “Panik oluşturabilecek haberler hiçbirimize fayda sağlamayacaktır. Haber niteliği teşkil edebilir ama bir vatandaşımızın burnunun kanamasına, hayatını kaybetmesine sebep olabiliriz. Panikleyecek hiçbir şey yok, rahatlatıcı ve hizmet gruplarımızın daha sağlıklı çalışabilmesi için eğitici faaliyetlere katkı verebilirseniz. Tüm bireylerden ve ailelerimizden şunu rica ediyorum: Kendi evinizi, yuvanızı, okulunuzu, sınıfınızı, yurdunuzu, kamu binanızı ve çalıştığınız yeri afete hazır mıyım sorusunun cevabı evet olana kadar hazırlıklarınıza devam edin.” (İstanbul MA)

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir