Ana Sayfa / HABERGRAM / Çelik: Türkiye mülteci yükünü taşıyamaz

Çelik: Türkiye mülteci yükünü taşıyamaz

AKP MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İdlib’de başlayacağı belirtilen mülteci akınına ilişkin “Oradan tekrar mülteci akını geliyor. Türkiye böyle bir yükü taşıyamaz. Bundan sonra mülteci meselesi Türkiye’den çok müttefiklerimizin meselesi” dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile Libya arasında varılan mutabakata ilişkin konuşan Çelik, “Libya ile olarak Cumhurbaşkanımızın açıklamalarını takip ediyoruz. 27 Kasım’da imzalanan mutabakat muhtırası oldukça önemlidir. Ankara’dan ölçmeden sahip oldukları adalardan deniz yetki gibi alanlar koyuyorlar. Sevr’in benzeri Akdeniz’de önümüze konuldu. Cumhurbaşkanımız, ‘Akdeniz’deki Sevr’i Libya’daki anlaşma ile iptal ettik’ dedi. Hem Türkiye Cumhuriyet’inin hem de KKTC’nin haklarının sonuna kadar korunacağı tescil edilmiştir. Doğu Akdeniz’de Türkiye bir kere daha hukuk ve diploması yoluyla cevap vermiştir. Türkiye, Akdeniz’de örülmeye çalışılan duvarı bu şekilde yok etmiştir. Yeni Sevr denklemini imzalanan mutabakatla bozduk” ifadelerine yer verdi.

‘CHP’NİN SİYASETİ GDO’LU’

CHP’ye yönelik de açıklamalarda bulunan Çelik, “CHP, ‘ileride bu farklı sıkıntılara neden olabilir’ diyor. CHP, Hafter’i makul ve ılımlı olarak nitelendiriyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli çıkarlarına bakarız. CHP’nin siyaseti GDO’lu. Birleşmiş Milletler’in resmi kabul ettikleri kesime ‘cihatçı’ diyorlar, Hafter’e ‘seküler ve ılımlı’ diyorlar. Seküler denilen Hafter, Türkiye’yi tehdit ediyor.  Ulusal mutabakat hükümeti meşru muhataptır. CHP Türkiye düşmanı birisine ılımlı ve seküler diye destek veriyor.CHP’ye her zaman eleştirimiz vardı ama hiçbir zaman bu kadar gayri milli bir duruş sergilememişti.

 ‘TEKRAR MÜLTECİ AKINI GELİYOR’

İdlib’de devam eden çatışmalardan kaynaklı Türkiye’ye ciddi ir mülteci akını başlayacağına ilişkin de Çelik, “İdlib’de Soçi Muhtırası’nın açık ihlali anlamında gelen saldırılar yoğunlaştı. Rejim’in sivilleri hedef almasından kaygı duyuyoruz. Ayrıca oradan tekrardan mülteci akını geliyor. Türkiye böyle bir yükü taşıyamaz. Bundan sonra mülteci meselesinin Türkiye’den çok müttefiklerimizin meselesi Avrupa’nın meselesi haline geleceğini açık bir şekilde ifade ediyoruz. Uluslararası toplumu uyarıyoruz. Türkiye bu yükü tek başına kaldırmayacak. Bundan sonra mülteci meselesi Türkiye’den çok müttefiklerimizin meselesi haline geleceğini açık bir şekilde ifade ediyoruz” dedi. (Ankara MA)

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir