Ana Sayfa / Dünya / Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye’ye çağrı!

Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye’ye çağrı!

Avrupa Parlamentosu, HDP’li belediyelere kayyum atamalarını kınadı. AP, Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasının seçim başarısıyla ilgili olduğuna ve AİHM’nin “Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı” kararına uyulması gerektiğine dikkat çekti. 

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda, Türkiye’de görevden alınan ve yerlerine kayyum atanan HDP’li belediye eşbaşkanlarının durumu ve insan hakları alanında yaşanan son gelişmeler tartışıldı. Parlamentodaki siyasi gruplar tartışarak ortak bir karar aldı. Cezaevindeki muhalif siyasetçilerin serbest bırakılması çağrısı yapılan kararda, kayyum atamaları güçlü bir şekilde eleştirildi ve bunun yerel demokrasiye zarar verdiği bildirildi.
KAFTANCIOĞLU’NA VERİLEN CEZA SİYASİ 
AP kararında, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen mahkumiyet kınanırken, Kaftancıoğlu’na bu mahkumiyetin, CHP adayının İstanbul seçimlerini kazanmasındaki başarısı yüzünden “cezalandırılmak için ve siyasi nedenlerle” verildiği ifade edildi.
Türk yetkililerinin diğer belediye başkanlarının da görev alınması için “tehditlerde” bulunduğu ve bunun kabul edilemez olduğu kaydedilen kararda, bu tür “tehdit ve gözdağı vermeye” yönelik açıklamalara son verilmesi çağrısı yapıldı.
‘DEMİRTAŞ KARARINA SAYGI GÖSTERİLMELİ’
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’de dün savunması yapılan HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın davasına dikkat çekilen AP kararında, “Türkiye’de insan hakları, hukuk devletine saygı ilkesi ve temel hak ve özgürlükler konusunda kötüye giden durumdan endişe ediyoruz. Keyfi gözaltı kararları, adli ve idari tacizler, seyahat yasakları ile siyasetçi, sivil toplum örgütü temsilcileri, akademisyenlere yönelik baskıları kınıyoruz. Terörle mücadele gerekçesiyle muğlak suçlamalar yüzünden açılan soruşturmalar ve mahkumiyetlerden endişe duyuyoruz. Türkiye terörle mücadele yasasını, uluslararası insan hakları standartlarına uygun hale getirmeli. Bu yasalar, ifade özgürlüğü hakkını kullanan kişi ve medya kuruluşlarını cezalandırmak için kullanılmamalı. AİHM içtihatlarına uygun hareket edilmeli. AİHM’nin Selahattin Demirtaş kararına saygı gösterilmeli” denildi.
AP genel kurul oturumundaki tartışmada söz alan parlamenterlerin hemen hemen tamamı, kayyum atamalarını sert bir şekilde eleştiren konuşmalar yaparken, başta Selahattin Demirtaş olmak üzere Türkiye’de çok sayıda siyasetçi, gazeteci, akademisyen ve sivil toplum örgütü temsilcisinin cezaevinde olmasına tepki gösterdi.
‘SEÇMEN İRADESİ HİÇE SAYILDI’
Tartışmanın sonunda söz alan AB Komisyonu Temsilcisi Marianne Thyssen, kayyum atamalarının yerel demokrasiye zarar verdiğini söyledi. Thyssen, kayyum atamalarıyla seçmen iradesinin hiçe sayıldığını ifade etti ve AB’nin gelişmeleri kaygıyla izlediğini söyledi.
AB Temsilcisi Thyssen, “Türkiye’nin terörle mücadele hakkı meşru ve biz buna saygı gösteriyoruz, ancak terörle mücadele edilirken, temel insan haklarına ve hukuk devletine saygı ilkesi ihlal edilmemeli” dedi.
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir