Ana Sayfa / Ekonomi / Albayrak’tan koronovirüsün ekonomik etkilerine dair açıklama

Albayrak’tan koronovirüsün ekonomik etkilerine dair açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Koronovirüs salgınına karşı dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeleri takip ettiklerini belirterek, “Koronavirüs ile mücadelede olduğu gibi ekonomik etkileri ile mücadelede de, ‘Sorun küresel, mücadele ulusaldır” açıklamasında bulundu.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Çin’in Vuhan kentinden yayılan ve Türkiye’de de görülen Koronavirüs’e (Kovid-19) karşı alınan tedbirlere yönelik sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.
Bakan Albayrak, Koronovirüs salgını nedeniyle dünya piyasalarını alt üst eden salgına ilişkin Türkiye’de en fazla etkilenen sektörlere ilişkin önlem aldıklarını belirtti. Alınan önlemlerin önümüzdeki günlerde AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını belirten Albayrak, “Piyasaların likiditeye erişiminde en ufak aksaklık olmayacak şekilde önlemler alınmış ve alınacaktır” dedi.
Bakan Albayrak’ın Twitter paylaşımları şöyle: “Koronavirüs salgınının ekonomimize etkilerine karşı hazırlıklı hale gelmeyi öncelikli gündemimiz olarak belirlemiştik. Tüm kurumlarımız dünyada alınan önlemleri, ortaya konulan öngörüleri analiz etti. Olası senaryolara karşı kendi alanlarına ilişkin yol haritalarını hazırladı. Koronavirüs ile mücadelede olduğu gibi ekonomik etkileri ile mücadelede de, ‘Sorun küresel, mücadele ulusaldır.’
*Bu kapsamda, TOBB, TİM, DEİK, TESK, TÜSİAD, MÜSİAD, başta olmak üzere birçok STK’dan ve sektör temsilcilerinden sürece ilişkin değerlendirmeleri ve taleplerini aldık. Ülkemiz, böyle süreçleri çok rahat bir şekilde atlatmanın güvencesi konumunda olan; güçlü üretim altyapısına, düşük borçluluğa, kaliteli ve yetişmiş insan gücüne, ayrıca dinamik bir iç pazara sahiptir. Olası bir küresel türbülansa her zamankinden daha fazla hazır ve tedbirlidir.
*Milletimiz şunu çok iyi bilsin ki, atılacak adımlar Türkiye ekonomisi için olduğu kadar Türkiye ekonomisinin geleceği ve hedefleri için de bir koruma kalkanı olacaktır. Üretim ve istihdamın sekteye uğramaması, iş gücü piyasamızın korunması süreçte birinci önceliğimizdir.
Piyasaların likiditeye erişiminde en ufak aksaklık olmayacak şekilde önlemler alınmış ve alınacaktır.
*En fazla etkilenen sektörler öncelikli olmak üzere tüm sektörleri kapsayacak bir dizi destek ve önlem uygulanacaktır. Atılacak adımlar Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bu hafta açıklanacaktır. Ayrıca kurumlarımız da gerekli adımları hafta boyunca atacaktır.Bu tedbirler dinamik tedbirlerdir. Süreçler yakından takip edilecek ve gerekli noktada yeni tedbirler hızla uygulamaya sokulacaktır.”
PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında habergram

Tekrar kontrol edin

CHP’li Antmen, ‘Akkuyu santrali tüm Mersin’i vuracak’

Akkuyu’da ücretlerini almayan işçilerin yol kapatma eylemine değinen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Akkuyu Nükleer ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir